Giełda długów to nic innego jak miejsce, w którym można sprzedać wierzytelność.
CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus
Istotą wielu stosunków prawnych jest to, że jedna strona zobowiązuje się do jakiegoś działania w zamian za gratyfikację pieniężną. Niestety, coraz więcej firm nie wywiązuje się ze swojej części relacji. I tak zleceniodawcy bardzo często nie przesyłają obiecanych wynagrodzeń. Kupujący nie płacą sprzedającym, a pożyczkobiorcy nie oddają ustalonych kwot w terminie. Zaległość powoduje, że dotychczasowa relacja zmienia swój charakter i miejsce zleceniodawcy zajmuje dłużnik, a zleceniobiorca staje się wierzycielem. Z kolei zaległa płatność to dług.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy i jak otrzymasz pomoc od Rzecznika MŚP
Długi są bardzo niebezpieczne. Nie tylko dla tego, kto nie wywiązał się z leżącego na nim obowiązku zapłaty. Nieuregulowana należność powoduje także zator finansowy po stronie wierzyciela. To on wykonał pracę lub dostarczył towar, za które nie dostał pieniędzy. Co oznacza, że może nie ze swojej winy nie mieć funduszy na opłacenie pracowników, czy swoich zobowiązań.
A windykacja nie należy ani do przyjemnych, ani do szybkich sposobów odzyskania pieniędzy. Stąd coraz większe zainteresowanie giełdą
CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe
Giełdy długów prowadzone są w postaci upublicznionych (w większości internetowych) rejestrów, w których oferowane są długi. Można je bez szczególnych formalności kupić. W takim przypadku dotychczasowy wierzyciel otrzyma nieco niższą kwotę, ale nie będzie tracił czasu na dochodzenie należności. A nowy właściciel np. firma windykacyjna zajmie się odzyskaniem pieniędzy już na własne konto.
Giełda długów poza możliwością sprzedaży zobowiązania, ma także drugą właściwość. Otóż sam fakt, że informacja o zaległości zostanie upubliczniona motywuje część dłużników do jej uregulowania.
CZYTAJ TAKŻE: Czy można upublicznić dane dłużnika? Co z RODO?
Jeśli do tej pory nie słyszałeś o giełdzie długów, zapisz sobie to pojęcie i zaglądaj do dostępnych rejestrów zawsze, gdy chcesz zweryfikować nowego kontrahenta. To bardzo dobry sposób na sprawdzenie z kim masz do czynienia. Jeżeli twój potencjalny partner biznesowy ma nieuregulowane zobowiązania bardzo możliwe, że i płatności względem ciebie nie będzie spłacał terminowo.