3 min. czytania

Zwolnienie przedmiotowe z VAT. Jak można się o nie ubiegać?

koszt zatrudnienia pracownika
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
01 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie działalności gospodarczej obliguje nas do rozliczania podatku VAT. Po spełnieniu odpowiednich warunków niektórzy przedsiębiorcy mogą jednak ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku. Jakie to warunki i kto może się ubiegać o zwolnienie z VAT?

Kto może ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie — kto może ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT? Generalnie zobligowani do płacenia tej daniny są przedsiębiorcy prowadzący działalność w sposób zorganizowany i ciągły. Jeśli jednak nie przekroczyliście pewnego limitu obrotów, to możecie się ubiegać o zwolnienie z podatku VAT. Podobnie sytuacja wygląda w sytuacjach, w których sprzedajecie pewne rodzaje towarów bądź gdy świadczycie niektóre rodzaje usług.

Dwie kategorie zwolnienia z podatku VAT

Zwolnienie z podatku VAT dzielimy na dwie kategorie — przedmiotowe oraz podmiotowe. Każdej z nich warto poświęcić kilka słów.

  • Przedmiotowe zwolnienie z VAT związane jest z rodzajem prowadzonej przez podatnika działalności. Takie zwolnienie warunkuje specjalny katalog stworzony na mocy art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Wyszczególnione w nim zostały czynności, które mogą być zwolnione ze wspomnianej daniny. Mowa o m.in. takich pozycjach, jak usługi medyczne, finansowe czy chociażby edukacyjne.
  • Podmiotowe zwolnienie z VAT to przywilej, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają warunek dotyczący wielkości obrotu wymieniony w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT. W bieżącym, 2021 roku limit zwolnienia podmiotowego z VAT nadal wynosi 200 000 zł w skali roku. Oznacza to, że upoważnione do zwolnienia są te podmioty, których obrót ze sprzedaży opodatkowanej netto w ubiegłym roku nie przekroczył sumy 200 000 zł.

Jak można ubiegać się o zwolnienie przedmiotowe z VAT?

Aby skorzystać z możliwości zwolnienia przedmiotowego z VAT, przedsiębiorca musi świadczyć usługi, które są zwolnione z takiej daniny. Wymienione zostały także rodzaje przykładowych pozycji z katalogu zwolnionych z popularnego podatku. Mowa m.in. o wspomnianych usługach medycznych, finansowych i edukacyjnych. Każdy z tych przypadków wymaga krótkiego omówienia.

  • medyczne — w myśl przepisów art. 43 ust.1 ustawy o VAT z daniny zwolnione są „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze”. Oznacza to, że podatku VAT nie muszą odprowadzać osoby wykonujące w ramach własnej działalności gospodarczej takie zawody, jak lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog, czy chociażby opiekun medyczny.
  • edukacyjne — ustawa o VAT zwalnia z podatku podmioty świadczące usługi edukacyjne. Mowa oczywiście o wszelkiej maści niepublicznych szkołach i placówkach edukacyjnych (np. prywatnych uczelniach). Co ciekawe, pod omawiany przypadek można podpiąć także wszelkiej maści podmioty zajmujące się kształceniem oraz przekwalifikowaniem zawodowym.
  • finansowe — aby dany podmiot je świadczący był zwolniony z odprowadzania podatku VAT, musi oferować klientom następujące usługi:
  • możliwość przeprowadzania transakcji walutowych,
  • usługi ubezpieczeniowe,
  • udzielanie kredytów i pożyczek,
  • usługi w zakresie zabezpieczeń transakcji (poręczenia, gwarancje),
  • usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi.

Warto jednak pamiętać o kilku wyjątkach, w których przypadku nie można liczyć na zwolnienie z odprowadzania podatku VAT. Mowa o podmiotach, które świadczą usługi w zakresie wynajmu pojazdów zastępczych oraz tych, które zajmują się szacowaniem i likwidacją szkód.

O zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT mogą starać się także podmioty świadczące inne usługi pod warunkiem, że znajdują się one w katalogu opracowanym przez organy administracji podatkowej. Jeśli więc jesteście zainteresowani takim rodzajem zwolnienia z daniny, to warto zapoznać się z odpowiednimi przepisami, które dostępne są do wglądu m.in. na stronach rządowych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 09 24

Ceny masła. Ile kosztuje masło?

Ile kosztuje masło? Czy są szanse na tanie masło? Ceny masła na europejskim rynku ponownie zbliżają się do…
ceny masła

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Zamach na Donalda Trumpa. Możliwe skutki polityczne i ekonomiczne

Zamach na Donalda Trumpa. Jakie może mieć skutki? W obliczu nieprzewidywalności współczesnego świata, temat zamachu na Donalda Trumpa…
donald trump

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier