Z tego artykułu dowiesz się:

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później władze Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) podniosły stopy procentowe, kończąc z ujemnymi poziomami utrzymującymi się od ośmiu lat. Obie informacje są złe. Frankowicze, nie mogą spać spokojnie.

Frankowicze zapłacą więcej

Siła złego na jednego, lub po prostu kumulacja niesprzyjających czynników. O wyjątkowym pechu mogą mówić posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich, którzy mogą być już pewni wyższych rat swoich kredytów mieszkaniowych. Po pierwsze, sytuacja geopolityczna jest już tak rozchwiana, że na taniego franka na rynku walutowym liczyć raczej nie można. Pamiętajmy, że szwajcarska waluta jest traktowana jako bezpieczna przystań. To znaczy, że jeśli na świecie dzieje się źle, uciekają od złotego, czy jemu podobnych walut i wybierają CHF.

Kiedy w środę (21.09) tuż przed ósmą rano czasu polskiego rozpoczęło się przemówienie Władimira Putina, do analizy jego słów zasiedli nie tylko politolodzy, czy wojskowi, ale również ekonomiści i inwestorzy. Decyzja o mobilizacji 300 tys. rezerwistów brzmi co najmniej „eskalacyjnie”. Stąd szybka decyzja o zwróceniu się w stronę bezpiecznych walut. Nie trzeba było wiele czasu, by frank przebił barierę pięciu złotych.

Co decyzja Szwajcarskiego Banki Narodowego oznacza dla kredytobiorców?

Niewiele ponad 24 godziny po złowieszczym przemówieniu z Kremla, przyszła kolejna zła informacja. Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował o poniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych, przerywając tym samym niemal ośmioletni czas ujemnych stóp procentowych. Taka decyzja również powinna przełożyć się na wzrost ceny franka. Tu akurat doszło do chwilowej przeceny. Jednak w momencie przygotowywania tego tekstu trudno jednoznacznie ocenić reakcję rynku walutowego.  Co do zasady wzrost stóp procentowych powoduje umocnienie waluty.

Nie ma jednak wątpliwości, że tak jak dzieje się to w przypadku kredytów złotych podwyżka stóp procentowych, przełoży się na wysokość rat kredytów we frankach. Może nie będzie to jakiś spektakularny wzrost, jednak z całą pewnością można powiedzieć, że „taniej, już było”.

Prognozy kursu franka szwajacarskiego

Zestawiając oba wyżej wskazane czynniki, można spodziewać się, że frank może się obecnie tylko umacniać (choć z pewnymi odchyleniami). Z pewnością będzie się tak działo, jeśli sytuacja związana z wojną na Ukrainie nie ulegnie złagodzeniu. Po drugie, inflacja obserwowana także w Szwajcarii, może doprowadzić do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Może nie takiej serii jak w Polsce, ale można się spodziewać kolejnych podobnych decyzji. To oznacza, że posiadacze kredytów we frankach muszą być gotowi na wyższe raty. Niestety wiele wskazuje na to, że jest to perspektywa rysująca się w dłuższej perspektywie czasowej.

 

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię
27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier