2 min. czytania

Minimalna pensja 2024. Ile trzeba będzie płacić?

minimalna pensja
Autor
redakcja
Opublikowano
02 08 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Minimalna pensja w 2024 wzrośnie. I to dwukrotnie. W jaki sposób przełoży się to na koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

W 2023 minimalne wynagrodzenie wzrosło dwa razy. Pierwszy raz w styczniu, a drugi raz od lipca. Podobny mechanizm ma być zastosowany w 2024r. Czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd już rozpoczął prace nad projektem rozporządzania w tej sprawie. Z dokumentów opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o tym ile wynosi miesięcznie wynagrodzenie minimalne w 2024, a także ile wynosi stawka godzinowa.

Minimalna pensja 2024

To wszystko wskazuje na to, że zapowiadane dwie podwyżki minimalnej pensji w 2024 mogą stać się faktem. Wcześniej tylko taką zmianę zapowiadano. W momencie, gdy informacja o tym pojawiła się w dokumentach o pracach legislacyjnych, możemy mieć większą pewność, że takie zmiany będą wprowadzone. Żeby to się jednak zadziało, Rada Dialogu Społecznego powinna w ustawowym terminie uzgodnić propozycje minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. Gdy porozumienia nie będzie, to minimalne wynagrodzenie za pracę ustala Rada Ministrów. W tym wariancie do 15 października pojawi się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez rząd, nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie do negocjacji. Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (10 lipca) nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Podwyżki płacy minimalnej w styczniu i w lipcu

Jak przypomniano w informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu — jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 proc. — ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej:

  • od dnia 1 stycznia 2024 r.;
  • od dnia 1 lipca 2024

Ile wynosi płaca minimalna 2024?

Wskazano, że przeciętne minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. nie powinno być niższe niż ustawowe minimum, czyli 4270,60 zł. W informacji na rządowej stronie czytamy, że propozycja Rady Ministrów przewiduje, że od stycznia 2024 r. najniższa pensja będzie wynosiła 4242 zł brutto, a od lipca 2024 r. najniższa pensja wzrośnie do poziomu 4300 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, od stycznia 2024 roku ma wynieść 27,70 zł, a od lipca — 28,10 zł.

Biorąc pod uwagę proponowane kwoty, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. wyniesie 4271 zł.

Według rządowych szacunków, z przyszłorocznej waloryzacji skorzysta ponad 3,6 mln osób, a jej koszt po stronie pracodawców wyniesie 35 mld zł. To, co wpłynie do budżetów gospodarstw domowych, to ponad 21 mld zł.

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier