3 min. czytania

Księga przychodów i rozchodów. Kto musi ją prowadzić

dokument
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Każdy przedsiębiorca musi płacić podatki i prowadzić księgowość. Księga przychodów i rozchodów to nie tylko obowiązek, ale i pomoc w robieniu biznesowych analiz i wyliczeń.

Co to jest księga przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów to najprostszy sposób prowadzenia ewidencji księgowej. KPiR jest bardzo popularna wśród małych przedsiębiorców, właśnie dlatego że ma przystępną formę. A także bardzo jasne zasady wypełniania. To nic innego jak wypełniany według podanego przez ministerstwo wzoru rejestr finansów danego biznesu.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

W Księdze przychodów i rozchodów jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca odnotowuje wszystkie przychody i rozchody czyli wpływy i koszty wynikające z prowadzenia działalności. Jest to niezbędne do wyliczenia wysokości podatków, które każda osoba prowadząca firmę ma obowiązek płacić. Ale również systematycznie prowadzony billing pozwala szybko ocenić sytuację danej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona pierwszego dnia prowadzenia działalności. Może przybierać formę papierową lub elektroniczną. Najważniejsze aby zawarte w niej dane były usystematyzowane i ułożone latami. Naprawdę warto się do tego przyłożyć. Ponieważ nierzetelne prowadzenie księgi to przestępstwo skarbowe, za które grozi kara pieniężna.

Jak zbudowana jest księga przychodów i rozchodów

Wymagania formalne do księgi przychodów i rozchodów widnieją w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeśli przedsiębiorca ma jakiekolwiek wątpliowści może w każdej chwili zweryfikować swoją księgę lub skorzystać z gotowych druków i wzorów. Zgodnie z nim rejestr powinien składać się z 17 kolumn:

Kolumna 1 - Numer zapisów do księgi
Kolumna 2 - Data wynikająca z dokumentu stanowiącego podstawę wpisu
Kolumna 3 - Numer faktury lub innego dowodu
Kolumna 4 i 5 - Dane kontrahentów
Kolumna 6 - Opis zdarzenia gospodarczego,  np. zakup materiałów, czy  wypłata wynagrodzeń za dany okres
Kolumna 7 - Przychody ze sprzedaży
Kolumna 8 - Pozostałe przychody
Kolumna 9 - Suma przychodów z kolumn  7 i 8.
Kolumna 10 - Zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu
Kolumna 11 - Koszty uboczne zakupu
Kolumna 12 - Wynagrodzenie brutto wypłacane pracownikom
Kolumna 13 - Pozostałe koszty, niewymienione w kolumnach 10–12
Kolumna 14 - Suma wydatków z kolumn 12 i 13
Kolumna 15 - Kolumna jest wolna. Można w niej wpisywać inne zdarzenia gospodarcze niż wymienione w kolumnach 1–13.
Kolumna 16 - Koszty działalności badawczo-rozwojowej
Kolumna 17 - Uwagi co do treści zapisów w kolumnach 2–16

CZYTAJ TAKŻE: Działalność gospodarcza w domu. Jak rozliczyć koszty

Kto musi prowadzić KPiR

Księga przychodów i rozchodów jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy spełniają łącznie trzy następujące warunki. Pierwszym jest rozliczanie się z fiskusem na podstawie skali podatkowej lub liniowo. Jedynie te dwie podatkowe opcje zezwalają na ewidencjonowanie w księdze. Ponadto rozliczana w ten sposób działalność musi być prowadzona w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej (wspólnikami są osoby fizyczne), spółki jawnej (wspólnikami są osoby fizyczne), spółki partnerskiej. Trzeci warunek dotyczy wysokości rocznych przychodów netto. Nie mogą one przekroczyć 2 mln euro w poprzednim roku.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

KPiR dodatkowe wymagania

Księga przychodów i rozchodów jest dokumentem księgowym. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania jej przez co najmniej 5 lat. Licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku dochodowego rozliczanego na podstawie tej księgi. Przepisy regulują także miejsce, w którym księga powinna się znajdować. Jest to siedziba przedsiębiorstwa lub miejsce wykonywania działalności. Jeśli przedsiębiorca korzysta z pomocy biura księgowego, KPiR może leżeć w tamtejszej siedzibie.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Obok księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji: środków trwałych, sprzedaży, przebiegu pojazdów.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier