2 min. czytania

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego udział w nim jest obowiązkowy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli największe statystyczne przedsięwzięcie w Polsce. Udział w spisie to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi kara.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Jak wziąć udział w spisie

Za przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ale nie jest to wymysł tego podmiotu, a ustawowy obowiązek. Zarówno prawo krajowe, jak i przepisy unijne zobowiązują odpowiednie jednostki i władze państw członkowskich do ewidencjonowania ludności. A także zbierania informacji o społeczeństwie do celów statystycznych. Wyniki są następnie analizowane i na ich podstawie projektuje się przyszłe rozwiązania, tak by spełniały oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Narodowy Spis Powszechny będzie źródłem informacji na temat osób zamieszkujących terytorium Polski. Udział w nim jest obowiązkowy. Dzięki nowoczesnej technologii, a także z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczny spis przeprowadzony będzie zdalnie. Każdy mieszkaniec Polski powinien wziąć w nim udział. Jak wynika z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. dane dotyczące osób nieobecnych i osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.

W terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku powinieneś wziąć udział w samospisie internetowym. Tylko w wyjątkowych przypadkach spis przeprowadzony będzie przy użyciu połączenia telefonicznego lub bezpośredniej wizyty. Wtedy wpisania danych do systemu dokona rachmistrz spisowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zrobić remanent początkowy

Jakie pytania zawiera Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zadaniem spisu jest zebranie jak największej ilości danych na temat mieszkańców. Dlatego pytania w spisie są przekrojowe i dotyczą wielu dziedzin, od wyznawanej religii, poprzez wykształcenie, sposób zarabiania na życie, sytuację rodzinną, aż do warunków mieszkaniowych. Jak zaznacza GUS: „formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie”. Jest więc bardzo możliwe, że poszczególne osoby otrzymają inną treść i inną liczbę pytań. Nie ma więc sensu porównywanie ze znajomymi.

Lista pytań została udostępniona w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Kara za odmowę udziału spisie

Wraz ze wzrostem informacji na temat konieczności wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, pojawia się coraz więcej głosów krytykujących samą ideę spisu. Przeciwnicy wspominają o wykradaniu danych, błędnym przygotowaniu formularzy, sugerowaniu odpowiedzi. Wszystkim tym rewelacjom jak informuje serwis money.pl zaprzeczył dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Fakt jednak jest taki, że udział w spisie jest obowiązkowy. A za niedopełnienie tej powinności grozi kara grzywny. I to niemała, bo wynosząca do 5 tys. zł.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier