Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie są pierwszymi podmiotami, które chcą poprawić komunikację z petentami. Inicjatywę upraszczania języka zapoczątkowało w 2018 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przyłączyło się do niej już 35 instytucji. A MF i KAS wdrażają ideę prostszego języka już od zeszłego roku. Teraz przyszedł czas na kolejne kroki. Urzędnik tworząc pismo ze skarbówki będzie musiał uwzględnić potrzeby odbiorcy.
CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko
Mówienie i planowanie zmian to jedno, a wdrażanie ich w życie tak, by wywoływały odczuwalny skutek w życiu zainteresowanych to drugie. Dlatego po wdrożeniu idei przyszedł czas na konkretne działanie. 24 lutego 2021 r. przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej przyjęli nowy standard pism kierowanych do podatników. Ma być prościej i bardziej zrozumiale, a prowadzić do tego celu ma stosowanie odpowiedniej komunikacji. Po to by budować administrację przyjazną obywatelom.
- Chcemy, by obywatele dostawali pisma, które są zrozumiałe i przyjazne, pisane z myślą o nich. Dlatego jednym z naszych zadań jest przekładanie nawet trudnych i skomplikowanych informacji na proste i zrozumiałe komunikaty – wyjaśnił minister Kościński.
CZYTAJ TAKŻE: Rozliczasz się ryczałtem? Ucieka czas na złożenie PIT-28
Deklaracja o uproszczeniu języka zobowiązuje sygnatariuszy do tworzenia treści, które będą zrozumiałe i przystępne także dla osób starszych i niepełnosprawnych. Co oznacza również dostosowanie formy dokumentu do potrzeb adresata np. zwiększenie rozmiaru użytej czcionki.
Nowy standard językowy to element strategii urzędów skarbowych na następne 3 lata. Ale pierwsze efekty deklaracji widać już teraz. Zmiana zauważalna jest w treściach publikowanych w serwisie e-Urząd Skarbowy czy usłudze Twój e-PIT. Ale to nie koniec, jeszcze w tym roku podatnicy korzystający z e-Urzędu Skarbowego zaczną dostawać przystępniejszą korespondencję.
CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?