4 min. czytania

Polski Ład krok po kroku – co oznacza dla firm?

oszczędności
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
08 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład znalazł się między Sejmem a Senatem. Przepisy przegłosowane przez posłów, teraz zostaną zweryfikowane przez senatorów. Przeanalizujmy zatem Polski Ład krok po kroku.

Zobaczmy, jaka rzeczywistość czeka przedsiębiorców, jeśli przepisy wejdą w życie w kształcie, jaki został nakreślony w izbie niższej.

Polski Ład krok po kroku - „Przedsiębiorcy gubią się w chaosie”

Polski Ład to bez wątpienia polityczny termin 2021 roku. Nic dziwnego, bowiem będzie miał on wpływ właściwie na każdego Polaka i jego portfel. „Budzi przerażenie perspektywa, że zmiany podatkowe mogą zostać ogłoszone tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego. Przedsiębiorcy gubią się już w tym chaosie. Dlatego apelujemy do posłów o odrzucenie propozycji podatkowych zawartych w Polskim Ładzie” – pisał tuż przed głosowaniem w Sejmie doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

Apele na nic nie pomogły. Choć pewnie będą ponawiane tuż przed głosowaniem w Senacie. Skala zmian jest duża. Odnalezienie się w gąszczu nowych przepisów nie jest łatwa. Niemniej warto w głównych punktach popatrzeć na zmiany, jakie przedsiębiorcom fundują politycy.

Składka zdrowotna - Polski Ład krok po kroku

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie od początku budziła ogromne emocje. Od pierwszej prezentacji pomysłu spod szyldu „Polski Ład” media przedstawiały przeróżne konfiguracje tej daniny. Co ostatecznie zdecydowali posłowie?

Zacznijmy od zasad odliczania składki zdrowotnej. Obecnie jest tak, że od podatku można odliczyć 7,75% z 9% składki, jaka trafia na służbę zdrowia. Teraz rządzący stawiają szlaban i taka możliwość stanie się już historią. Jako formę „rekompensaty” proponują „ulgę dla klasy średniej”. Co ona oznacza? To ukłon w stronę osób, które zarabiają od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. złotych. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej ma nie wpłynąć na zwiększenie podatków płaconych przez osoby, których dochody mieszczą się w wyżej opisanych widełkach. Z tego rozwiązania mają skorzystać zarówno zatrudnieni na etacie, jak również przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych.

CZYTAJ TAKŻE Stopy procentowe w górę – przedsiębiorcy muszą dać podwyżkę! - Magazyn FIRMA

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców z podatkiem liniowym i kartą

Nieco skomplikowanie wygląda składka zdrowotna dla tych właścicieli firm, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, ryczałtem, czy na podstawie karty podatkowej.

Ci pierwsi, czyli rozliczający się podatkiem liniowym będą musieli płacić składkę zdrowotną na poziomie 4,9% dochodów. Tu jednak pojawia się jedno zastrzeżenie – miesięcznie nie może być to mniej niż 270 zł. Dlaczego tyle? Nie wdając się w szczegóły, sumę tą wyliczono od minimalnego wynagrodzenia. Jeśli wzrośnie, w górę pójdzie także minimalna składka na zdrowie.

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek wg karty podatkowej, mają uiszczać nie mniej, nie więcej tylko 270 zł – czyli składkę obliczoną od minimalnej pensji.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS 2022

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców na ryczałcie

Najbardziej złożone przepisy dotyczące składki zdrowotnej dotyczą tych właścicieli firm, którzy rozliczają się podatkiem zryczałtowanym. Ich będą dotyczyły progi. Jeśli ich roczne przychody są mniejsze niż 60 tys. złotych, wówczas ich składka wyniesie 9% od 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy, których przychody mieszczą się w widełkach między 60 tys. zł – 300 tys. złotych zapłacą 9% od 100% średniej pensji. W przypadku firm, których roczne przychody przekraczają 300 tys. złotych będzie to aż 180% średniej pensji.

Progi podatkowe w Polskim Ładzie

Ta zmiana akurat, przedsiębiorcom się po prostu należała. Mijały lata, zmieniały się rządy, a progi podatkowe ani drgnęły. Choć zawsze przewijały się w programach wyborczych. W 2022 roku, wyższy podatek na poziomie 32% zapłacą osoby, których dochód przekroczy 120 tys złotych. Do tej pory było to 85 tys. zł. Z roku na rok, o ten próg „potykało się” coraz więcej osób, które nagle musiały zapłacić fiskusowi więcej. Teraz jest więcej przestrzeni.

Bat na szarą strefę

Szarej strefy nie lubi żaden rząd. Władze polski przygotowały nowe rozwiązania, które mają walczyć z tym zjawiskiem. Jeśli uda się udowodnić, że szef płaci pracownikowi „pozaumowne” wynagrodzenie (tzw. pensja pod stołem), spadnie na niego konieczność zapłaty wszystkich zaległych podatków i składek. Ponadto uszczelniony będzie także obowiązek przesyłania przez firmy, w tym JDG danych księgowych w formie plików JPK CIT oraz JPK PIT. Jak wiadomo, to narzędzie pozwala szybko odnaleźć firmy, które mają w zwyczaju grać nie fair i zaniżać podatki.

Nowe przepisy przewidują również, że podmiot zarejestrowany w kraju trzecim, a zarządzany z Polski będzie mógł być uznany za polskiego rezydenta, co z pewnością ograniczy możliwość odpływu sporych pieniędzy za granicę.

Kwota wolna od podatku w Polskim Ładzie

Na koniec zmiana zapisana na sztandarach Polskiego Ładu. To kwota wolna od podatku. To nic innego jak łączna suma dochodów osiągniętych w ciągu roku, które nie są objęte opodatkowaniem. Nowe przepisy podnoszą ich z dotychczasowych 8 tys. zł do 30 tys.

Co dalej z Polskim Ładem?

Polski Ład trafia do Senatu, w którym jak wiadomo podział głosów nie jest tak oczywisty jak w przypadku Sejmu. Pamiętajmy jednak, ze ostateczne zdanie i tak będzie należało do izby niższej, która przy odpowiedniej większości, może i tak wprowadzić wspomniane zapisy w życie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier