Z tego artykułu dowiesz się:

Większość osób, które prowadzą swoje firmy, stoi przed dylematem jakie biuto księgowe wybrać. Dobre biuro księgowe pozwala nie myśleć o wszelkich terminach rozliczeń i o zmieniających się przepisach podatkowych oraz tych związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy biuro księgowe popełni błąd w rozliczeniach?

Odpowiedzialność podatnika za błędy w rozliczeniach

Na wstępie warto zaznaczyć, że fakt korzystania z usług biura księgowego nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za błędy w swoich rozliczeniach. Z pewnością korzystanie z usług biura księgowego ma bardzo wiele zalet. Do podstawowych należy właśnie zminimalizowanie ryzyka pomyłek w rozliczeniach, szczególnie jeżeli skorzysta się z usług profesjonalnego, polecanego biura. Z biurem księgowym podpisuje się również umowę (czasową lub na czas nieokreślony). Profesjonalne biuro powinno mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Więc ewentualne błędy będą regulowane z pieniędzy pochodzących z ubezpieczenia.

To jednak przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność podatkową całym swoim majątkiem. Wynika to z prostego faktu, że wszelka zaległość dotyczy bezpośrednio podatnika, a nie innych osób, dlatego on za nią odpowiada. Dzieje się tak, pomimo iż fakt prowadzenia ksiąg podatkowych przez biuro rachunkowe należy zgłosić.

https://magazynfirma.pl/4-sposoby-na-zapewnienie-ciaglosci-dzialania-centrow-danych/

Odpowiedzialność biura księgowego za błędy w rozliczeniach

Jednak biuro rachunkowe nie jest zupełnie zwolnione z odpowiedzialności za powstałe na skutek własnej winy błędy. W umowie powinny znaleźć się stosowne zapisy deklarujące, co dzieje się na wypadek popełnienia błędu. Powinien być w niej zawarty cały zakres obsługi, to znaczy, za jakie elementy dokładnie jest odpowiedzialna księgowa. Bez tego trudno jest potem udowodnić, kto ponosi winę za pomyłki. To zabezpiecza obie strony umowy.

Nie jest jednak tak, że biuro księgowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności za popełnione przez siebie błędy. Księgowa odpowiada zarówno przed Urzędem Skarbowym, jak i przed podatnikiem. Jeżeli dojdzie do rażącego błędu, to przedsiębiorca może żądać odszkodowania za szkody poniesione w wyniki nierzetelnego działania. Podstawą jest art. 471 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) dotyczący odpowiedzialności kontraktowej. W praktyce jest jednak tak, że to podatnik musi zapłacić zobowiązania wobec urzędu, a dopiero później dochodzić swoich praw wobec biura rachunkowego.

Odpowiedzialność karna biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach

To jeszcze nie koniec odpowiedzialności biura rachunkowego. Odpowiada ono także karnie, na mocy kodeksu karnego, gdzie w artykule 9 § 3 mowa o sprawczej odpowiedzialności. Jest to odpowiedzialność, którą ponoszą podmioty prowadzące sprawy gospodarcze innego podmiotu. Dodatkowo artykuł 303 kodeksu karnego informuje, że kto wyrządza szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny, niezgodny z prawdą, np. niszcząc, usuwając, podrabiając dokumenty dotyczące tej działalności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jest to więc również dobre zabezpieczenie dla przedsiębiorców obawiających się nierzetelnego biura rachunkowego. Oczywiście dotyczy to specyficznych sytuacji, w których to księgowa działa celowo na niekorzyść przedsiębiorcy, zazwyczaj w celu zyskania własnych korzyści majątkowych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier