Musimy zaznaczyć, że upoważnienie i pełnomocnictwo nie są zarezerwowane dla działań biznesowych. Każdy, zarówno przedsiębiorca jak i osoba fizyczna mogą je wykorzystywać nie tylko w życiu zawodowym, ale i codziennym.
[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]
Upoważnienie to dokument potwierdzający, że wymieniona w nim osoba została wybrana do wykonania wskazanej w treści pisma czynności. Zakres upoważnienia może być jednorazowy lub stały. Pismo podpisane przez upoważniającego musi jednoznacznie wskazywać, jakie zadanie i komu zostało powierzone. Przykładowo działanie na podstawie upoważnienia może polegać na: odebraniu, bądź dostarczeniu dokumentów, reprezentowaniu upoważniającego przed określonymi w piśmie podmiotami lub realizacji innych zadań wynikających z bieżących potrzeb. Przepisy nie ograniczają kręgu osób, które mogą pełnić rolę upoważnionego. Ale trzeba pamiętać, że za jej działania konsekwencje poniesie upoważniający. Dobrze więc, by była to osoba ciesząca się zaufaniem.
CZYTAJ TAKŻE: Jak ustanowić pełnomocnictwo? O tym nie zapomnij
Najważniejsze, by upoważnienie miało formę pisemną. To bardzo ułatwi załatwianie spraw. W razie potrzeby upoważniony będzie mógł przedstawić dokument do wglądu i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat zasadności swoich działań.
Do niezbędnych elementów upoważnienia należą:
CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty
Decyzja uzależniona będzie tak naprawdę od potrzeb upoważniającego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na podstawie jednego dokumentu dana osoba działała przez dłuższy czas. Ale wszystkie szczegóły muszą być doprecyzowane w piśmie, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do zakresu uprawnień przysługujących upoważnionemu.
CZYTAJ TAKŻE: Czym jest prokura
I pełnomocnik i osoba upoważniona reprezentują swojego mocodawcę, działając w jego imieniu i na jego rzecz. Ale zakres upoważnienia jest węższy, gdyż ogranicza się jedynie do wykonania wskazanych w upoważnieniu czynności. Z kolei pełnomocnik nie tylko działa w imieniu udzielającego pełnomocnictwo, ale także może składać za niego oświadczenia woli.