2 min. czytania

Poczta Polska. Ile kosztuje list wartościowy?

list wartościowy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Bywają sytuacje, że jesteśmy zmuszeni przesłać list wartościowy. Mogą to być ważne dokumenty, które muszą dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Podobnie sprzęt typu telefon czy tablet dla pracownika w drugiej części kraju. Jak wysłać te rzeczy? Ile kosztuje list wartościowy?

Czym jest list wartościowy

List wartościowy to przesyłka, w przypadku której, określamy zadeklarowaną jej wartość. Zgodnie z regulaminem Poczty Polskiej nie może ona przekroczyć 70 tysięcy złotych. To i tak sporo, jeśli np. zależy nam na bezpiecznym przesłaniu ważnych oryginałów dokumentów, których strata oznaczałaby dla nas dodatkowe koszty i problemy. Można sobie wyobrazić także sytuację, w której musimy wysłać np. drobny sprzęt elektroniczny. Może to być np. tablet dla handlowca pracującego w innej części Polski, lub nowy telefon komórkowy dla specjalisty, który pracuje zdalnie. Tego typu przedmioty można przesłać za pomocą usługi list wartościowy.

Pamiętajmy jednak, że zadeklarowana wartość zawartości przesyłki, wpłynie na koszt usługi pocztowej.

Ile czasu idzie list wartościowy?

Tu nie ma niespodzianki, ani dodatkowej straty czasu. W przypadku listu wartościowego o statusie przesyłki priorytetowej, dotrze on do adresata w następny dzień roboczy. Oczywiście pod warunkiem, że nadamy go przed godziną 15:00. Tę zasadę doskonale znają osoby, które często wysyłają polecony priorytet.

Jeśli nie zależy nam na czasie i zdecydujemy się przesłać list ekonomiczny, powinien dotrzeć w 3 dni robocze. Oczywiście następujące po dniu wysyłki.

Podobnie jak w przypadku poleconych priorytetów, terminy realizacji tej usługi nie są gwarantowane. A zatem pewności, że priorytet wysłany w poniedziałek dotrze najpóźniej we wtorek niestety nie mamy.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje polecony priorytet?

Ile kosztuje list wartościowy?

Teraz zaczyna się tabliczka mnożenia. To ile zapłacimy za list wartościowy zależy w dużej mierze od wymiarów, wagi i deklarowanej wartości przesyłki. Załóżmy że wysyłamy najmniejszy list o statusie przesyłki priorytetowej i wadze do 500g. Wartość przesyłki szacujemy na 1000 zł – wówczas za usługę zapłacimy 32 złote. Jeśli wartość wyniesie np. 3000 zł – wówczas koszt usługi wyniesie nas 72 złote.

A teraz inny przykład. Załóżmy, że chcemy wysłać naszemu handlowcowi niewielki tablet z oprogramowaniem, który pełni rolę terminala przy przyjmowaniu zamówień. Jeśli zmieści się w przesyłce w rozmiarze M, a całość (co raczej prawdopodobne) będzie ważyła mniej niż 1000 g, pozostaje nam jedynie określenie wartości sprzętu. Przyjmijmy, że jest to 2500 zł. Wówczas za taką przesyłkę o statusie priorytetowym zapłacimy 65,50 zł. Zaledwie 3 złote więcej niż w przypadku przesyłki ekonomicznej (choć nadal wartościowej).

Kalkulator przesyłki wartościowej

Aby dokładnie oszacować ile będzie nas kosztowało przesłanie przesyłki wartościowej, warto skorzystać z internetowego kalkulatora, który znajduje się tutaj. W ten sposób możemy sprawdzić koszt takiej usługi, a potem porównać ją na stronach innych usługodawców, czy w konkretnym przypadku cena jest konkurencyjna, czy też nie.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier