2 min. czytania

Leasing po nowemu. Nie trzeba będzie nawet umowy

leasing
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
22 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Kierowców czekają spore zmiany. Zawarcie leasingu będzie prostsze niż kiedykolwiek. Zamiast skomplikowanych, długich umów będzie wystarczał e-mail lub rozmowa telefoniczna.

Bez pisemnej umowy, a wyłącznie z potwierdzonymi warunkami leasingu. Tak już niedługo ma wyglądać możliwość korzystania z samochodów, których nie jesteśmy właścicielami. Jak donosi money.pl w nowelizacji kodeksu cywilnego znajdą się zapisy, które nie będą zmuszały do zawierania pisemnej umowy leasingu.

Ma wystarczyć potwierdzenie warunków leasingu. Forma ma być różna. Może to być chociażby e-mail albo rozmowa telefoniczna. Ważne, by dało się udowodnić, jakie konkretnie warunki były ustalone.

Umowa leasingu

Dzisiaj umowa leasingu obowiązkowo musi być zawarta na piśmie. Inaczej jest nieważna. Po nowelizacji, wystarczy, że strony ustalą między sobą warunki leasingu. W jakiej formie? Nie jest to istotne. Ważne, by dało się udowodnić, że konkretne ustalenia zapadły.

Według Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, którego cytuje money.pl, taka zmiana nie zwiększy oszustw. Wszystko z prostego powodu. I tak trzeba samochód drugiej stronie przekazać więc wtedy można potwierdzić chociażby tożsamość.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy?

"Dodatkowo celem projektu jest ułatwienie zawierania umów leasingu w sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego lub innej zbliżonej, która wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego oraz niejednokrotnie z obowiązkiem poddania się kwarantannie, co utrudnia dochowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności" - zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanym uzasadnieniu proponowanych zmian.

Branża leasingowa

Przedstawiciele branży leasingowej zmiany chwalą. Konieczność formy pisemnej dla leasingu jest w ich opinii anachroniczne. Mało tego. Wielu porównuje taką umowę z umową pożyczki, a przecież te zawiera się w formule dokumentowej, czyli udowodnienia, że konkretne warunki się uzgodniło.

Polski Ład i leasing

Zmiany mają też pomóc branży leasingowej, która stoi na razie na rozstaju. Wiele szkód spowodowały zapisy tzw. Polskiego Ładu, które utrudniają wykupienie bez podatku samochodu z leasingu do majątku prywatnego.
Większym problemem podnoszonym przez specjalistów z branży jest jednak brak samochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Albo leasing, albo wcale. Sprzedawcy samochodów marudzą na gotówkę

Bardzo długi czas oczekiwania na auto nie pomaga firmom leasingowym choć i tak w całym 2021 roku wyleasingowano o prawie 23 proc. więcej samochodów osobowych i dostawczych niż rok wcześniej.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w w drugiej połowie 2022 r.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier