3 min. czytania

Egzekucja komornicza. Kiedy komornik zajmuje konto bankowe?

egzekucja komornicza
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
17 04 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Egzekucja komornicza nie jest przyjemna. Często jednak jest nieodzowna w przypadku gdy przedsiębiorca ma długi. Kiedy komornik zajmuje konto bankowe?

Kim jest komornik?

Komornik to funkcjonariusz publiczny. Zajmuje się odzyskiwaniem długu gdy wierzyciel uzyskał już nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Komornik działa przy właściwym dla siebie sądzie rejonowym. Nadzór nad pracą komornika sprawuje prezes sądu. Warto pamiętać, że komornik nie jest urzędnikiem państwowym.

Co robi komornik?

Komornik może odzyskiwać dług w sposób zgodny z prawem. Lista jego zadań jest jednak bardzo szeroka. Przede wszystkim doręcza dłużnikowi zawiadomienia sądowe, pisma procesowe i inne dokumenty sądowe. Prowadzi też i nadzoruje publiczne licytacje. Przygotowuje też protokoły potwierdzające stan faktyczny nieruchomości i ruchomości, które są wystawione na licytację. Komornik wykonuje tez postanowienia o zabezpieczeniu spadku, a także wykonuje postanowienia o zabezpieczenie środka dowodowego. W określonych przypadkach komornik może zlecić część czynności asesorowi komorniczemu.

Co to jest zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze to proces, w którym komornik „blokuje” możliwość użytkowania konkretnych ruchomości i nieruchomości z majątku dłużnika po to by zdobyć środki na uregulowanie zobowiązań przez dłużnika. Żeby jednak egzekucja komornicza była możliwa, wierzyciel musi uzyskać tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Taki dokument wydaje sąd.



Co to jest tytuł egzekucyjny?

Tytuł egzekucyjny to rodzaj dokumentu potwierdzającego istnienie zobowiązania. Jeśli tytuł egzekucyjny jest opatrzony klauzulą wykonalności, to oznacza to przymus dochodzenia tego zobowiązania. Mówiąc wprost, klauzula wykonalności nakazuje odzyskanie zobowiązania. Zajmuje się tym komornik.

Licytacje komornicze. Jakie samochody można na nich kupić?

Co komornik zajmuje najpierw? 

Co może zabrać komornik?

Komornik może zając własność dłużnika. Zarówno majątek ruchomy, jak i nieruchomości. Najważniejsze jednak, że komornik może zajmować tylko te części majątku, które są własnością dłużnika.

Zajęcie konta przez komornika

Zajęcie konta bankowego jest zwykle pierwszym krokiem egzekucji komorniczej. To dla komornika zwykle najłatwiejszy sposób odzyskania należności. Przede wszystkim dlatego, że komornik ma możliwość poinformować instytucje finansowe o istniejącym zobowiązaniu. Komornik składa wniosek do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych i otrzymuje wykaz kont dłużnika zarówno w bankach, jak i w SKOKach. Wtedy kieruje odpowiednie pismo do konkretnej instytucji finansowej. Na poczet długów komornik może zająć nie tylko środki znajdujące się na koncie, ale również te przyszłe.

Ile może zabrać komornik?

Maksymalna kwota, jaką egzekutor może zająć z wynagrodzenia dłużnika, jest ściśle związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia. To ile może zając komornik zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli dłużnik zarabia 3490 zł brutto (najniższa pensja) komornik nie może zabrać nic z wynagrodzenia. Sytuacja zmienia się, gdy osoba zadłużona zarabia więcej. Nadwyżka zarobków ponad minimalne wynagrodzenie może zostać w całości zajęta na poczet długów. W takim przypadku dłużnikowi pozostanie do wykorzystania minimalna krajowa.

Kolejnym progiem jest dwukrotność minimalnej pensji, czyli kwota 6980 zł brutto. W takiej sytuacji komornik ma prawo zająć połowę miesięcznego wynagrodzenia, bez względu na wysokość.

W przypadku dłużników alimentacyjnych procedura jest uproszczona ze względu na brak kwoty wolnej od zajęcia oraz jednolitego procenta wypłaty, jaką można zająć. Od osób, które zalegają z płaceniem alimentów, egzekutor może pobrać 60% wypłaty

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier