2 min. czytania

Jak przeciwdziałać atakom DDoS w firmie? Jest podręcznik

DDoS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ataki DDoS to jedno z najpoważniejszych zagrożeń cybernetycznych, jakie mogą uderzyć w twoją firmę. Jeśli myślisz, że problem dotyczy tylko wielkich, strategicznych przedsiębiorstw jesteś w błędzie.

Co to jest DDoS?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przygotował specjalny podręcznik, który w obliczu dzisiejszych wyzwań powinien przeczytać każdy. Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzi. Jeśli działasz w sieci, lub twoja działalność opiera się na usługach cyfrowych, koniecznie sprawdź, jak możesz się obronić.

Skrót DDoS pochodzi z języka angielskiego (distributed denial of service) i oznacza rozproszoną odmowę usługi. To czarny sen współczesnych informatyków obsługujących firmową sieć. To nic innego jak atak na system komputerowy lub sieciową usługę, którego celem jest sparaliżowanie wolnych zasobów. Jest przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów, często zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie. Trudno policzyć jak wiele firm na świecie, w tym w Polsce padło ofiarą tego podstępnego działania. Przerwy w działaniu generują poważne straty.

Atak przeprowadzany jest zazwyczaj z komputerów, nad którymi hakerzy przejęli kontrolę. Dzieje się to za pomocą specjalnego złośliwego oprogramowania. Typu bot lub trojan. W umówionym momencie, komputery zasypują system ofiary fałszywymi próbami skorzystania z usług. Przy potężnej liczbie żądań dostępne zasoby ulegają wyczerpaniu. Takie działanie prowadzi albo do przerw w działaniu, albo nawet zawieszenia całego systemu ofiary.

Jak się bronić przed uderzeniem hakerów?

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego znany pod skrótem CSIRT KNF, opublikował w sieci podręcznik. Zawiera on zestaw porad oraz dobrych praktyk, które chronią przed atakami DDoS. Warto zapoznać się z tym opracowaniem, choćby dlatego, by zminimalizować ryzyko uderzenia ze strony hakerów.

Pełne, darmowe i bardzo szczegółowo przygotowane opracowanie jest dostępne w internecie pod tym linkiem.

Analiza ryzyka i działanie

CSIRT KNF zaleca, by każda organizacja przeprowadziła analizę ryzyka. Pozwoli ona ocenić niebezpieczeństwo ataku DDoS na swoją infrastrukturę teleinformatyczną. To pierwszy krok do stawienia tamy hakerom. Stanie się tak pod warunkiem dobrania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technicznych.

Pomocna może być także optymalizacja architektury dostępowej do globalnej sieci w celu ograniczenia niebezpieczeństwa odmowy dostępu usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak bezpiecznie sprzedawać online?

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier