3 min. czytania

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
05 02 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już dziś średnia wartość szkody przedsiębiorców zaatakowanych przez cyberprzestępców to 50 tys. dolarów.

Rozmawiasz ze współpracownikiem o nowych meblach biurowych, a za chwilę na twoim komputerze pojawiają się reklamy takiego sprzętu. Szukasz ciekawych ofert samochodów służbowych, otrzymujesz promocje na kosmetyki do pielęgnacji aut. Tak właśnie działa profilowanie, które wskazuje algorytmom reklamowym, co mają ci pokazywać. Wiedzą one bowiem, z jakiej lokalizacji łączysz się z internetem, jakich wiadomości szukasz, co cię interesuje, a potem odpowiednio kierują komunikaty by skłonić cię do odpowiedniego działania.

Podobny model działania mogą mieć cyberprzestępcy, którzy będą chcieli wykraść twoje dane firmowe albo dostać się do konta bankowego. I gdy ty przecież „tylko czytasz” informacje w serwisie biznesowym albo oglądasz rozrywkowe treści w mediach społecznościowych, po drugiej stronie toczy się walka o twoją uwagę, a może i o twoje dane.

Jak działa VPN?

Spójrzmy jeszcze na trzeci przykład. Chcesz rozszerzyć działalność o nowe rynki zbytu. Szukasz ciekawych informacji na zagranicznych stronach internetowych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wiadomości czy produkty są dla ciebie dostępne. Jak to możliwe? Serwery lokalizują, że łączysz się z Polski. Jesteś więc obcokrajowcem.

Jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami? Rozwiązaniem może być VPN, czyli technologia, która pozwala wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć skutki działań, o których wspominaliśmy wcześniej. Mówiąc wprost: każda aktywność w internecie może być dość szybko zidentyfikowana. Choćby poprzez router, czyli urządzenie, z którego wychodzi sygnał internetowy. Router i nasze IP to w największym uproszczeniu nasz adres albo odpowiednik numeru telefonu, który zawsze jest przypisany do odpowiedniej osoby. Dzięki temu można łatwo sprawdzić jakie strony w internecie oglądamy, w co klikamy i jakie są nasze zainteresowania. Wykorzystują to więc algorytmy reklamowe.

VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna. Pozwala chronić prywatność w sieci. VPN tworzy szyfrowany tunel dla danych, ukrywając i zmieniając adres IP. Urządzenie, z którego korzystamy najpierw łączy się z infrastrukturą VPN, a dopiero potem „wychodzi” do sieci internetowej. Dzięki temu można np. znacznie bezpieczniej korzystać z otwartych sieci WIFI, tak popularnych chociażby w przypadku podróży służbowych. Mówiąc wprost. Łącząc się np. z centrum handlowego w Krakowie, ruch sieciowy może być identyfikowany jako ten wychodzący np. z Holandii czy Stanów Zjednoczonych. Znacząco wzmacnia to bezpieczeństwo. Ochrona działa też bowiem „w drugą stronę”. Jeśli ktoś chciałby dostać się do naszego sprzętu, musi najpierw go znaleźć w sieci, czyli przebić się przez VPN, co znacząco utrudnia to zadanie.

Czy VPN jest bezpieczny?

Z perspektywy przedsiębiorcy jest to ważne o tyle, że coraz częściej właściciele firm szukają dobrego rozwiązania tego typu. Na rynku jest dziś dostępnych bardzo wiele rozwiązań VPN. Wielu dostawców oferuje nie tylko szybkie, bezpieczne i stabilne serwery VPN, ale także dedykowane serwery pod określone rodzaje połączeń, dopasowane do konkretnych potrzeb. Warto też połączyć VPN z dobrym programem antywirusowym. Szczególnie, że programy tego typu nie spowalniają już znacząco ruchu internetowego.

Jeśli zechcesz przetestować takie rozwiązanie, to możesz skorzystać ze specjalnej oferty dla czytelników Magazynu Firma. Dowiedz się szczegółów

materiał powstał we współpracy z Surfshark

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…
30 08 23

Sytuacja w handlu ma się skomplikować. Jesienią może częściowo wrócić wzrost dynamiki podwyżek cen

Kolejny miesiąc z rzędu widać, że dynamika wzrostu cen spada. Jednak nie oznacza to, że w sklepach jest…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier