2 min. czytania

Inflacja, kryzys? ZUS tam nie narzeka i radzi sobie świetnie!

ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Mogłoby się wydawać, że kiedy w gospodarce dzieje się źle, odbija się to na takich instytucjach jak ZUS. Ależ skąd!? Instytucja właśnie chwali się świetnymi wynikami. Zakład zrezygnował nawet z czteromiliardowej dotacji z państwowego budżetu. Jak to się dzieje?

Optymizm ZUS

W najnowszym komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska chwali się doskonałym stanem funduszy na emerytury i renty. Niewykluczone, że w kolejnych miesiącach uda się zwolnić większe środki z państwowej kasy. W zasadzie codziennie monitorujemy sytuację Funduszu. Kilka dni temu informowaliśmy o dobrej sytuacji FUS” – powiedziała.

Z danych ZUS za pierwsze półrocze wynika, że poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 84,6 procent. To faktycznie bardzo dużo.

Gospodarka z problemami, a ZUS w doskonałej formie

ZUS przyznaje, że drugi kwartał 2022 to faktycznie moment, w którym gospodarka zaczęła odczuwać fatalne skutki napiętej sytuacji na świecie. Głównie tej geopolitycznej, która w naturalny sposób przekłada się na wiele obszarów.

Warto jednak zauważyć, że negatywny splot zdarzeń nie przełożył się na rynek pracy, który nadal nie wykazuje oznak słabości. Zakład wylicza, że w pierwszym półroczu 2022 roku fundusz wynagrodzeń w przedsiębiorstwach wzrósł o 15,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rosło zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu w tamtym okresie przekraczało podwyżki cen. „Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 2,3 proc., natomiast przeciętne wynagrodzenie – o 12,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku” – informuje prof. Uścińska.

Kondycja rynku pracy przekłada się na FUS

Jak to zwykle bywa, sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dowodem na to może być wspomniany na początku wskaźnik pokrycia wydatków bieżących środkami pochodzącymi ze składek oraz ich pochodnych.

"Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W pierwszym półroczu 2022 r. jego wartość wyniosła 84,6 procent" – dodaje prof. Uścińska.  Rozbijając ten wynik na kwartały, dowiadujemy się, że pokrycie wydatków FUS w drugim kwartale osiągnęło historyczne wyniki. Wskaźnik ten wyniósł 86,4%.

Liczba płatników stale rośnie

Dobre wyniki odnajdujemy także w świeższych danych. Np. na koniec września liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym również cudzoziemców nadal rosła. Jest nawet wyższa niż przed wybuchem epidemii. Tych tendencji nie zdołała wyhamować ani inflacja, ani wojna na Ukrainie.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,64 mln (+4 tys. m/m oraz +156 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.), a w ubezpieczeniu zdrowotnym wyniosła 2,91 mln (+6 tys. m/m oraz +195 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.). Liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 15,89 mln osób (+44 tys. m/m oraz +402 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.)” - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier