Z tego artykułu dowiesz się:

Wycieku danych nie było, ale doszło do nieuprawnionego użycia hasła i podszycia się pod kancelarię – informuje Krajowa Rada Komornicza. Na portalu licytacyjnym pojawiło się nawet… obwieszczenie o fałszywej licytacji. Komornik dał się złapać na phishing?

Komornik dał się złapać na phishing? - co się stało na portalu licytacji komorniczych?

Krajowa Rada Komornicza dementuje informacje, z których wynika, że doszło do wycieku danych z portalu licytacyjnego KRK. Faktem jest jednak fakt, że cyberoszuści skutecznie podszyli się pod jedną z kancelarii. Niemniej samorząd komorniczy podkreśla, że „strona licytacje.komornik.pl jest bezpieczna i żadne dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych”. Jak zatem doszło do przejęcia hasła. Wygląda na to, że komornik, (lub pracownik jego kancelarii) dał się złapać na phishing.

CZYTAJ TAKŻE: Uważaj na fałszywe oferty inwestycyjne w internecie

Nieuprawnione użycia hasła

Samorząd komorniczy przyznaje jednak, że doszło do „nieuprawnionego użycia hasła w dwóch przypadkach i podszycia się pod kancelarię komorniczą”.

Z relacji Krajowej Rady Komorniczej wynika, że na portalu, na którym można wyszukać interesujące nas licytacje, doszło do zamieszczenia obwieszczenia o fałszywej licytacji. Celem działania było wyłudzenie od osób trzecich pieniędzy z tytułu wpłat związanych z rzekomą rękojmią.

Z relacji opublikowanej w komunikacie Rady czytamy, że dane „dane do logowania zostały wykradzione przez tzw. atak phishingowy. Co ważne, za pomocą tych danych można było jedynie dokonać zamieszczenia obwieszczenia, nie pozwalają one natomiast na dostęp do danych z innych licytacji. Według najbardziej aktualnych ustaleń, poszkodowanych jest kilka osób, z którymi Krajowa Rada Komornicza jest już w kontakcie”.

Sprawa trafiła do organów ścigania

Krajowa Rada Komornicza przyznała kilka dni temu, że sprawa niezwłocznie trafiła do organów ścigania. Incydentem zajęła się Prokuratura Rejonowa dla Warszawy – Śródmieścia.

Podjęto także działania, których celem jest blokada środków, które zostały wpłacone przez poszkodowanych przez cyberprzestępców na wskazany w obwieszczeniu rachunek bankowy. „Niezależenie od tego Krajowa Rada Komornicza podejmuje wszelkie możliwe dalsze działania mające na celu doprowadzenia do odzyskania przez osoby pokrzywdzone tym przestępstwem utraconych środków” - czytamy w komunikacie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier