2 min. czytania

Mali producenci alkoholu z niższą akcyzą

mali producenci alkoholu
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
30 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Mali producenci alkoholu, głównie lokalne, rodzinne firmy z niższą akcyzą na swoje produkty. To bonus również dla polskich rolników i sadowników, którzy wpisują się w definicję małych winiarzy, czy cydrowników.

Mali producenci alkoholu ze wsparciem

Prezydent Andrzej Duda podpisał po świętach Ustawę z 9 grudnia 2021 o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Z inicjatywą wyszedł sam fiskus i (co rzadko się zdarza) zdobył poparcie większości klubów zasiadających w Sejmie. Porozumienie ponad politycznymi podziałami? Nie będziemy złośliwi, ale udało się je osiągnąć przy… sprawie alkoholu.

Podpisana ustawa zakłada, że najmniejsi producenci napojów procentowych zapłacą niższą stawkę akcyzy. I to o połowę! Ten bonus dotyczy małych producentów, wina, win owocowych, cydrów, miodów pitnych, półtoraków i dwójniaków.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ruszyła infolinia, także dla przedsiębiorców

Mali producenci alkoholu, czyli kto?

Połowę akcyzy zapłacą również gorzelnie. Warunkiem jest jednak to, by należały do producentów owoców, którzy wytwarzają alkohol etylowy z owoców pochodzących z lokalnych sadów. Może być to dodatkowy impuls do rozwoju małych grup producenckich. Są jednak limity. Roczny limit w takim przypadku określony na 30 litrów czystego alkoholu będzie dotyczył producenta owoców i osób z nim zamieszkujących, pod warunkiem przeznaczenia alkoholu wyłącznie do konsumpcji własnej” – wyjaśniono w komunikacie resortu finansów.

Inspiracją dla obniżki akcyzy była unijna dyrektywa alkoholowa, która zakłada wprowadzenie takich zmian fakultatywnie. Nie było więc obowiązku ich wprowadzania nałożonego przez Brukselę.

 

Ilu małych producentów alkoholu?

Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że małych winiarzy i cydrowników jest w Polsce około 150. Około 10 firm zajmuje się wytwarzaniem cydru, perry oraz miodów pitnych. Fiskus spodziewa się jednak, że w obliczu wprowadzanych preferencji, liczba regionalnych podmiotów w tej branży może wzrosnąć nawet kilka razy!

Ile wynoszą stawki akcyzy na alkohol?

Wyciąg stawek akcyzy na alkohol publikujemy, cytując fragment komunikatu ministerstwa finansów:

  • alkohol etylowy: 6275,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w  gotowym wyrobie;
  • piwo: 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
  • wino: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
  • napoje fermentowane: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
  • wyroby pośrednie: 350,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

W przyszłym roku - po wejściu w życie przepisów dotyczących podwyższenia stawek akcyzy na używki - stawki akcyzy na napoje alkoholowe wyniosą:

  • alkohol etylowy: 6903,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w  gotowym wyrobie;
  • piwo: 9,43 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
  • wino: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
  • napoje fermentowane: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
  • wyroby pośrednie: 385,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Akcyza na lokalne wyroby alkoholowe

Na mocy opisywanej nowelizacji, mali producenci alkoholu zapłacą tylko 50% akcyzy. Podobnie jak dzieje się to już od 4 lat w przypadku małych browarów. Od początku 2018 roku płacą oni bowiem połowę stawki tj 50% z 8,57 PLN od każdego hektolitra za każdy stopień Plato.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier