2 min. czytania

Co komornik zajmuje najpierw? 

komornik
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Wokół pytania – „co komornik zajmuje najpierw?” narosło wiele mitów, powielanych w licznych publikacjach. Także w internecie. Warto wiedzieć jak wygląda kolejność działania w przypadku egzekucji komorniczej.

Co komornik zajmuje najpierw?

Działalność komornika sądowego nie jest wbrew niektórym opowieściom jakąś samowolką. Egzekucja co do zasady nie przypomina także scen z filmów. Wszystko odbywa się według konkretnej ścieżki wyznaczonej przez polskie prawo. Nie jest jednak tak, że przepisy określają jakąś szczególną kolejność działania i „podpowiadają” co komornik zajmuje najpierw, wymieniając mienie z nazwy. Prawo jednak jasno wytycza ścieżkę. To z przepisów kodeksu cywilnego możemy określić, co w pierwszej kolejności najpewniej zostanie zajęte na poczet odzyskiwanego długu.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Polacy skutecznie unikają komornika?

Kim jest komornik?

Po pierwsze komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Działa przy określonym sądzie rejonowym. Kluczowy jest tutaj artykuł otwierający ustawę o komornikach sądowych i egzekucji. Po pierwsze ma prawo do zajęcia zgodnie z prawem mienia, które należy do dłużnika. W tej definicji zamyka się pełne określenie tej funkcji.

Co komornik zajmuje najpierw w czasie egzekucji

I teraz istota sprawy. Zgodnie z przepisami komornik musi zastosować takie środki egzekucyjne, by były one najmniej uciążliwe dla dłużnika. Co to oznacza? Między bajki należy włożyć historie, w których w pierwszej kolejności zabierane jest np. mieszkanie, dom, czy narzędzia pracy. Bzdura. Zgodnie z przyjętą praktyką, w pierwszej kolejności egzekucji podlega np. konto bankowe lub wynagrodzenie. Jeśli to nie wystarcza, komornik zajmuje ruchome składniki majątku, np. samochód, a także nieruchomości.

To oznacza, że nawet jeśli problemy dłużnika wynikają np. z niespłacanego kredytu mieszkaniowego, komornik nie rozpocznie egzekucji od mieszkania właśnie. To najczęstszy mit, jaki pokutuje od wielu lat wśród Polaków. Co komornik zajmuje najpierw w czasie egzekucji? Patrz wyżej. Dachu nad głową tak szybko nie stracisz.

 

Czego komornik nie może mi zabrać?

Komornik musi się liczyć z pewnymi ograniczeniami, jakie nakłada na niego prawo. Pisaliśmy przed chwilą o wynagrodzeniu. Pensja dłużnika nie może być zabrana w całości! Dłużnikowi musi pozostać przynajmniej kwota pensji minimalnej, czyli w 2022 roku 3010 złotych brutto.

Egzekucji nie podlegają także niezbędne do życia przedmioty. Nie może zatem zająć lodówki, opału, węgla. Może za to „zabrać” telewizor, sprzęt hi-fi, czy komputer. W tym ostatnim przypadku nie może być to jednak np. laptop niezbędny do pracy, czy używany przez dziecko do nauki zdalnej.

Co komornik zajmuje najpierw, a czego zabrać nie może...

Jeżeli dłużnik nie pracuje, a ma na koncie oszczędności, musi pozostawić kwotę niezbędną do utrzymania przez najbliższy miesiąc. Zgodnie z literą kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie może zabrać Ci okularów, wózka inwalidzkiego, pościeli, czy przedmiotów, które służą do wykonywania praktyk religijnych. Egzekucji nie podlegają także nierasowe zwierzęta domowe.

Większy problem jest z pamiątkami rodzinnymi. Wytłumaczenie, że obraz lub mebel jest w rodzinie „od pokoleń”, nie jest dla komornika żadnym wytłumaczeniem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier