Z tego artykułu dowiesz się:

Jak otworzyć sklep alkoholowy? Ile trzeba na to wydać? Jak szukać lokalizacji? Czy nocna prohibicja ogranicza rynek i dlaczego COVID zwiększył obroty w branży? W specjalnym wywiadzie o kulisach branży opowiada Sławomir Skowron, twórca sieci ponad 60 sklepów z alkoholem pod marką Al.Capone.

Szymon Ostrowski: Kilka razy przekładaliśmy naszą rozmowę. Udało się dopiero w połowie stycznia. Wcześniej mieliście żniwa?

Grudzień jest najlepszym miesiącem w branży alkoholowej. W Sylwestra dobry sklep z alkoholem robi często taki obrót, jak przez cały zwykły tydzień. Wtedy sprzedają się głównie  mocne alkohole. Piwo jest produktem całorocznym ale oczywiście najlepsze jest lato. Najgorzej jest w styczniu i lutym. Potem sprzedaż rośnie do października. COVID wprowadził spore przetasowania w branży. Producenci alkoholu zaliczyli spore spadki sprzedaży w segmencie gastronomii. Nie było przecież imprez, dyskotek, nie było festiwali. Na tym wszystkim skorzystaliśmy my, sklepy detaliczne z alkoholem. W czasie pierwszego lockdownu bardzo mocno wzrosła sprzedaż droższych alkoholi. Do naszych sklepów przychodziło mniej klientów ale wydawali dużo więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Czy to może być przyczyną większego niż zwykle zainteresowania sklepem z alkoholem jako biznesem? To jeden z najpopularniejszych pomysłów na biznes i najchętniej wyszukiwana fraza biznesowa.

[et_bloom_inline optin_id="optin_9"]

Branża alkoholowa i zarabianie na tym cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób, które chcą zdywersyfikować biznes albo uruchomić go od podstaw. COVID spowodował, że branża alkoholowa przeżywa klęskę urodzaju. Tak dużą, że nasiliła się – i tak już obecna wcześniej – tendencja wprowadzania coraz większych stoisk alkoholowych do sklepów spożywczych, a nawet przekształcania ich w typowe sklepy monopolowe.

Prognozy wskazują, że Polacy piją coraz więcej więc zapotrzebowanie na produkty „wyskokowe” nie maleje.

Sławomir Skowron: Zmienia się kultura picia. Kończą się czasy imprez, które kończyły się równo z tym jak skończył się alkohol. Bardzo rzadko się upijamy. Czysta wódka jest w odwrocie. Bardzo szybko rozwija się rynek whisky. W odwrocie jest cydr, do którego osobiście czuję sentyment i miałem nadzieję, że przebije się w świadomości. Jesteśmy przecież jednym z największych producentów jabłek. Tak wspaniały produkt zabiła akcyza, która spowodowała, że cydr jest za drogi. I dlatego tak mało popularny.

Pijemy też coraz więcej słabszego alkoholu. Wyobraź sobie, że jeszcze kilka lat temu nie miałem na półkach żadnego wina bezalkoholowego. Dziś jest ich około 10. Trzeba pamiętać o ogromnym sukcesie piw bezalkoholowych. Tylko w ubiegłym roku przyrost w tej kategorii osiągnął kilkadziesiąt procent. Rynek radlerów, czyli słabych piw o zawartości do 2% alkoholu, rozwija się w tempie astronomicznym. Producentom opłaca się kreowanie mody na takie alkohole. Dlaczego? Nie są objęte akcyzą przez co uzyskuje się na nich dużo wyższą marżę. Mówiąc wprost. Piwo bezalkoholowe na półce ma cenę taką samą jak „zwykłe”, a koszty są niższe. Piwo jest stałym elementem wielu spotkań. Dziś na spotkania towarzyskie  często jedziemy samochodem. Kierowca zamiast alkoholu wybiera piwo bezalkoholowe.

CZYTAJ TAKŻE: Lokal zamknięty, a koncesja na alkohol do zapłaty. To absurd – oceniają restauratorzy.

Mimo to atrakcyjność sklepu z alkoholem jako biznesu nie maleje.

Każdemu, kto zastanawia się nad uruchomieniem biznesu radzę jedno: rób to, na czym się znasz. Jeśli jesteś hydraulikiem i na tym się znasz, to właśnie to rób zarobkowo. Chcesz mieć większą firmę, zatrudnij dodatkowego hydraulika, zacznij sprzedawać akcesoria wodno-kanalizacyjne. Gdy nagle przyjdzie ci do głowy uruchamianie sklepu z alkoholem bo to modne i opłacalne, radzę ostrożność. Sklep monopolowy ma z warzywniakiem jeden wspólny element – w obu miejscach odbywa się sprzedaż. Wszystko inne nijak do siebie nie pasuje.

Gdy prowadzisz warzywniak, musisz bardzo dużo pracy włożyć w to, by osiągnąć satysfakcjonujący obrót. Pomyśl, ile ziemniaków musisz sprzedać, żeby zarobić satysfakcjonującą kwotę. Butelka wódki to około 20-25 zł. Wystarczy sprzedać jedną i masz dużo większy obrót niż w warzywniaku. I wielu przedsiębiorcom wydaje się, że właśnie dlatego tak łatwo się na tym zarabia. Niezależnie od tego, czy prowadzili fryzjera, myjnię samochodową, czy ten podkreślany przez nas „zieleniak”, decydują się na uruchomienie sklepu z alkoholem. A potem jest klapa. Sam ratowałem wiele takich biznesów od plajty doradzając ich założycielom.

Nie możesz mówić inaczej. Przecież nie chcesz mieć za dużej konkurencji

Za sprzedaż alkoholu w Polsce zabrało się obecnie zbyt wiele osób. W efekcie rynek jest bardzo rozdrobniony. Dane firmy Nielsen, która zajmuje się analizowaniem rynku , pokazują, że niezależnych sklepów alkoholowych mamy w naszym kraju 5,5 tys. Nie ma tu dużych sieci, które mogą zdominować rynek. Najwięksi mają po kilkadziesiąt sklepów. My w ramach marki Al.Capone mamy 62 sklepy i już jesteśmy w czołówce. Zwróć uwagę, że wystarczy mniej niż 100 sklepów by już być liczącym się graczem w tej branży. My chcemy dalej się rozwijać i ten rynek skonsolidować.

.....................

Ile faktycznie kosztuje uruchomienie sklepu z alkoholem, jaka lokalizacja jest najlepsza i na co uważać? przeczytaj w dalszej części wywiadu dostępnej

w specjalnym wydaniu MAGAZYNU FIRMA w formie pdf. Pobierz najnowszy numer klikając w boks poniżej

[et_bloom_inline optin_id="optin_11"]

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier