Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane  BIK o kredytach dla najmniejszych firm.

 W pierwszym kwartale banki udzieliły więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom zarówno w ujęciu liczbowym (+1,8%), jak i wartościowym (+1,3%).

 Gigantyczny spadek zanotowano w segmencie kredytów inwestycyjnych. Tych było mniej o 21,2 proc. Kredytów w rachunku bieżącym było mniej o prawie 11 proc. (-10,9 proc.) Rośnie jednak wartość kredytów. Zadłużenie w ramach kredytów obrotowych wzrosło o +7,3 proc.

W okresie styczeń – marzec 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku banki udzieliły więcej o (+6,2%) kredytów mikroprzedsiębiorcom i na kwotę wyższą o (+1,9%).

Nadal spada liczba (-23,1%) i wartość (-23,7%) udzielonych kredytów inwestycyjnych. Wzrosty w ujęciu liczbowym i wartościowym dotyczą kredytów obrotowych odpowiednio (+7,6%) oraz (+4,5%). Kredyty w rachunku bieżącym odnotowały spadek w wartości (-0,3%), ale dodatnią dynamikę w liczbie udzielonych kredytów (+0,5%).

CZYTAJ TAKŻE: Raport BIK Przedsiębiorca. Co to jest BIK Firmowy

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców

Choć mikroprzedsiębiorcy zwiększyli wartość swoich zobowiązań to indeks jakości kredytów jest wciąż wysoki. Ma wartość 6,31 proc. co kształtuje go na bezpiecznym poziomie. Zdecydowanie najbezpieczniejsze są kredyty obrotowe (11,5 proc.), kredyty w rachunku bieżącym (5,02 proc.), a także kredyty inwestycyjne (3,02 proc.)W marcu 2023 r. w porównaniu do lutego 2023 r. pogorszył się (wzrósł) ogólny Indeks jakości o (+0,17). Ogólny Indeks pogorszył się (wzrósł) również w relacji do do marca 2022 o (+1,69).

W okresie 12-miesięcznym pogorszyły się także Indeksy wszystkich trzech rodzajów kredytów. Najwyższe pogorszenie Indeksu wystąpiło w przypadku kredytów obrotowych (+2,62).

Kredyty - zadłużone branże

Prawie połowę wszystkich kredytów, zaciągnęli (46 proc.) mikroprzedsiębiorcy z branży usług,  a 24 proc. firmy handlowe.

Z całkowitej kwoty 2,151 mld zł, banki udzieliły 742 mln zł (34,5%) kredytów firmom z sektora usług oraz 599 mln zł (27,8%) mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową. Finansowanie tych dwóch sektorów to w marcu 2023 r. 62,3% łącznej wartości udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom.

W marcu 2023 r. najwyższy wzrost r/r liczby udzielonych kredytów dotyczył finansowania handlu (+3,7%) oraz usług (+2,3%). Banki udzieliły mniej kredytów firmom produkcyjnym (-0,7%) oraz budowlanym (-0,2%). W ujęciu wartościowym w marcu 2023 r. w porównaniu do marca 2022 r. dodatnia dynamika dotyczyła trzech sektorów: kredytów dla firm produkcyjnych (+7,6%), handlowych (+7,3%) oraz usług (+0,2%). Spadek wartości dotyczył firm budowalnych (-8,8%).

W okresie styczeń – marzec 2023 w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym dotyczyły kredytów udzielonych firmom ze wszystkich czterech sektorów. Najwyższy wzrost dotyczył firm budowlanych (+8,1%) oraz usługowych (+7,0%).
W ujęciu wartościowym banki udzieliły o (+8,6%) wyższą kwotę kredytów firmom budowlanym oraz o (+2,7%) produkcyjnym. Jedynie w przypadku firm handlowych wartość udzielonych kredytów spadła o (-2,5%).

Jakość kredytów

Z odczytów BIK Indeksu Jakości wynika, że najgorzej (najwyższy poziom wskaźnika) w marcu tego roku spłacane były kredyty przez firmy handlowe – wartość Indeksu wyniosła 6,82% oraz usługi (6,43%). Najlepszy (najniższy) odczyt w marcu br. odnotował Indeks Jakości firm z sektora budownictwo i wyniósł 5,16%.

W porównaniu do marca 2022 r. Indeks pogorszył się (wzrósł) we wszystkich branżach. Najbardziej w produkcji (+2,59) oraz handlu (+2,18).

Źródło: BIK

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier