2 min. czytania

Lockdown regionalny a dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców

Warszawa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Regionalny lockdown trwa już w województwach: warmińsko – mazurskim i pomorskim. Od poniedziałku obostrzenia zostaną wprowadzone także na Mazowszu i w województwie lubuskim. Niestety dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców nie znalazła się w rządowych planach.

Regionalizacja obostrzeń i co dalej

Minister zdrowia nie ukrywa, że sytuacja jest poważna. Trzecia fala pandemii koronawirusa to coraz większa liczba chorych. A wraz z nią rosnąca liczba zgonów i brak miejsc w szpitalach. W trosce o wydolność służby zdrowia zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń w kolejnych województwach. Argumentacja jest zrozumiała, ale brak wsparcia dla przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić swoich biznesów już nie. W końcu to oni najwięcej tracą przez obostrzenia. Hotele stoją puste, sklepy są zamknięte. Nikt nie wie, kiedy sytuacja się wyklaruje. Tymczasem konkurencja w innych regionach ma się całkiem nieźle. Poczucie niesprawiedliwości u przedsiębiorców z wskazanych regionów narasta, a wizja bankructwa coraz wyraźniej pojawia się na horyzoncie.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Ile potrwa regionalny lockdown?

Przedstawiciele rządu sami nie znają odpowiedzi na to pytanie. Reakcja państwa dostosowywana jest „na bieżąco” do sytuacji epidemiologicznej, a ta jak przyznał minister Niedzielski jest trudna do przewidzenia. Na tę chwilę wybrany został model obostrzeń regionalnych, ale wizja zamknięcia kraju choć niekorzystna dla gospodarki jest możliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

Dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców pozostaje w sferze marzeń

W chwili zamknięcia stoków narciarskich, najwyżsi przedstawiciele władzy prześcigali się w pomysłach jak wspomóc firmy z regionów poszkodowanych wprowadzeniem zakazów. Teraz nie ma ani takich pomysłów, ani chęci. Przedsiębiorcy jak zwykle muszą radzić sobie sami. Ewentualnie korzystać z form pomocy przewidzianych dla całego kraju.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk już w środę na antenie Radia TokFM rozwiała wszelkie nadzieje, przyznając że regionalne kroki w tył nie będą wiązały się z wprowadzeniem regionalnych tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum piwa, czyli jak przedsiębiorcy omijają lockdown i obostrzenia

- Na ten moment nie przewidujemy wsparcia tarcz regionalnych, a firmy dotknięte lockdownem mogą ubiegać się o pomoc z Tarcz, które mają charakter powszechny – powiedziała Semeniuk.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier