Z tego artykułu dowiesz się:

W biznesie zdarza się, że trzeba podejmować bardzo trudne decyzje. Szczególnie kiedy dzieje się źle i trzeba ograniczać straty. Nie trzeba jednak od razu zamykać firmy. Można ją np. zawiesić. Jak, gdzie i kiedy jest możliwe zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zawieszenie jednoosobowej działalności – dla kogo?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest zawieszenie jednoosobowej działalności. Najprościej rzecz ujmując, to przerwa w prowadzeniu firmy. W pierwszym kroku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim przypadku prawo zezwala na taki krok. Zgodnie z prawem, działalność wpisaną do CEIDG można zawiesić, jeśli nie zatrudniamy pracowników. Jeśli ktoś u nas pracuje na umowie o pracę – mamy problem.

Co mi da zawieszenie działalności?

Kluczową korzyścią w czasie zawieszenia działalności gospodarczej jest brak konieczności opłacania składek ZUS oraz podatków dochodowych. Dokładnie rzecz biorąc, w okresie zawieszenia nie musimy wpłacać zaliczek, czy ryczałtu. Nie ma także karty podatkowej.

W okresie zawieszenia nie musimy także składać deklaracji ZUS oraz VAT. W żadnym wypadku nie można prowadzić żadnej działalności i osiągać z tego tytułu jakichkolwiek przychodów. Jak przerwa to przerwa – dotyczy wszystkich aspektów prowadzenia biznesu.

Z jakiego powodu mogę zawiesić działalność

Prawo nie daje nam konkretnego katalogu powodów, dla których możemy zawiesić działalność. Istnieje więc pełna dowolność. Mogą być to zarówno przejściowe problemy z płynnością, brak ofert z rynku, a także problemy osobiste, które sprawiają, że nie możemy zająć się firmą w wystarczającym wymiarze czasu. Innym powodem zawieszenia działalności może być atrakcyjna propozycja pracy na etacie.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może zawiesić działalność na dowolnie długi czas, również bezterminowo. W tym zakresie jest jednak jedno zastrzeżenie. Minimalny czas zawieszenia działalności musi wynosić 30 dni. Nie ma więc mowy o zawieszeniu działalności np. z powodu dwutygodniowych wczasów, urlopu lub innego powodu w krótszym terminie.

Nie można też zawiesić działalności gospodarczej dniu złożenia wniosku do CEIDG. Można wskazać datę wcześniejszą bądź późniejszą niż złożenie wniosku.

Wkrótce w Magazynie Firma poradnik – jak zawiesić działalność.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier