Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane  BIK o kredytach dla najmniejszych firm.

 W pierwszym kwartale banki udzieliły więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom zarówno w ujęciu liczbowym (+1,8%), jak i wartościowym (+1,3%).

 Gigantyczny spadek zanotowano w segmencie kredytów inwestycyjnych. Tych było mniej o 21,2 proc. Kredytów w rachunku bieżącym było mniej o prawie 11 proc. (-10,9 proc.) Rośnie jednak wartość kredytów. Zadłużenie w ramach kredytów obrotowych wzrosło o +7,3 proc.

W okresie styczeń – marzec 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku banki udzieliły więcej o (+6,2%) kredytów mikroprzedsiębiorcom i na kwotę wyższą o (+1,9%).

Nadal spada liczba (-23,1%) i wartość (-23,7%) udzielonych kredytów inwestycyjnych. Wzrosty w ujęciu liczbowym i wartościowym dotyczą kredytów obrotowych odpowiednio (+7,6%) oraz (+4,5%). Kredyty w rachunku bieżącym odnotowały spadek w wartości (-0,3%), ale dodatnią dynamikę w liczbie udzielonych kredytów (+0,5%).

CZYTAJ TAKŻE: Raport BIK Przedsiębiorca. Co to jest BIK Firmowy

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców

Choć mikroprzedsiębiorcy zwiększyli wartość swoich zobowiązań to indeks jakości kredytów jest wciąż wysoki. Ma wartość 6,31 proc. co kształtuje go na bezpiecznym poziomie. Zdecydowanie najbezpieczniejsze są kredyty obrotowe (11,5 proc.), kredyty w rachunku bieżącym (5,02 proc.), a także kredyty inwestycyjne (3,02 proc.)W marcu 2023 r. w porównaniu do lutego 2023 r. pogorszył się (wzrósł) ogólny Indeks jakości o (+0,17). Ogólny Indeks pogorszył się (wzrósł) również w relacji do do marca 2022 o (+1,69).

W okresie 12-miesięcznym pogorszyły się także Indeksy wszystkich trzech rodzajów kredytów. Najwyższe pogorszenie Indeksu wystąpiło w przypadku kredytów obrotowych (+2,62).

Kredyty - zadłużone branże

Prawie połowę wszystkich kredytów, zaciągnęli (46 proc.) mikroprzedsiębiorcy z branży usług,  a 24 proc. firmy handlowe.

Z całkowitej kwoty 2,151 mld zł, banki udzieliły 742 mln zł (34,5%) kredytów firmom z sektora usług oraz 599 mln zł (27,8%) mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową. Finansowanie tych dwóch sektorów to w marcu 2023 r. 62,3% łącznej wartości udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom.

W marcu 2023 r. najwyższy wzrost r/r liczby udzielonych kredytów dotyczył finansowania handlu (+3,7%) oraz usług (+2,3%). Banki udzieliły mniej kredytów firmom produkcyjnym (-0,7%) oraz budowlanym (-0,2%). W ujęciu wartościowym w marcu 2023 r. w porównaniu do marca 2022 r. dodatnia dynamika dotyczyła trzech sektorów: kredytów dla firm produkcyjnych (+7,6%), handlowych (+7,3%) oraz usług (+0,2%). Spadek wartości dotyczył firm budowalnych (-8,8%).

W okresie styczeń – marzec 2023 w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym dotyczyły kredytów udzielonych firmom ze wszystkich czterech sektorów. Najwyższy wzrost dotyczył firm budowlanych (+8,1%) oraz usługowych (+7,0%).
W ujęciu wartościowym banki udzieliły o (+8,6%) wyższą kwotę kredytów firmom budowlanym oraz o (+2,7%) produkcyjnym. Jedynie w przypadku firm handlowych wartość udzielonych kredytów spadła o (-2,5%).

Jakość kredytów

Z odczytów BIK Indeksu Jakości wynika, że najgorzej (najwyższy poziom wskaźnika) w marcu tego roku spłacane były kredyty przez firmy handlowe – wartość Indeksu wyniosła 6,82% oraz usługi (6,43%). Najlepszy (najniższy) odczyt w marcu br. odnotował Indeks Jakości firm z sektora budownictwo i wyniósł 5,16%.

W porównaniu do marca 2022 r. Indeks pogorszył się (wzrósł) we wszystkich branżach. Najbardziej w produkcji (+2,59) oraz handlu (+2,18).

Źródło: BIK

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier