W natłoku złych informacji jest jedna, która cieszy świadczeniobiorców oraz wiele firm, szczególnie tych małych. ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Przykład? Większość klientów pani Agnieszki, która prowadzi niewielki, osiedlowy sklep spożywczo-przemysłowy to emeryci. „W miesiącach, w których są trzynaste i czternaste emerytury, widzę wyraźnie wzrost obrotów. Nie jest to jakiś boom. Mogę jednak przyznać, że najlepszymi miesiącami w ubiegłym roku oprócz grudnia były u mnie kwiecień i listopad” – mówi w rozmowie z Magazynem Firma. Przypomnijmy. W kwietniu 2021 roku wypłacane były trzynastki, w listopadzie zaś – czternaste emerytury.
Świadczeniobiorcy pobierający emerytury i renty otrzymają „trzynastki” razem ze świadczeniem za kwiecień 2022. W tym roku będzie to 1338,44 złotych brutto. Dla wielu z nich to dodatkowy zastrzyk gotówki. I choć dla wielu będzie to chwila oddechu w realiach rozpędzającej się inflacji, będą mogli więcej wydać np. na święta Wielkanocne.
Warto pamiętać, że w tym roku Ministerstwo Finansów nie pobierze podatku od trzynastej emerytury. „Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł” - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cytowana w komunikacie. Warto pamiętać, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Bonus od państwa dostanie każda osoba, która na dzień 31 marca miała ustalone prawo do emerytury, renty bądź innych świadczeń o charakterze długotrwałym.
CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego ceny żywności wzrosną?
Na lepszą sprzedaż mogą liczyć przede wszystkim właściciele niedużych sklepów na wsiach, w małych miejscowościach oraz na osiedlach, na których mieszka spora grupa emerytów. Są firmy, które już teraz planują specjalne oferty dla seniorów, zachęcające do większych lub regularnych zakupów. Zdaniem niektórych ekonomistów, trzynastą emeryturę można traktować nie tylko jako wsparcie świadczeniobiorców. To także zastrzyk pewnej sumy pieniędzy do gospodarki – w większości do sektora handlowego. W mniejszym stopniu do usług.
Trzynasta emerytura zbiega się w czasie z terminem świąt Wielkanocnych, co może oznaczać lepszy wynik dla branży spożywczej. Nie będzie on jakimś spektakularnym wzrostem, jednak zdaniem ekspertów, efekt „trzynastki” powinien być zauważalny.