2 min. czytania

Limit transakcji gotówkowych 2022

pieniądze
Autor
redakcja
Opublikowano
06 04 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ile wynosi limit transakcji gotówkowych w 2022r.? Kiedy można zapłacić gotówką, a kiedy trzeba zrobić przelew?

Spory ruch przy bankomatach i w oddziałach banków generowany przez klientów chcących wypłacić gotówkę, pokazuje że „cash is the king” i w trudnych, niepewnych czasach wolimy mieć gotówkę przy sobie i mniej ufamy elektronicznym transakcjom. Jednak prawodawstwo idzie w tę stronę by jak najmocniej ograniczyć używanie gotówki i tym samym uszczelnić system podatkowy. Jednym ze sposobów – dodajmy, dość skutecznym – jest limit transakcji gotówkowych. Ile wynosi limit transakcji gotówkowych w 2022?

 

Limit płatności gotówką

Każdy przedsiębiorca, który rozlicza się z kontrahentem może użyć do tego gotówki wyłącznie w określonych sytuacjach. Większość płatności musi być realizowana elektronicznie, przelewem bankowym. Wszystko przez limit transakcji gotówkowych.

CZYTAJ TAKŻE: W co inwestować w 2022? Jak zarobić na inflacji?

Limit transakcji gotówkowych dotyczy wszystkich transakcji zawieranych z przedsiębiorcami. W 2022 limit to 15 000 zł. Jeśli transakcja jest w walucie obcej, to przelicza się ją na złote według kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem transakcji. Pod koniec 2021 zapowiadano zmniejszenie limitu do 8 000 zł, jednak kiedy w życie wszedł Polski Ład, stwierdzono, że zmiany w tym zakresie zostaną przesunięte na 2023

Limit płatności gotówkowych 2023

W 2023 limit będzie zmniejszony do 8 000 zł. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł regulować płatności gotówką jeśli wartość transakcji przekroczy 8 000 zł. Jeśli to zrobi, nie będzie można zaliczyć tej transakcji do kosztów uzyskania przychodu w kwocie, która przekracza limit.

 

Przykład? Jeśli w 2023 wartość transakcji wynosi 15 000 zł, to gdy przedsiębiorca opłaci taką fakturę gotówką, do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć wyłącznie 8 000 zł. Pozostałe 7 000 zł nie będzie stanowić kup.

Zmianę limitu transakcji gotówkowych wprowadzono razem z innymi przepisami stanowiącymi tzw. Polski Ład. Sam zakaz rozliczeń gotówkowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji działa już od 2017 roku. Od tego momentu gotówką można było rozliczać płatności do 15 000 zł.

Limit płatności gotówkowych dla konsumentów

W przypadku konsumentów sprawa wygląda trochę inaczej. Tutaj limit płatności gotówką to 20 000 zł. Wszystko co kosztuje więcej, trzeba opłacić przelewem bankowym.


Po co limit transakcji gotówkowych?

Warto wiedzieć, że każdą transakcję o wartości przekraczającej równowartość 15 000 euro rejestruje bank. W razie kontroli będziemy musieli udowodnić, że środki pochodzą z legalnego źródła. Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, do akcji wkroczy urząd skarbowy. Będzie miał możliwość nałożenia na nas podatku w wysokości 75% spornej kwoty.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier