2 min. czytania

Minimalna pensja 2024. Ile trzeba będzie płacić?

minimalna pensja
Autor
redakcja
Opublikowano
02 08 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Minimalna pensja w 2024 wzrośnie. I to dwukrotnie. W jaki sposób przełoży się to na koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

W 2023 minimalne wynagrodzenie wzrosło dwa razy. Pierwszy raz w styczniu, a drugi raz od lipca. Podobny mechanizm ma być zastosowany w 2024r. Czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd już rozpoczął prace nad projektem rozporządzania w tej sprawie. Z dokumentów opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o tym ile wynosi miesięcznie wynagrodzenie minimalne w 2024, a także ile wynosi stawka godzinowa.

Minimalna pensja 2024

To wszystko wskazuje na to, że zapowiadane dwie podwyżki minimalnej pensji w 2024 mogą stać się faktem. Wcześniej tylko taką zmianę zapowiadano. W momencie, gdy informacja o tym pojawiła się w dokumentach o pracach legislacyjnych, możemy mieć większą pewność, że takie zmiany będą wprowadzone. Żeby to się jednak zadziało, Rada Dialogu Społecznego powinna w ustawowym terminie uzgodnić propozycje minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. Gdy porozumienia nie będzie, to minimalne wynagrodzenie za pracę ustala Rada Ministrów. W tym wariancie do 15 października pojawi się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez rząd, nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie do negocjacji. Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (10 lipca) nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Podwyżki płacy minimalnej w styczniu i w lipcu

Jak przypomniano w informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu — jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc. — ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej:

  • od dnia 1 stycznia 2024 r.;
  • od dnia 1 lipca 2024

Ile wynosi płaca minimalna 2024?

Wskazano, że przeciętne minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. nie powinno być niższe niż ustawowe minimum, czyli 4270,60 zł. W informacji na rządowej stronie czytamy, że propozycja Rady Ministrów przewiduje, że od stycznia 2024 r. najniższa pensja będzie wynosiła 4242 zł brutto, a od lipca 2024 r. najniższa pensja wzrośnie do poziomu 4300 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, od stycznia 2024 roku ma wynieść 27,70 zł, a od lipca — 28,10 zł.

Biorąc pod uwagę proponowane kwoty, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. wyniesie 4271 zł.

Według rządowych szacunków, z przyszłorocznej waloryzacji skorzysta ponad 3,6 mln osób, a jej koszt po stronie pracodawców wyniesie 35 mld zł. To, co wpłynie do budżetów gospodarstw domowych, to ponad 21 mld zł.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier