2 min. czytania

Możesz zapłacić połowę ZUS. Zobacz jak

pieniądze na ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co prawda tylko w jednym miesiącu w roku, ale to i tak lepiej niż wcale. Do sejmu trafił właśnie projekt dotyczący ulgi dla samozatrudnionych, która przewiduje że będziesz mógł zapłacić połowę ZUS.

Kto mógłby zapłacić połowę ZUS

Zmiana skierowana jest do samozatrudnionych, czyli przedsiębiorców którzy nie zatrudniają żadnego pracownika. Porównując ich prawa z osobami pracującymi na etacie, okazało się że występuje między nimi ogromna dysproporcja. Etatowcom przysługuje 26 dni płatnego urlopu. W tym czasie nie muszą martwić się służbowymi obowiązkami. Z kolei osoby prowadzące własne firmy nie mają żadnych płatnych wolnych dni, ponieważ gdy nie pracują to nie zarabiają. PISALIŚMY O TYM: https://magazynfirma.pl/ulga-na-wczasy-dla-samozatrudnionych-to-bylaby-bajka/ Oczywistym jest, że żaden przedsiębiorca nie zostawiłby swojego biznesu na 26 dni. Po tym czasie zwyczajnie nie miałby do czego wracać. Ale senacka propozycja brzmi bardzo rozsądnie. Zapłacić połowę ZUS w jednym miesiącu w roku mogliby odpoczywający przedsiębiorcy, którzy do 10 dnia poprzedniego miesiąca zgłosiliby chęć jej wykorzystania. Co ważne, ulga przysługiwałaby tylko tym, których przychód z ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie przekroczył 60 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest CEO? Czy przedsiębiorca może się tak tytułować

Senat opowiada się za przedsiębiorcami

Autorami pomysłu zmniejszenia ZUS o połowę dla osób samozatrudnionych są senatorowie. To oni wykazali się troską o osoby prowadzące własne biznesy, ponieważ zauważyli że przedsiębiorcy są dyskryminowani w dostępie do prawa do odpoczynku. Do sejmu wpłynął już projekt zmian w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Jeżeli zmiana zostanie przyjęta przez posłów może jeszcze w tym roku wejdzie w życie.

„W dotychczasowym stanie prawnym brakuje regulacji (narzędzi), które urzeczywistniałyby prawo tzw. samozatrudnionego do wypoczynku. Urlop – jako taki – jest bowiem instytucją prawa pracy, a status tzw. samozatrudnionego nie jest regulowany tymi przepisami. W związku z tym, w ocenie projektodawców, jedynym racjonalnym rozwiązaniem, które może pomóc urzeczywistnić prawo do wypoczynku tej grupy przedsiębiorców jest stworzenie narzędzia, które redukowałoby koszty tzw. samozatrudnienia w czasie, w którym przedsiębiorca nie prowadzi działalności w związku z tym, że odpoczywa” – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą połowę składek zapłaci państwo

To, że samozatrudniony będzie płacił połowę ZUS nie oznacza wcale, że w czasie odpoczynku nie będzie obejmowało go ubezpieczenie lub że skorzystanie z tej możliwości spowoduje obniżenie przyszłej emerytury. Wymiar składek się nie zmienia. Ale zmniejszenie kosztów po stronie przedsiębiorcy odbędzie się w ten sposób, że drugą połowę zapłaci budżet państwa. Zgodnie z wolą twórców projektu ulga w płatnościach miałaby obowiązywać w jednym, wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w roku.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier