2 min. czytania

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

alkomat
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
17 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie pracodawca?

 

Zmiany w prawie, które weszły w życie od 21 lutego 2023 pozwalają pracodawcy przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. I to zarówno tych, którzy pracują bezpośrednio w firmie, jak i pracowników zdalnych.

Kontrola trzeźwości pracowników

Pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracowników jeśli jest to niezbędne "dla zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla ochrony mienia".

Kogo może kontrolować pracodawca?

Pracodawca może sprawdzić trzeźwość nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę. Prawo daje możliwość zbadania trzeźwości również tych, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, a nawet tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Zasady badania trzeźwości

Jeśli pracownik ma być skontrolowany na obecność alkoholu, trzeba pamiętać, że zasady tego typu kontroli musza być przekazane w regulaminie, obwieszczeniu albo układzie zbiorowym pracy. W takim dokumencie trzeba wpisać w jaki sposób będzie przeprowadzana kontrola trzeźwości i z jaką częstotliwością. Badanie trzeźwości nie może opierać się na badaniach laboratoryjnych. Oznacza to, że może być wykonane wyłącznie przy użyciu np. alkomatu. Pracodawca nie może więc sprawdzać trzeźwości poprzez pobierania do badania krwi lub moczu pracownika.

Nietrzeźwy pracownik – co robić?

Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik jest nietrzeźwy, powinien wezwać policję. Wtedy policjanci na żądanie pracodawcy będą badać pracownika.

Kiedy pracownika uważa się za nietrzeźwego lub po spożyciu?

Stan po użyciu alkoholu - gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

Stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

CZYTAJ TAKŻE: REGON – co to jest REGON?

Kontrola trzeźwości pracownika zdalnego

Można sprawdzić trzeźwość pracownika wykonującego pracę zdalną jeśli taka kontrola jest zapowiedzenia. W innym przypadku nie jest niestety możliwa. Kontrola taka musi być przeprowadzona w miejscu, w którym pracę zdalną wykonuje pracownik

Nietrzeźwy pracownik – konsekwencje

Konsekwencje, które ponosi pracownik w związku z tym, ze jest nietrzeźwy, zależą tak naprawdę od pracodawcy. Ma on tutaj kilka możliwości. Na pewno nie może dopuścić nietrzeźwego pracownika do pracy. W związku z tym ma prawo uznania nieobecności w pracy za nieobecność nieusprawiedliwioną, albo też usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia. Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową, którą jest np. kara nagany, upomnienie albo kara pieniężna. Jedną z poważniejszych kar jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Można to zrobić ponieważ przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier