4 min. czytania

Pomysł na biznes w mieście powiatowym 2021

pomysł na biznes
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
06 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Biznes to nie tylko wielkie miasta. Pomysł na biznes w mieście powiatowym może dać początek nieźle prosperującemu przedsiębiorstwu. O czym należy pamiętać? Gdzie najczęściej popełniane są błędy? 

Biznes w mieście powiatowym – minusy

Zacznijmy od złych informacji, a konkretnie minusów biznesu w mieście powiatowym. Jeśli nasz pomysł na biznes nie polega na świadczeniu usług zdalnie, np. przez internet zderzamy się z barierą numer 1 – małym rynkiem zbytu i potencjalnie dużą konkurencją. Po drugie, możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego lokalu, szczególnie jeśli mówimy o biurze. Z pomieszczeniem na handel lub usługi powinno być już łatwiej, chociaż nie ma tutaj reguły. Wbrew pozorom miasta powiatowe nie są do siebie podobne.

Do tego dochodzi mocno zintegrowana, dobrze znająca się społeczność. Tu siła „plotki”, lub negatywnej oceny, może być dużo większa, niż w wielkich miastach. Zła sława zniszczyła niejeden biznes – co ciekawe, nie zawsze była faktycznie zawiniona.

Pomysł na biznes w mieście powiatowym - plusy

Plusów prowadzenia biznesu w małych miastach przybywa. Szczególnie jeśli postanowiliśmy pracować zdalnie na rzecz klientów w różnych lokalizacjach. Grafik komputerowy, czy twórca stron internetowych pracujący w małym mieście, z pewnością będzie miał niższe koszty niż ten, prowadzący firmę w stolicy. Nawet jeśli będzie to własne mieszkanie.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes - recykling paneli fotowoltaicznych

W ostatnich latach poprawiła się infrastruktura informatyczna w mniejszych miastach. Praktycznie we wszystkich mamy dostęp do szybkiego internetu, w części także do sieci 5G. Jeśli doliczymy do tego tani najem lokalu, niższe koszty życia, czy nawet mniejsze opłaty OC za samochód, otrzymujemy rozbudowany katalog oszczędności na „dzień dobry”.

Inna rzecz to zdecydowanie prostszy marketing. Wystarczą niewielkie inwestycje w reklamę, np. na lokalnym portalu, w małej rozgłośni radiowej, czy wywieszenie baneru w dobrej lokalizacji i… mamy to: wiedzą o nas wszyscy! Jeśli dodamy do tego siłę marketingu szeptanego, o bardzo dużej sile rażenia w małych społecznościach, możemy mówić o dobrym wstępie. Pamiętajmy jednak, że „jazda na opinii” nie odbywa się po drodze jednokierunkowej – przed chwilą o tym pisaliśmy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy opłaca się otworzyć żłobek?

Jaki pomysł na biznes w mieście powiatowym?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zrobić bardzo dokładny research dotyczący po pierwsze rozmiarów rynku, po drugie ocenić siłę konkurencji.

Załóżmy, że nasze miasto liczy 15 tysięcy mieszkańców, a cały powiat 30 tysięcy. Zakładając, że chcemy otworzyć zakład barberski – musimy wziąć pod uwagę, że liczba mężczyzn noszących brody to około 30% populacji dorosłych panów w wieku produkcyjnym. A zatem obliczamy „target” biznesu.

Przyjmijmy, że mężczyzn jest około 50% całej populacji, czyli 15 tys. w powiecie. Z tego około 9 tysięcy to mężczyźni w wieku produkcyjnym. Brodę nosi więc około 3 tysięcy Panów. Większość z nich, zapewne nie skusi się na usługi barbera.

Trzeba zatem założyć (z optymizmem), że potencjalni klienci to około 1000 osób. Potencjalni to oczywiście nie stali klienci. Część korzysta z usług w innym mieście, inni odwiedzają go okazjonalnie – np. przed ważną imprezą rodzinną. Niemniej, jeśli będziemy pierwszym barberem w takim mieście i zadbamy odpowiednio o zadowolenie klientów, możemy być pewni, że pracy nam nie zabraknie.

Gorzej jeśli w mieście działa już konkurencja.  Może się też tak zdarzyć, że nawet jeśli będziemy pierwsi, ktoś zainspirowany naszym sukcesem na początku, założy kolejny zakład i np. wprowadzi niższe ceny usług. Na tego typu rynku, będzie to jego handicap, który oznacza niebezpieczeństwo odpływu sporej grupy dotychczasowych klientów. Niestety „papugowanie” pomysłów innych to kolejna cecha małych miast.

I kolejny aspekt – lokalizacja. Nie należy polować na pierwszy lepszy lokal. Trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak dostępność parkingu, odległość od „centrum”, zagęszczenie ruchu pieszego, ekspozycja szyldu i witryny itd.

Jaki biznes może wypalić w mieście powiatowym?

Sprawdziliśmy kilkanaście miast powiatowych w różnych województwach, pod kątem nisz rynkowych i zapotrzebowania klientów: oto nasze subiektywne zestawienie obiecujących pomysłów na biznes. Warto jednak każdorazowo wziąć pod uwagę uwarunkowania lokalne i sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest potencjał na tego typu działanie.

  1. Barber – wciąż duży potencjał w wielu miastach.
  2. Groomer (fryzjer dla zwierząt) – coraz więcej osób w mniejszych miastach korzysta z tego typu usług dla swoich pupili.
  3. Taxi osobowe – tylko tam, gdzie jest mało lub brakuje taksówek. Duży potencjał ze względu na starzejące się społeczeństwo, oraz częste transfery na lotniska.
  4. Lokalny portal informacyjny - jeśli masz pomysł nie ważne, że istnieje konkurencja. Ludzie często wybierają to co świeższe, lepsze i robione z rozmachem. Uważaj na koszty i przyszłą konkurencję. Ktoś może okazać się lepszy!
  5. Wynajem mieszkań – szczególnie pod kątem rosnącej liczby pracowników z Ukrainy.
  6. Salon tatuażu – wyłącznie pod warunkiem wysokiej jakości usług. Osoby zdecydowane na tatuaż, nie widzą problemu w tym, by zrobić go dalej od domu.
  7. Biuro turystyczne – także we franczyzie. Ludzie z mniejszych miast też jeżdżą na wakacje i szukają ciekawych ofert.
  8. Szkoła języków obcych i inne zajęcia dla dzieci i młodzieży – w wielu miastach widoczny jest deficyt tego typu usług na zadowalającym poziomie. Szermierka, taniec, nauka pływania – znajdziemy na to chętnych.
  9. Pub z meczami na żywo – chcąc śledzić wszystkie rozgrywki w piłce nożnej, osoba prywatna musi wydać sporo pieniędzy na abonamenty i dostęp do spotkań. Fajny pub, w którym mecze można zobaczyć ze znajomymi i napić się piwa, może stać się kultowym miejscem dla fanów sportu w danej społeczności.
  10. Gabinet rehabilitacji – spory rynek z perspektywami – szczególnie biorąc pod uwagę zmiany demograficzne.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier