2 min. czytania

REGON – co to jest REGON?

regon
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
09 02 23
Z tego artykułu dowiesz się:

REGON jest jednym z numerów, które identyfikują przedsiębiorcę. REGON nadaje Główny Urząd Statystyczny. Czy REGON jest niezmienny? Po co jest baza REGON?

Przedsiębiorcy oprócz nazwy identyfikowani są również przez szereg innych oznaczeń. To np. wpis do rejestru (chociażby CEIDG lub KRS) i adres ale i kilka oznaczeń numerycznych. Chodzi tu np. o numer NIP, numer wpisu KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) ale i REGON. Tym ostatnim zajmiemy się w materiale.

Co to jest REGON?

REGON to określenie Rejestru Gospodarki Narodowej. Rejestr prowadzi i zarządza Główny Urząd Statystyczny. To baza, z której statystycy czerpią informacje o firmach i podmiotach, które działają w Polsce. Numer REGON nadawany jest podmiotowi, który wpisywany jest do rejestru REGON.

REGON – ile ma cyfr?

REGON to ciąg cyfr. W przypadku przedsiębiorców to 9 cyfr. Osiem pierwszych to liczba porządkowa, z czego dwie pierwsze oznaczają województwo, w jakim ma siedzibę firma. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna.

Jeśli firma ma oddziały, to te oddziały otrzymują numer 14 cyfrowy. Pierwsze 9 cyfr to oznaczenie tożsame z główną firmą, a kolejne to liczba porządkowa danej jednostki lokalnej. Po co jest REGON? Numer ma przede wszystkim funkcję statystyczną. Pomaga badać ile firm jest w Polsce, jakiego rodzaju działalność prowadzą, jakie są duże

Jak otrzymać numer REGON?

Numer REGON nadaje Główny Urząd Statystyczny. REGON otrzymują:

  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • firmy działające w formie spółek kapitałowych,
  • spółki osobowe
  • filie i oddziały przedsiębiorstw.

Numer nadawany jest automatycznie w chwili zakładania firmy. Jeśli złożymy wniosek o wpis do CEIDG lub KRS, informacja o tym będzie przekazana natychmiast o GUS. Jeśli określonego podmiotu nie rejestruje się w CEIDG albo KRS (np. rolnicy) muszą złożyć odpowiedni wniosek w najbliższym oddziale GUS. W takiej sytuacji wypełniamy formularz

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak wypełnić CEIDG? CEIDG krok po kroku

RG-OP – wypełniają go osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz ich jednostki lokalne,

RG-OF – wypełniają go osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą

Na złożenie wniosku o REGON, jeśli nie jest on nadawany automatycznie, mamy 14 dni od założenia firmy.

Ile kosztuje numer REGON? Wydanie numeru REGON jest bezpłatne. Za darmo generuje się też potwierdzenia nadania numeru REGON.

Jak sprawdzić REGON?

Żeby sprawdzić numer REGON swojej firmy albo kontrahenta wystarczy skorzystać z wyszukiwarki GUS -> Baza Internetowa Regon (stat.gov.pl) Wydruk z tego rejestru jest uznawany za oficjalne potwierdzenie nadania numeru REGON.

Wyszukiwarka REGONu

REGON to jeden z najbardziej szczegółowych rejestrów polskich firm. Choć jego znaczenie w realnym obrocie gospodarczym jest coraz mniejsze, to pozwala łatwo przygotowywać analizy biznesowe. Jest on bowiem na bieżąco aktualizowany.

Czy REGON jest obowiązkowy?

Nadanie numeru REGON jest obowiązkowe dla każdej firmy działającej w Polsce. Nie trzeba się jednak nim posługiwać.  Zgodnie z założeniami Konstytucji Biznesu stopniowo odchodzi się od weryfikowania firm poprzez REGON zamieniając to numerem NIP. REGON konieczny jest np. przy zastrzeganiu nazwy firmy lub produktu w Urzędzie Patentowym.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier