Z tego artykułu dowiesz się:

Większość osób, które prowadzą swoje firmy, stoi przed dylematem jakie biuto księgowe wybrać. Dobre biuro księgowe pozwala nie myśleć o wszelkich terminach rozliczeń i o zmieniających się przepisach podatkowych oraz tych związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy biuro księgowe popełni błąd w rozliczeniach?

Odpowiedzialność podatnika za błędy w rozliczeniach

Na wstępie warto zaznaczyć, że fakt korzystania z usług biura księgowego nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za błędy w swoich rozliczeniach. Z pewnością korzystanie z usług biura księgowego ma bardzo wiele zalet. Do podstawowych należy właśnie zminimalizowanie ryzyka pomyłek w rozliczeniach, szczególnie jeżeli skorzysta się z usług profesjonalnego, polecanego biura. Z biurem księgowym podpisuje się również umowę (czasową lub na czas nieokreślony). Profesjonalne biuro powinno mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Więc ewentualne błędy będą regulowane z pieniędzy pochodzących z ubezpieczenia.

To jednak przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność podatkową całym swoim majątkiem. Wynika to z prostego faktu, że wszelka zaległość dotyczy bezpośrednio podatnika, a nie innych osób, dlatego on za nią odpowiada. Dzieje się tak, pomimo iż fakt prowadzenia ksiąg podatkowych przez biuro rachunkowe należy zgłosić.

https://magazynfirma.pl/4-sposoby-na-zapewnienie-ciaglosci-dzialania-centrow-danych/

Odpowiedzialność biura księgowego za błędy w rozliczeniach

Jednak biuro rachunkowe nie jest zupełnie zwolnione z odpowiedzialności za powstałe na skutek własnej winy błędy. W umowie powinny znaleźć się stosowne zapisy deklarujące, co dzieje się na wypadek popełnienia błędu. Powinien być w niej zawarty cały zakres obsługi, to znaczy, za jakie elementy dokładnie jest odpowiedzialna księgowa. Bez tego trudno jest potem udowodnić, kto ponosi winę za pomyłki. To zabezpiecza obie strony umowy.

Nie jest jednak tak, że biuro księgowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności za popełnione przez siebie błędy. Księgowa odpowiada zarówno przed Urzędem Skarbowym, jak i przed podatnikiem. Jeżeli dojdzie do rażącego błędu, to przedsiębiorca może żądać odszkodowania za szkody poniesione w wyniki nierzetelnego działania. Podstawą jest art. 471 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) dotyczący odpowiedzialności kontraktowej. W praktyce jest jednak tak, że to podatnik musi zapłacić zobowiązania wobec urzędu, a dopiero później dochodzić swoich praw wobec biura rachunkowego.

Odpowiedzialność karna biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach

To jeszcze nie koniec odpowiedzialności biura rachunkowego. Odpowiada ono także karnie, na mocy kodeksu karnego, gdzie w artykule 9 § 3 mowa o sprawczej odpowiedzialności. Jest to odpowiedzialność, którą ponoszą podmioty prowadzące sprawy gospodarcze innego podmiotu. Dodatkowo artykuł 303 kodeksu karnego informuje, że kto wyrządza szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny, niezgodny z prawdą, np. niszcząc, usuwając, podrabiając dokumenty dotyczące tej działalności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jest to więc również dobre zabezpieczenie dla przedsiębiorców obawiających się nierzetelnego biura rachunkowego. Oczywiście dotyczy to specyficznych sytuacji, w których to księgowa działa celowo na niekorzyść przedsiębiorcy, zazwyczaj w celu zyskania własnych korzyści majątkowych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier