2 min. czytania

Narodowy Spis Powszechny. Dlaczego udział w nim jest obowiązkowy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli największe statystyczne przedsięwzięcie w Polsce. Udział w spisie to obowiązek, za którego niedopełnienie grozi kara.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Jak wziąć udział w spisie

Za przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ale nie jest to wymysł tego podmiotu, a ustawowy obowiązek. Zarówno prawo krajowe, jak i przepisy unijne zobowiązują odpowiednie jednostki i władze państw członkowskich do ewidencjonowania ludności. A także zbierania informacji o społeczeństwie do celów statystycznych. Wyniki są następnie analizowane i na ich podstawie projektuje się przyszłe rozwiązania, tak by spełniały oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Narodowy Spis Powszechny będzie źródłem informacji na temat osób zamieszkujących terytorium Polski. Udział w nim jest obowiązkowy. Dzięki nowoczesnej technologii, a także z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczny spis przeprowadzony będzie zdalnie. Każdy mieszkaniec Polski powinien wziąć w nim udział. Jak wynika z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. dane dotyczące osób nieobecnych i osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.

W terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku powinieneś wziąć udział w samospisie internetowym. Tylko w wyjątkowych przypadkach spis przeprowadzony będzie przy użyciu połączenia telefonicznego lub bezpośredniej wizyty. Wtedy wpisania danych do systemu dokona rachmistrz spisowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zrobić remanent początkowy

Jakie pytania zawiera Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zadaniem spisu jest zebranie jak największej ilości danych na temat mieszkańców. Dlatego pytania w spisie są przekrojowe i dotyczą wielu dziedzin, od wyznawanej religii, poprzez wykształcenie, sposób zarabiania na życie, sytuację rodzinną, aż do warunków mieszkaniowych. Jak zaznacza GUS: „formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie”. Jest więc bardzo możliwe, że poszczególne osoby otrzymają inną treść i inną liczbę pytań. Nie ma więc sensu porównywanie ze znajomymi.

Lista pytań została udostępniona w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Kara za odmowę udziału spisie

Wraz ze wzrostem informacji na temat konieczności wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, pojawia się coraz więcej głosów krytykujących samą ideę spisu. Przeciwnicy wspominają o wykradaniu danych, błędnym przygotowaniu formularzy, sugerowaniu odpowiedzi. Wszystkim tym rewelacjom jak informuje serwis money.pl zaprzeczył dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Fakt jednak jest taki, że udział w spisie jest obowiązkowy. A za niedopełnienie tej powinności grozi kara grzywny. I to niemała, bo wynosząca do 5 tys. zł.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier