Netflix w kosztach firmy

netflix
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
11 04 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy korzystanie z platformy Netflix można wliczyć w koszty działalności i dzięki temu obniżyć podatek? Sprawdźmy.

Przedsiębiorca prowadzi firmę po to by zarabiać. Jednak uzyskiwanie przychodów, a w konsekwencji zysków wymaga ponoszenia kosztów. Wśród tych „zwyczajnych” są np. koszty półproduktów, surowców, materiałów biurowych.

Może się też zdarzyć, że przedsiębiorca w swojej działalności wykorzystuje dostęp do usług online w formie abonamentu miesięcznego.

Netflix - faktura

Abonament miesięczny może być wykorzystywany np. w formule dostępu do usług prawnych, księgowych. Nierzadko przedsiębiorca chce wliczyć w koszty płatny dostęp np. do platformy Netflix. Jak się okazuje, taki wydatek można bez problemy „zaliczyć w koszty uzyskania przychodu” i dzięki temu obniżyć podatek.

Żeby jednak można było to zrobić, wydatek musi być uzasadniony. Ciężar dowodu, że konkretny koszt jest związany z działalnością gospodarczą leży po stronie przedsiębiorcy.

Jeśli więc właściciel biznesu jest w stanie udowodnić, że dzięki konkretnemu wydatkowi osiąga przychody lub je utrzymuje, to nie powinno być kłopotów z uwzględnieniem wydatku, jakim jest Netflix.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile dostęp do dysku w chmurze albo specjalistycznego oprogramowania raczej nie powinno stanowić problemu podatkowego, o tyle zaksięgowanie subskrypcji dostępu do muzyki, czy Netlfixa, nie będzie już takie bezdyskusyjne. Dlaczego? Dość łatwo bowiem uznać, że dostęp do Netflixa wykorzystywany jest również w celach prywatnych.

O tym co dokładnie można wliczyć w koszty i jak to zrobić dobrze, tłumaczy Szymon Ostrowski w jednym z odcinków swojego vloga Biznesnaostro

Zagraniczna faktura

Jeśli masz pomysł na to, jak udowodnisz, że korzystanie z Netflixa w firmie jest konieczne, pamiętaj o właściwym udokumentowaniu tego wydatku. Dostawcą takiej usługi jest kontrahent z zagranicy. Nie będzie to więc typowy krajowy dokument. Jeśli firma sprzedająca usługę ma siedzibę na terenie Unii Europejskiej warto wyrobić sobie europejski numer NIP.

Żeby uzyskać europejski numer NIP, wypełniamy druk VAT-R. Gdy mamy europejski numer NIP, zagraniczna firma może wystawić fakturę bez doliczania VATu. Jeśli nie uzyskamy europejskiego NIPu, będziemy uznani za osobę prywatną. To ma swoje konsekwencje w tym, że do wartości zakupu będzie doliczony podatek.

>>> Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Jeśli kontrahent ma siedzibę poza Unią Europejską, to NIP-UE nie jest konieczny.

Faktura za subskrypcję

Aby wydatek na subskrypcję mógł zostać uznany za koszt niezbędne będzie udokumentowanie sprzedaży. Faktura potwierdzająca transakcję powinna zawierać:

  • nazwy, adresy i numery NIP kupującego i sprzedającego
  • nazwę usługi
  • cenę netto
  • datę wystawienia faktury.

Jeśli taka usługa kupowana jest od zagranicznego kontrahenta, to kupujący musi rozliczyć podatek VAT. W przypadku płatnika VAT nabywca dolicza do wartości z faktury dodatkowe 23% i wykazuje je w rejestrze zakupów oraz sprzedaży. Przedsiębiorcy zwolnieni z VATu muszą nie tylko doliczyć VAT, ale również wykazać go na formularzu VAT-9M i opłacić.

Jak wydrukować fakturę za opłaty z serwisu Netflix?

  1. Zaloguj się do swojego konta w serwisie Netflix.
  2. W sekcji Rozliczenia wybierz opcję Szczegóły rozliczenia.
  3. Kliknij opłatę, którą chcesz wyświetlić. Kliknięcie linku spowoduje przejście do przeznaczonej do druku strony z fakturą za daną opłatę. Jeśli wolisz wydrukować listę wszystkich opłat z ostatniego roku, wydrukuj stronę Szczegóły rozliczenia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
10 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier