3 min. czytania

Księga przychodów i rozchodów. Kto musi ją prowadzić

dokument
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Każdy przedsiębiorca musi płacić podatki i prowadzić księgowość. Księga przychodów i rozchodów to nie tylko obowiązek, ale i pomoc w robieniu biznesowych analiz i wyliczeń.

Co to jest księga przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów to najprostszy sposób prowadzenia ewidencji księgowej. KPiR jest bardzo popularna wśród małych przedsiębiorców, właśnie dlatego że ma przystępną formę. A także bardzo jasne zasady wypełniania. To nic innego jak wypełniany według podanego przez ministerstwo wzoru rejestr finansów danego biznesu.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

W Księdze przychodów i rozchodów jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca odnotowuje wszystkie przychody i rozchody czyli wpływy i koszty wynikające z prowadzenia działalności. Jest to niezbędne do wyliczenia wysokości podatków, które każda osoba prowadząca firmę ma obowiązek płacić. Ale również systematycznie prowadzony billing pozwala szybko ocenić sytuację danej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona pierwszego dnia prowadzenia działalności. Może przybierać formę papierową lub elektroniczną. Najważniejsze aby zawarte w niej dane były usystematyzowane i ułożone latami. Naprawdę warto się do tego przyłożyć. Ponieważ nierzetelne prowadzenie księgi to przestępstwo skarbowe, za które grozi kara pieniężna.

Jak zbudowana jest księga przychodów i rozchodów

Wymagania formalne do księgi przychodów i rozchodów widnieją w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeśli przedsiębiorca ma jakiekolwiek wątpliowści może w każdej chwili zweryfikować swoją księgę lub skorzystać z gotowych druków i wzorów. Zgodnie z nim rejestr powinien składać się z 17 kolumn:

Kolumna 1 - Numer zapisów do księgi
Kolumna 2 - Data wynikająca z dokumentu stanowiącego podstawę wpisu
Kolumna 3 - Numer faktury lub innego dowodu
Kolumna 4 i 5 - Dane kontrahentów
Kolumna 6 - Opis zdarzenia gospodarczego,  np. zakup materiałów, czy  wypłata wynagrodzeń za dany okres
Kolumna 7 - Przychody ze sprzedaży
Kolumna 8 - Pozostałe przychody
Kolumna 9 - Suma przychodów z kolumn  7 i 8.
Kolumna 10 - Zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu
Kolumna 11 - Koszty uboczne zakupu
Kolumna 12 - Wynagrodzenie brutto wypłacane pracownikom
Kolumna 13 - Pozostałe koszty, niewymienione w kolumnach 10–12
Kolumna 14 - Suma wydatków z kolumn 12 i 13
Kolumna 15 - Kolumna jest wolna. Można w niej wpisywać inne zdarzenia gospodarcze niż wymienione w kolumnach 1–13.
Kolumna 16 - Koszty działalności badawczo-rozwojowej
Kolumna 17 - Uwagi co do treści zapisów w kolumnach 2–16

CZYTAJ TAKŻE: Działalność gospodarcza w domu. Jak rozliczyć koszty

Kto musi prowadzić KPiR

Księga przychodów i rozchodów jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy spełniają łącznie trzy następujące warunki. Pierwszym jest rozliczanie się z fiskusem na podstawie skali podatkowej lub liniowo. Jedynie te dwie podatkowe opcje zezwalają na ewidencjonowanie w księdze. Ponadto rozliczana w ten sposób działalność musi być prowadzona w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej (wspólnikami są osoby fizyczne), spółki jawnej (wspólnikami są osoby fizyczne), spółki partnerskiej. Trzeci warunek dotyczy wysokości rocznych przychodów netto. Nie mogą one przekroczyć 2 mln euro w poprzednim roku.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

KPiR dodatkowe wymagania

Księga przychodów i rozchodów jest dokumentem księgowym. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania jej przez co najmniej 5 lat. Licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku dochodowego rozliczanego na podstawie tej księgi. Przepisy regulują także miejsce, w którym księga powinna się znajdować. Jest to siedziba przedsiębiorstwa lub miejsce wykonywania działalności. Jeśli przedsiębiorca korzysta z pomocy biura księgowego, KPiR może leżeć w tamtejszej siedzibie.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Obok księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji: środków trwałych, sprzedaży, przebiegu pojazdów.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier