Z tego artykułu dowiesz się:

Wycieku danych nie było, ale doszło do nieuprawnionego użycia hasła i podszycia się pod kancelarię – informuje Krajowa Rada Komornicza. Na portalu licytacyjnym pojawiło się nawet… obwieszczenie o fałszywej licytacji. Komornik dał się złapać na phishing?

Komornik dał się złapać na phishing? - co się stało na portalu licytacji komorniczych?

Krajowa Rada Komornicza dementuje informacje, z których wynika, że doszło do wycieku danych z portalu licytacyjnego KRK. Faktem jest jednak fakt, że cyberoszuści skutecznie podszyli się pod jedną z kancelarii. Niemniej samorząd komorniczy podkreśla, że „strona licytacje.komornik.pl jest bezpieczna i żadne dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych”. Jak zatem doszło do przejęcia hasła. Wygląda na to, że komornik, (lub pracownik jego kancelarii) dał się złapać na phishing.

CZYTAJ TAKŻE: Uważaj na fałszywe oferty inwestycyjne w internecie

Nieuprawnione użycia hasła

Samorząd komorniczy przyznaje jednak, że doszło do „nieuprawnionego użycia hasła w dwóch przypadkach i podszycia się pod kancelarię komorniczą”.

Z relacji Krajowej Rady Komorniczej wynika, że na portalu, na którym można wyszukać interesujące nas licytacje, doszło do zamieszczenia obwieszczenia o fałszywej licytacji. Celem działania było wyłudzenie od osób trzecich pieniędzy z tytułu wpłat związanych z rzekomą rękojmią.

Z relacji opublikowanej w komunikacie Rady czytamy, że dane „dane do logowania zostały wykradzione przez tzw. atak phishingowy. Co ważne, za pomocą tych danych można było jedynie dokonać zamieszczenia obwieszczenia, nie pozwalają one natomiast na dostęp do danych z innych licytacji. Według najbardziej aktualnych ustaleń, poszkodowanych jest kilka osób, z którymi Krajowa Rada Komornicza jest już w kontakcie”.

Sprawa trafiła do organów ścigania

Krajowa Rada Komornicza przyznała kilka dni temu, że sprawa niezwłocznie trafiła do organów ścigania. Incydentem zajęła się Prokuratura Rejonowa dla Warszawy – Śródmieścia.

Podjęto także działania, których celem jest blokada środków, które zostały wpłacone przez poszkodowanych przez cyberprzestępców na wskazany w obwieszczeniu rachunek bankowy. „Niezależenie od tego Krajowa Rada Komornicza podejmuje wszelkie możliwe dalsze działania mające na celu doprowadzenia do odzyskania przez osoby pokrzywdzone tym przestępstwem utraconych środków” - czytamy w komunikacie.

 

To Cię zainteresuje

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp
04 08 23

KSeF - prace nad KSeF przyspieszają

Kiedy KSeF wejdzie do użytku? Co z KSeF? Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję środowiska testowego Krajowego Systemu e-Faktur.…
ksef

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF
24 07 23

Polska branża IT. Czeka nas spowolnienie?

Jak wygląda branża IT w Polsce? Czy czeka nas spowolnienie? Newsy dotyczące inwestycji Microsoft i Google w Polsce…
sektor IT w Polsce

Nowoczesna firma wymaga profesjonalnego zarządzania

Profesjonalne zarządzanie pozwala na optymalizację procesów i zwiększenie efektywności operacyjnej firmy. Jednak do osiągnięcia tych celów, oprócz wiedzy…
system ERP

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier