2 min. czytania

Leasing po nowemu. Nie trzeba będzie nawet umowy

leasing
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
22 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Kierowców czekają spore zmiany. Zawarcie leasingu będzie prostsze niż kiedykolwiek. Zamiast skomplikowanych, długich umów będzie wystarczał e-mail lub rozmowa telefoniczna.

Bez pisemnej umowy, a wyłącznie z potwierdzonymi warunkami leasingu. Tak już niedługo ma wyglądać możliwość korzystania z samochodów, których nie jesteśmy właścicielami. Jak donosi money.pl w nowelizacji kodeksu cywilnego znajdą się zapisy, które nie będą zmuszały do zawierania pisemnej umowy leasingu.

Ma wystarczyć potwierdzenie warunków leasingu. Forma ma być różna. Może to być chociażby e-mail albo rozmowa telefoniczna. Ważne, by dało się udowodnić, jakie konkretnie warunki były ustalone.

Umowa leasingu

Dzisiaj umowa leasingu obowiązkowo musi być zawarta na piśmie. Inaczej jest nieważna. Po nowelizacji, wystarczy, że strony ustalą między sobą warunki leasingu. W jakiej formie? Nie jest to istotne. Ważne, by dało się udowodnić, że konkretne ustalenia zapadły.

Według Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, którego cytuje money.pl, taka zmiana nie zwiększy oszustw. Wszystko z prostego powodu. I tak trzeba samochód drugiej stronie przekazać więc wtedy można potwierdzić chociażby tożsamość.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy?

"Dodatkowo celem projektu jest ułatwienie zawierania umów leasingu w sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego lub innej zbliżonej, która wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego oraz niejednokrotnie z obowiązkiem poddania się kwarantannie, co utrudnia dochowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności" - zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanym uzasadnieniu proponowanych zmian.

Branża leasingowa

Przedstawiciele branży leasingowej zmiany chwalą. Konieczność formy pisemnej dla leasingu jest w ich opinii anachroniczne. Mało tego. Wielu porównuje taką umowę z umową pożyczki, a przecież te zawiera się w formule dokumentowej, czyli udowodnienia, że konkretne warunki się uzgodniło.

Polski Ład i leasing

Zmiany mają też pomóc branży leasingowej, która stoi na razie na rozstaju. Wiele szkód spowodowały zapisy tzw. Polskiego Ładu, które utrudniają wykupienie bez podatku samochodu z leasingu do majątku prywatnego.
Większym problemem podnoszonym przez specjalistów z branży jest jednak brak samochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Albo leasing, albo wcale. Sprzedawcy samochodów marudzą na gotówkę

Bardzo długi czas oczekiwania na auto nie pomaga firmom leasingowym choć i tak w całym 2021 roku wyleasingowano o prawie 23 proc. więcej samochodów osobowych i dostawczych niż rok wcześniej.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w w drugiej połowie 2022 r.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier