3 min. czytania

Nowy Ład: Reforma podatkowa uderzy w liniowców

podatek liniowy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Ogromny wzrost obciążeń podatkowo-składkowych czeka każdego polskiego przedsiębiorcę. Ale najbardziej reforma podatkowa uderzy w liniowców.

Nowy Ład a forma opodatkowania

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musi podjąć osoba zakładająca działalność gospodarczą jest wybór formy opodatkowania. Od nowego roku decyzja będzie miał jeszcze większe znaczenie, gdyż planowana przez PiS reforma podatkowa uderzy w liniowców.

Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru są następujące opcje: opodatkowanie na zasadach ogólnych zwane też skalą podatkową, ryczałt, karta podatkowa i podatek liniowy. Każda z form ma wady i zalety, a decyzja o wybranym sposobie rozliczenia nie jest ostateczna, ale nie każdą można szybko zmienić.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Zapowiedziany przez partię rządzącą Polski Nowy Ład wiąże się z większym obciążeniem przedsiębiorców względem państwa. Jeśli plan zostanie zrealizowany od 2022 roku wzrośnie zarówno danina podatkowa jak i ta względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najważniejsza zmiana dotyczyć będzie składki zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od dochodu. Poza tym zniknie możliwość odliczenia kosztów poniesionych na nią od podatku. Czy jednak wszyscy podatnicy ucierpią na tych zmianach tak samo? Niekoniecznie.

Nowy Ład: Składka zdrowotna bez odliczenia

Ryczałt ewidencjonowany zyska na popularności?

Nie ma w tym nic zaskakującego, że przedsiębiorcy wybierający formę opodatkowania szukają tej, która będzie dla nich najkorzystniejsza. Nikt nie chce dzielić się zarobionymi pieniędzmi, bardziej niż wymagają tego przepisy.

Wiele wskazuje na to, że wygranymi zmian będą osoby korzystające z ryczałtu ewidencjonowanego. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tego rozliczenia dochód nie jest wcale uwzględniany. Czyli nie będzie podstawy do zmiany wysokości dotychczas płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt? [VIDEO]

Może się jednak okazać, że przygotowane przez PiS przepisy przeoczyły osoby rozliczające się ryczałtem, a luka szybko zostanie „załatana”. Jednakże na ten moment możemy uznać, że podatnicy korzystający właśnie z tej formy rozliczenia z fiskusem stracą najmniej. Co może doprowadzić do skoku popularności ryczałtu.

Kolejnym rozwiązaniem w którym nie dochód nie jest aż tak istotny jest karta podatkowa. Ale uzyskanie jej wymaga spełnienia dodatkowych warunków.

Nowy Ład a skala podatkowa

Zgodnie z zapowiedzią PiS-u reforma ma na celu poprawienie sytuacji biedniejszych, kosztem bogatszych. Widać to dokładnie w wyliczeniach.

Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, którzy zarabiają poniżej 6 tys. zł nie powinni się martwić, dzięki kwocie wolnej nie zauważą różnicy. A ponoszone przez nich opłaty w ogólnym rozliczeniu nie wzrosną. Ci, którzy mieszczą się w przedziale 6 tys. zł do 11 tys. zł także nie odczują reformy zbyt mocno.

Ale już podatnicy, którzy zarobkami przekraczają 11 tys. zł muszą być przygotowani na solidny wzrost opłat względem państwa. Ten sam limit opłacalności ma miejsce przy tak zwanej liniowce.

Reforma podatkowa uderzy w liniowców

Osoby, które wybrały stałą stawkę w wysokości 19 procent nie korzystają z ulg podatkowych. Nie pocieszy ich również zapowiadany wzrost kwoty wolnej. Gdyż zwyczajnie z niego nie skorzystają.

Jak komentował Łukasz Kozłowski, ekonomista Fundacji FOR dla dziennika „Rzeczpospolita”, praktycznie wszyscy liniowcy stracą na reformie.

„Im wyższe dochody, tym większe straty. Przy 10 tys. zł zarobków trzeba będzie zapłacić ok. 825 zł więcej na miesiąc, czyli 9,9 tys. zł rocznie, przy 15 tys. zł – odpowiednio 1270 zł i 15,3 tys. zł, a przy 30 tys. – 2,6 tys. zł na miesiąc, czyli 31,5 tys. zł rocznie” – czytamy w artykule.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Twój e-PIT 2024 także dla przedsiębiorców. Jak wysłać PIT?

Twój e-PIT 2024 będzie dostępny także dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że udostępni wstępnie wypełnione roczne zeznania PIT dla osób…
twój epit

Podatek minimalny już jest. Zapłacisz nawet jeśli generujesz straty

Podatek minimalny, czyli postrach przedsiębiorców już funkcjonuje. Podatek minimalny to efekt reformy o nazwie Polski Ład. Kontrowersyjny podatek…
podatek-minimalny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier