Z tego artykułu dowiesz się:

Podatek od nieruchomości to jeden z tych podatków, który trafia bezpośrednio do gminy, zamiast do budżetu centralnego. Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości i ile wynosi podatek od firmowej nieruchomości?

Każda nieruchomość wykorzystywana w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej jest objęta podatkiem. Podatek od nieruchomości w tym przypadku będzie wyższy w porównaniu do podatku od lokalu wykorzystywanego wyłącznie w celu mieszkaniowym.

Co obejmuje podatek od nieruchomości?

To, które nieruchomości objęte są podatkiem wskazuje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. I tak podatek od nieruchomości płaci się od budynków (domy, lokale usługowe, handlowe, magazyny), a także części budynków, czyli np. mieszkań albo biur, które stanowią odrębne lokale.

Podatkiem od nieruchomości objęte są też obiekty, które nie są budynkami. To np. mosty, czy wiaty. W przypadku podatku od nieruchomości nie można zapominać też o gruntach. Z podatku od nieruchomości wyłączone są jednak grunty leśne i grunty rolne. W ich przypadku płaci się inny podatek.

Podatek od nieruchomości firmowej

Nawet nieruchomość mieszkalna może być wykorzystywana do celów działalności gospodarczej. W określonych przypadkach będzie to jednak skutkowało inną stawką podatku od nieruchomości. Stawki te mogą być znacząco wyższe.

W 2021 maksymalna stawka podatku dla budynku mieszkalnego to 0,85 zł za 1 m2. W przypadku budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, jest to 24.84 zł za 1 m2.

Oczywiście dla określonych działalności podatek od nieruchomości będzie niższy. I tak na przykład dla usług medycznych maksymalna stawka podatku w 2021 to 5,06 zł za 1 m2.

Podobnie sytuacja wygląda z gruntami. Te, które wykorzystywane są dla potrzeb działalności gospodarczej są obłożone znacznie wyższym podatkiem. Nawet dwa razy wyższym niż w przypadku gruntu, którego nie używa się do celów działalności. Oczywiście i tutaj są wyjątki. Grunty znajdujące się pod wodami stojącymi lub płynącymi płaci się 4,99 za każdy hektar.

Kiedy płacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości można zapłacić jednorazowo lub w czterech ratach (płatne 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada). Jeśli właścicielem nieruchomości jest osoba prawna (np. spółka), to podatek płaci się w 12 ratach, to 15 dnia każdego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Niemczech, firma w Czechach. Jak zmienić rezydencję podatkową?

Firma w domu. Jaki podatek?

Nierzadko zdarza się, że działalność gospodarcza zarejestrowana jest w prywatnym domu lub mieszkaniu. Czy w związku z tym trzeba zapłacić podatek nieruchomości tak jak od budynku firmowego czy prywatnego?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli firma jest zarejestrowana w prywatnym mieszkaniu, to trzeba opodatkować tę nieruchomość tak jak nieruchomość firmową. I tu ważna zasada. Warto przy zgłoszeniu nieruchomości zaznaczyć, czy cała nieruchomość wykorzystywana jest na potrzeby działalności gospodarczej, czy tylko jej część.

W tym drugim przypadku zapłacimy proporcjonalnie mniej. Przy płaceniu podatku od nieruchomości trzeba złożyć deklarację dotyczącą sposobu wykorzystania danej nieruchomości. Razem z dokumentem potwierdzającym własność lub umową najmu przekazujemy to urzędowi gminy.

Rejestracja firmy w prywatnym mieszkaniu powoduje, że przedsiębiorca może odliczać koszty związane z jej otrzymaniem traktując je jako koszty uzyskania przychodu. Powoduje to jednak, że trzeba zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie całości budynku na działalność gospodarczą, być może będzie trzeba dokonać przekształcenia go w lokal użytkowy. Warto jednak pamiętać, ze jeśli firmę prowadzimy w pomieszczeniu, które jest jednocześnie wykorzystywane do celów mieszkalnych, to nie musimy płacić podatku od nieruchomości tak jak za lokal użytkowy.

Mówiąc wprost – działalność biurowa, czy też wykonywanie obowiązków firmowych w domu, nie będzie skutkowała przymusem przekształcenia tego lokalu w użytkowy, a co za tym idzie, nie trzeba będzie płacić wyższego podatku od nieruchomości.

Oczywiście zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy pomieszczenie adaptujemy np. na kancelarię prawną czy gabinet lekarski. Wtedy ewidentnie będzie to lokal użytkowany na działalność i trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Twój e-PIT 2024 także dla przedsiębiorców. Jak wysłać PIT?

Twój e-PIT 2024 będzie dostępny także dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że udostępni wstępnie wypełnione roczne zeznania PIT dla osób…
twój epit

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier