3 min. czytania

Minimalny podatek od korporacji – Ty też go zapłacisz?

Autor
Marek Klapa
Opublikowano
21 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Minimalny podatek od korporacji będą musiały zapłacić niemal wszystkie firmy – alarmuje Konfederacja Lewiatan. Danina obciąży zarówno spółki Skarbu Państwa jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, startupy oraz… mikrofirmy

Minimalny podatek? Przedsiębiorcy przeciw

Konfederacja Lewiatan stawia sprawę jasno. Apeluje do posłów, by zaniechali jakichkolwiek prac nad projektem wprowadzającym tzw. minimalny podatek od korporacji. W opinii ekspertów, minimalny podatek odczują prawie wszyscy, nawet mikrofirmy, które z korporacjami nawet nie mogą się nikomu kojarzyć.

Lewiatan zwraca uwagę na kilka kwestii, m.in. sposób wprowadzania podatku, w przypadku którego nie przewidziano konsultacji społecznych. „To pogłębi nieufność obywateli i inwestorów do państwa i stanowionego prawa” – grzmi w komunikacie Konfederacja Lewiatan.

Skutki dla ekspertów są oczywiste – podwyżka cen wielu towarów i ucieczka dużych firm do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W założeniu bowiem nowy podatek obciąży przedsiębiorstwa, które ponoszą straty.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżka płacy minimalnej wyższa niż zakładano

Kłopoty z podatkiem minimalnym

Z podatkiem minimalnym jest problem związany m.in. z interpretacją przepisów. W opinii Lewiatana, pomysł, jaki został zaproponowany przez polityków, może spowodować kłopoty z prawidłowym wypełnieniem nowego obowiązku podatkowego. Przez kolejne miesiące albo lata, będzie przedmiotem objaśnień wydawanych przez ministra finansów i sporów podatników z organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi”prognozują przedsiębiorcy.

Inna rzecz, to brak analizy wpływu takiego podatku, na kondycję finansową firm. Politycy wychodzą z założenia, że jeśli dane przedsiębiorstwo nie wpłaca do budżetu odpowiednio wysokiego CIT-u, to prawdopodobnie stosuje „agresywną optymalizację podatkową”. Lewiatan wskazuje tutaj na brak zrozumienia mechanizmów oraz skomplikowanych zasad, na jakich opiera się funkcjonowanie współczesnej firmy.

Kto zapłacie podatek minimalny?

Nowy podatek dotknie prawie wszystkie przedsiębiorstwa, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, firmy dotknięte pandemią Covid-19 (gdzie spadek przychodów jest istotny, ale jednak nie przekracza projektowanych 30%), startupy (szczególnie w branżach kosztochłonnych, gdzie proces inwestycyjny jest długi a oczekiwana rentowność jest osiągana dopiero po kilku latach), a nawet mikrofirmy, które odnotują stratę lub niską rentowność. Apelujemy więc do posłów o zaniechanie prac nad tym podatkiem” – powiedział doradca podatkowy Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podatek minimalny – skomplikowane obliczenia

Pracodawcom nie podoba się także zastosowanie dość złożonych matematycznych formuł. To na ich bazie ma się odbywać wyliczenie podatku. Faktycznie, jego ustalenie będzie generowało zbędne koszty związane z pracą księgowych i doradców. Z pewnością zwiększy się także ryzyko działania firmy. Niestety łatwo w tym wszystkim popełnić błąd.

Paradoks podatku minimalnego

To jednak nie wszystko. W ocenie Lewiatana, nowy podatek może doprowadzić do kuriozalnych sytuacji. Wyobraźmy sobie firmę, która ma problemy z płynnością. Aby zapłacić wspomniany podatek, będzie musiała wziąć pożyczkę od podmiotu powiązanego.

Jak zauważają eksperci Lewiatana - Tym samym ponownie zwiększy się podstawa opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym w kolejnym okresie obrachunkowym. Taka konstrukcja podatku minimalnego jest sprzeczna z art. 84 Konstytucji RP wyrażającego zasadę sprawiedliwości podatkowej tj. kształtowania podatków według zasady powszechności i równości, a więc opodatkowania wszystkich zobowiązanych podmiotów i wszystkich stanów faktycznych, z którymi wiąże się obowiązek podatkowy, przy czym wszystkie podmioty będące w takiej samej sytuacji ekonomicznej (prawnopodatkowej) powinny być opodatkowane równo” – oceniają pracodawcy z Konfederacji Lewiatan.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier