Zmiany w prawie, które weszły w życie od 21 lutego 2023 pozwalają pracodawcy przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. I to zarówno tych, którzy pracują bezpośrednio w firmie, jak i pracowników zdalnych.
Pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracowników jeśli jest to niezbędne "dla zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla ochrony mienia".
Pracodawca może sprawdzić trzeźwość nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę. Prawo daje możliwość zbadania trzeźwości również tych, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, a nawet tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Jeśli pracownik ma być skontrolowany na obecność alkoholu, trzeba pamiętać, że zasady tego typu kontroli musza być przekazane w regulaminie, obwieszczeniu albo układzie zbiorowym pracy. W takim dokumencie trzeba wpisać w jaki sposób będzie przeprowadzana kontrola trzeźwości i z jaką częstotliwością. Badanie trzeźwości nie może opierać się na badaniach laboratoryjnych. Oznacza to, że może być wykonane wyłącznie przy użyciu np. alkomatu. Pracodawca nie może więc sprawdzać trzeźwości poprzez pobierania do badania krwi lub moczu pracownika.
Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik jest nietrzeźwy, powinien wezwać policję. Wtedy policjanci na żądanie pracodawcy będą badać pracownika.
Stan po użyciu alkoholu - gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
Stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
CZYTAJ TAKŻE: REGON – co to jest REGON?
Można sprawdzić trzeźwość pracownika wykonującego pracę zdalną jeśli taka kontrola jest zapowiedzenia. W innym przypadku nie jest niestety możliwa. Kontrola taka musi być przeprowadzona w miejscu, w którym pracę zdalną wykonuje pracownik
Konsekwencje, które ponosi pracownik w związku z tym, ze jest nietrzeźwy, zależą tak naprawdę od pracodawcy. Ma on tutaj kilka możliwości. Na pewno nie może dopuścić nietrzeźwego pracownika do pracy. W związku z tym ma prawo uznania nieobecności w pracy za nieobecność nieusprawiedliwioną, albo też usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia. Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową, którą jest np. kara nagany, upomnienie albo kara pieniężna. Jedną z poważniejszych kar jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Można to zrobić ponieważ przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.