magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Polskie firmy od lat eksportują coraz więcej. Jakie są najsilniejsze kierunki eksportowe Polski?

Główny Urząd Statystyczny sprawdził kraje, do których eksportujemy najwięcej. Zdecydowanym liderem są Niemcy. Prawie co trzeci towar wysyłany jest do naszego najbliższego zachodniego sąsiada. W pierwszym kwartale 2022 udział Niemiec w polskim eksporcie skurczył się wprawdzie nieznacznie (wyniósł 27,7% w porównaniu do 29,01% rok wcześniej) to jednak walka innych krajów o fotel lidera w tej kategorii jest praktycznie niemożliwa. Wszystko dlatego, że różnica między Niemcami, a pozostałymi krajami jest tak duża, że trudno to sobie wyobrazić.

Do jakich krajów sprzedają polskie firmy?

Drugim krajem, do którego eksportujemy najwięcej są Czechy. Udział w eksporcie to 6,2%. To nieznacznie lepszy wynik niż rok wcześniej. Podobny udział ma trzecia w kolejności Francja. 5,9% produktów wysyłana jest przez polskie firmy do tego kraju.

Ile towarów wysyłamy do Stanów Zjednoczonych?

Władze Stanów Zjednoczonych chwalą się, że coraz więcej inwestycji przenoszą do Polski, sprzedają u nas wiele swoich towarów. Czy to działa w drugą stronę? Z danych GUS wynika, że USA są największym pozaeuropejskim rynkiem, na którym działają polskie firmy. W strukturze całego eksportu Stany Zjednoczone zajmuję jednak dopiero siódme miejsce z udziałem na poziomie 3,1%. Co jednak znaczące, tylko w ciągu ostatniego roku, przyrost w tym zakresie wyniósł ponad 0,6% co wskazuje na jeden z najdynamiczniejszych kierunków sprzedaży polskich firm za granicę. USA walczą o pozycję z Wielką Brytanią (5,1%),Włochami (4,9%) i Holandią.

Europejskie kraje – eksport

Nie jest zaskoczeniem, że dla polskich firm zdecydowanie najbardziej liczącymi się pod względem wielkości obrotów są kraje europejskie. To one przeważają w pierwszej dziesiątce eksportu. Oprócz wspomnianych są Słowacja (2,8%), Szwecja (2,8%) oraz Belgia (2,7%).Gdy podsumujemy udziały pierwszej dziesiątki krajów okaże się, że łącznie jest to ponad 2/3 polskiego eksportu. Połowa z niego należy do Niemiec.

Kondycja niemieckiej gospodarki

Tak ogromny udział niemieckich konsumentów w strukturze sprzedaży polskich eksporterów pokazuje, że musimy bardzo uważnie śledzić to co dzieje się u naszego zachodniego sąsiada. Problemy gospodarcze Niemiec mogą szybko przełożyć się na spadek obrotów polskich firm, a co za tym idzie negatywnie odbić się na kondycji krajowych przedsiębiorstw.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier