Z tego artykułu dowiesz się:

5.734 firmy – tyle nowych przedsiębiorstw powstało dzięki działającemu od 2014 roku programowi "Wsparcie w starcie". W jego ramach można otrzymać pieniądze na firmę. Jak to działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Pieniądze na firmę dla setek osób rocznie

Można mieć świetny pomysł, doskonałe doświadczenie oraz biznesplan rozpisany w najmniejszych szczegółach. Potrzebne są jednak także pieniądze na firmę. Bez nich, nawet najlepiej opracowana strategia spełznie na niczym.

W Magazynie Firma, co jakiś czas piszemy o programach, które pozwalają osobom zakładającym firmę zdobyć niezbędne środki na rozpoczęcie i rozwój własnej, wymarzonej działalności. Jednym z takich mechanizmów jest Rządowy Program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Tylko w 2021 roku w jego ramach podpisano 633 umowy na łączną kwotę wsparcia w wysokości 54 mln złotych. Rok wcześniej, w 2020 było to 647 umów na przeszło 50 mln złotych. Od początku funkcjonowania programu, finansowy zastrzyk otrzymały 5.734 wchodzące na rynek firmy. W takim globalnym ujęciu mówimy już o 398 mln złotych, które popłynęły do nowych przedsiębiorców.

CZYTAJ TAKŻE: Potężne dotacje na założenie firmy. Niestety głównie dla mieszkańców wsi

Jak działa „Wsparcie w starcie”?

Program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny Polityki Społecznej, a także Bank Gospodarstwa Krajowego. Głównym celem finansowego mechanizmu proponowanego przez państwo jest pomoc finansowa dla nowych firm.

Dokładnie rzecz ujmując, całość polega na udzieleniu preferencyjnych kredytów w wysokości ok. 113 tys. zł na okres 7 lat. Celem jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Trzeba przyznać, że cała procedura przyznawania pożyczki jest maksymalnie uproszczona. Ważne jest również to, że spłatę można wstrzymać przez cały rok. W ten sposób, firmy mogą rozłożyć spłatę zobowiązania na wygodne raty i spokojnie planować rozwój swojego przedsięwzięcia.

Dla kogo „Wsparcie w starcie”?

Jak informuje resort rodziny i polityki społecznej, adresatami programu są osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Mowa o studentach, absolwentach, ale także bezrobotnych. Z programu mogą skorzystać również opiekunowie osoby niepełnosprawnej, którzy nie wykonują aktualnie innej pracy zarobkowej.

Wsparcie w starcie – kto korzysta najczęściej?

Wśród blisko sześciu tysięcy firm, które powstały dzięki programowi najwięcej jest tych zajmujących się usługami. To ponad połowa, bo 3.090 firm. Drugie miejsce zajmują firmy handlowe (1.459). Najwięcej umów w ośmioletniej historii programu podpisano na Mazowszu (884) oraz w Małopolsce (690). Tylko do tych dwóch regionów popłynęło wsparcie na przeszło 111 mln złotych.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier