Z tego artykułu dowiesz się:

Licytacje komornicze w internecie można przeglądać w zupełnie nowym serwisie. Wszelkie podobieństwo do dobrze znanych platform sprzedażowych jest całkowicie uzasadnione.

Nowe licytacje komornicze przez internet

Ci, którzy projektowali nową witrynę, chcieli nadać jej nowoczesny sznyt. To widać. Serwis umożliwiający licytacje komornicze przez internet wygląda, jak szereg portali z ogłoszeniami sprzedaży samochodów, czy mieszkań. Wystarczy wejść na stronę https://elicytacje.komornik.pl/ i niczym na Allegro, OLX, Otomoto czy w innym lubianym serwisie, znaleźć to, co nas w danym momencie interesuje.

e-licytacje

Faktem jest, że w niektórych przypadkach przydałoby się szkolenie – jak fotografować obiekty wystawiane na sprzedaż, a także choć lekko je "obrobić". Klienci platform sprzedażowych robią to lepiej od komorników i nie wstawiają zdjęć aut obróconych o 90 stopni. A taki przypadek się zdarzył. Niemniej, w serwisie wyszukuje się całkiem przyjemnie. Ogłoszeń może nie ma dużo, ale jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak serwis będzie wyglądał, kiedy anonsów od komorników przybędzie. Ale, nie o samym interfejsie, UX-ie i przejrzystości serwisu będziemy tutaj pisać. Wiele zmienia się właśnie w obszarze e-licytacji komorniczych nieruchomości. Dodajmy, że tego typu ogłoszeń obecnie w serwisie znajdziemy najwięcej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy komornik może zabrać komputer dziecka?

Licytacje komornicze nieruchomości przez internet

E-licytacje komorniczne nieruchomości, stawiane są przez ministerstwo sprawiedliwości w jednym rzędzie z innymi cyfryzacyjnymi przedsięwzięciami. W 2021 roku ruszył system e-KRS, a także pocztowe e-Doręczenia (choć jeszcze nie w pełni swoich możliwości). Teraz resort wspomina o e-licytacjach komorniczych. Aby mogły zadziałać konieczna była nowelizacja Kodeksu postępowania cyfrowego (Kpc). W skrócie chodzi o to, by ułatwić nabywani nieruchomości i uzyskać jak najwyższą cenę. Pierwszy krok już zrobiono. Po zmianach dużo łatwiej jest dotrzeć do oferty, zapoznać się z nią a przy okazji uniknąć bezpośredniego kontaktu, który w dobie pandemii nie jest wskazany.

e-licytacje screenshot
e-licytacje - przykładowe ogłoszenie

E-licytacja komornicza. Jak przebiega?

Aby wziąć udział w elektronicznej licytacji, koniecznie trzeba utworzyć indywidualne konto w systemie. Niezbędne formalności rzeczywiście ograniczono do minimum.

We wspomnianym przed chwilą serwisie ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości powinno być zamieszczone co najmniej dwa tygodnia przed ustalonym terminem licytacji. Sam przetarg rusza wyłącznie na wniosek wierzyciela. Jeśli jest ich kilku, wystarczy wniosek tylko jednego z tego grona.

W obwieszczeniu o licytacji, które zamieszcza komornik, każdy może zapoznać się z opisem i oszacowaniem nieruchomości. Nie pojawia się imię i nazwisko dłużnika. Ujawnienie tych danych prowadziłoby do stygmatyzacji osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji” – informuje ministerstwo sprawiedliwości.

Jak wziąć udział w e-licytacji?

Pisaliśmy o obowiązkowym utworzeniu konta w systemie. Teraz musimy się do niego zalogować. Elektroniczny przetarg trwa tydzień, a to pozwala na uzyskanie możliwie najwyższej ceny w czasie licytacji. Rozpoczęcie licytacji jest możliwe między godzinami 9 a 14 w dni robocze. Osoba (licytant), która w chwili zakończenia przetargu złożył najwyższą ofertę, wygrywa.

Plusy licytacji komorniczych w internecie

Zasadniczym plusem e-licytacji w internecie jest to, że mogą w niej wziąć udział osoby z całego kraju. To daje szansę na większe zainteresowanie danym przetargiem. Po drugie nowe rozwiązania pozwalają na szybszą egzekucję długu z nieruchomości. Zapewniają wreszcie większy komfort oraz przestrzeń do podjęcia właściwej decyzji – kupować, czy nie?

Dzięki systemowi można obniżyć koszty. Odpada bowiem konieczność odbywania podróży czy wnoszenia opłat za doręczenie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier