Z tego artykułu dowiesz się:

W biznesie zdarza się, że trzeba podejmować bardzo trudne decyzje. Szczególnie kiedy dzieje się źle i trzeba ograniczać straty. Nie trzeba jednak od razu zamykać firmy. Można ją np. zawiesić. Jak, gdzie i kiedy jest możliwe zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zawieszenie jednoosobowej działalności – dla kogo?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest zawieszenie jednoosobowej działalności. Najprościej rzecz ujmując, to przerwa w prowadzeniu firmy. W pierwszym kroku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim przypadku prawo zezwala na taki krok. Zgodnie z prawem, działalność wpisaną do CEIDG można zawiesić, jeśli nie zatrudniamy pracowników. Jeśli ktoś u nas pracuje na umowie o pracę – mamy problem.

Co mi da zawieszenie działalności?

Kluczową korzyścią w czasie zawieszenia działalności gospodarczej jest brak konieczności opłacania składek ZUS oraz podatków dochodowych. Dokładnie rzecz biorąc, w okresie zawieszenia nie musimy wpłacać zaliczek, czy ryczałtu. Nie ma także karty podatkowej.

W okresie zawieszenia nie musimy także składać deklaracji ZUS oraz VAT. W żadnym wypadku nie można prowadzić żadnej działalności i osiągać z tego tytułu jakichkolwiek przychodów. Jak przerwa to przerwa – dotyczy wszystkich aspektów prowadzenia biznesu.

Z jakiego powodu mogę zawiesić działalność

Prawo nie daje nam konkretnego katalogu powodów, dla których możemy zawiesić działalność. Istnieje więc pełna dowolność. Mogą być to zarówno przejściowe problemy z płynnością, brak ofert z rynku, a także problemy osobiste, które sprawiają, że nie możemy zająć się firmą w wystarczającym wymiarze czasu. Innym powodem zawieszenia działalności może być atrakcyjna propozycja pracy na etacie.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może zawiesić działalność na dowolnie długi czas, również bezterminowo. W tym zakresie jest jednak jedno zastrzeżenie. Minimalny czas zawieszenia działalności musi wynosić 30 dni. Nie ma więc mowy o zawieszeniu działalności np. z powodu dwutygodniowych wczasów, urlopu lub innego powodu w krótszym terminie.

Nie można też zawiesić działalności gospodarczej dniu złożenia wniosku do CEIDG. Można wskazać datę wcześniejszą bądź późniejszą niż złożenie wniosku.

Wkrótce w Magazynie Firma poradnik – jak zawiesić działalność.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier