3 min. czytania

Jak wzmocnić pokrycie sygnałem internetowym w dużym biurze?

spółka
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprawny dostęp do Internetu to absolutny mus w każdej firmie. Często zdarza się jednak, że sygnał nie rozchodzi się równomiernie po całym biurze. W takich sytuacjach trzeba zadbać o poprawienie jego jakości. Jak wzmocnić pokrycie sygnałem internetowym w dużym biurze?

Dlaczego sygnał internetowy jest zbyt słaby?

Zbadanie tej kwestii to pierwszy krok do rozwiązania problemu braku zasięgu Internetu na terenie biura. Najczęstsza przyczyna problemów z zasięgiem to nieprawidłowe usytuowanie routera. Warto sprawdzić tę kwestię w pierwszej kolejności. Powinniśmy pamiętać, że rozmaite „przeszkody terenowe” takie, jak ściany, meble potrafią ograniczać zasięg przesyłu sygnału sieciowego.

Dlatego też trzeba poświęcić sporo uwagi na kwestię wyboru samego routera. Im większe biuro, tym wyższej klasy powinien być sprzęt, z którego skorzystamy. Musi cechować go moc powyżej 100 mW i wysokiej jakości zestaw anten. A co jeśli kupiliśmy naprawdę mocny router, a problem nadal występuje? W takiej sytuacji czas zainteresować się urządzeniami rozszerzającymi zasięg sieci bezprzewodowej.

Repeater - gdy router nie daje rady!

Wzmacniacze zasięgu - czyli repeatery - pomagają dotrzeć sygnałowi sieciowemu do miejsc, których nie obejmuje zasięgiem router. Repeater najczęściej wpinany jest do gniazdka elektrycznego (zapewniającego mu dostęp do prądu). Gdy już go uruchomimy, to musimy sparować go z routerem.

Najczęściej proces ten odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku WPS na routerze, następnie wciśnięcie przycisku parowania na repeaterze i ponowne wciśnięcie WPS w celu zapamiętania ustawień. Warto pamiętać, że sygnał rozszerzany za pośrednictwem repeatera będzie cechowała nieco niższa prędkość przesyłu danych. Nie powinna ona jednak być problematyczna i zbytnio odczuwalna.

ZOBACZ TEŻ: Fiskus pozazdrościł Temidzie. Pełne dane spółki dostępne dla „skarbówki” przez internet

Decydując się na zakup repeatera warto wybrać taki model, który zaoferuje wsparcie dla częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Ponadto urządzenie powinno być zgodne z nowszymi standardami WiFi - n lub ac. Sam repeater powinien zostać umieszczony w odpowiednim miejscu. Nie możemy go podpiąć zbyt blisko, bądź zbyt daleko od routera. Powszechnie przyjmuje się, że urządzenie rozszerzające zasięg Internetu powinno zostać usytuowane mniej więcej w połowie odległości między routerem, a sprzętem, który będziemy chcieli podłączyć do sieci.

Sieć mesh alternatywą dla repeatera!

Jeśli nie chcemy rozszerzać zasięgu Internetu za pośrednictwem repeatera, to może warto zainwestować w sieć mesh? Takie rozwiązanie wykorzystuje kilka routerów, dzięki czemu działa bardzo efektywnie.Sieć mesh zapewnia urządzeniom biurowym jednolity dostęp do Internetu, bez spadków wydajności jak w przypadku wzmacniaczy sygnału Wi-Fi. Do jej zalet trzeba także zaliczyć możliwość prostej i wygodnej rozbudowy. Instalacja i konfiguracja sieci mesh nie należy do trudnych zadań. W zasadzie opierając się na rozmaitych poradnikach, powinni poradzić sobie z nią nawet informatyczni laicy.

A co jeśli powyższe zabiegi nie pomogą?

Jeśli mimo naszych usilnych starań problemy z zasięgiem Internetu nie ustaną, to warto skontaktować się z dostawcą usług. Być może bowiem doszło do jakiejś awarii, lub problemów z jakością sygnału. W takiej sytuacji operator doradzi jak poprawnie skonfigurować router, bądź też zaaranżuje wizytę technika, którego zadaniem będzie sprawdzenie naszej biurowej sieci i naprawienie występujących problemów i usterek.

Płynny dostęp do sieci w nowoczesnych firmach jest kwestią absolutnie priorytetową - szczególnie w dobie pandemii, gdy wiele spotkań służbowych przeniosło się do sieci.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier