Z tego artykułu dowiesz się:

Magazyn Firma sprawdził jak zarobić mogą zakłady fryzjerskie z 33 powiatów na regionalizacji obostrzeń. Znajdują się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie województw, w których obostrzenia dotyczące zakładów fryzjerskich i kosmetycznych zostały podtrzymane.

Oprócz obsługi własnych klientów może ich czekać szturm osób z sąsiednich województw. Sprawdź kto (i w jaki sposób) może zarobić najwięcej!

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich powiatach fryzjerzy i kosmetyczki mogą sporo zarobić na regionalizacji obostrzeń?
  • Jak bardzo kilka czy kilkanaście kilometrów zmienia perspektywę prowadzenia biznesu?
  • Gdzie pójdziesz do fryzjera? (to, tak przy okazji)

Jak znaleźć otwartego fryzjera?

Wielkopolskie Leszno od lubuskiej Wschowy dzielą zaledwie 23 kilometry i około 20 minut drogi samochodem. Dzieli je także granica dwóch województw, a od poniedziałku 26 kwietnia, także granica strefy „zamkniętych fryzjerów” i „otwartych fryzjerów”. To oznacza, że mieszkanka Leszna, która ma dosyć swojej lockdownowej fryzury, lub chcąca „zrobić paznokcie” może udać się na „estetyczną emigrację” do Wschowy, która według rządowej metodologii, leży w regionie, w którym wymienione usługi mogą być świadczone, bo zachorowań jest mniej.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum piwa, czyli jak przedsiębiorcy omijają lockdown i obostrzenia

Wschowa na tej mapie leży w zupełnie wyjątkowym miejscu, bowiem blisko tam także z dolnośląskiego Głogowa (26 km). To oznacza, że salony fryzjerskie w tym lubuskim miasteczku mogą zrobić niezły interes, obsługując nie tylko własnych, stałych klientów, ale także tych przyjezdnych, np. z Leszna i Głogowa. Przy odrobinie marketingu (np. na facebooku ze wskazaniem lokalizacji docelowych odbiorców), czy specjalnej promocji dla „sąsiadów” ze zniżką na dojazd, mogą liczyć na prawdziwy boom i szansę na odrobienie choć części lockdownowych strat. Ot, taki prezent, którego źródeł można doszukiwać się w najnowszym rządowym rozporządzeniu, statystykach zachorowalności, geografii, czy reformie administracyjnej z 1999 roku. Niepotrzebne skreślić.

CZYTAJ TAKŻE: Majówka za granicą. Tak Polacy ominą turystyczny lockdown

Jak zarobić na regionalizacji obostrzeń?

Nasza własna analiza mapy powiatów (poniżej) wskazuje, że aż 33 z nich (z aż 7 województw) znajduje się w podobnej sytuacji jak Wschowa. O dziwo, rząd zakazuje działalności zakładów w regionach o podwyższonej zachorowalności, ale nie może zakazać mieszkańcom tych regionów, by udali się w podróż do „strefy otwartej”. Chyba nigdy wcześniej granice województw, nie były tak bardzo odczuwalne jak teraz. A już na pewno nie w kwestii dostępu do usług.

Skierniewice i Żyrardów oddalone są od siebie o 25 km. Miasta dość mocno powiązane ze sobą historycznie (kiedyś w jednym województwie), dziś leżą w różnych regionach. Odpowiednio – w łódzkim z lockdownem dla fryzjerów i kosmetyczek oraz mazowieckim, gdzie biznes ten został odmrożony. Wniosek? Klient ze Skierniewic, który chce zmienić swoją fryzurę, która dawno nie widziała fryzjerskich nożyczek, pojedzie do pobliskiego Żyrardowa. Rzut beretem, a zupełnie inna rzeczywistość. Jeśli nie może samochodem, skorzysta z pociągu. Pokonanie regionalną koleją dystansu czterech stacji zajmie od 15 do 18 minut. Dystans żaden, a satysfakcja z odświeżenia wyglądu gwarantowana.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Baza klientów z Górnego Śląska

Przed szansą na większe niż zwykle zarobki stoją także fryzjerzy i kosmetyczki z zachodnich powiatów województwa małopolskiego np. z Chrzanowa czy Olkusza. Tuż „za miedzą” mają całą aglomerację katowicką i Zagłębie, które na mocy najnowszego rozporządzenia znalazły się w „strefie bez fryzjera”. Z Dąbrowy Górniczej (Śląskie) do Olkusza (Małopolskie) jest raptem 30 km.

O połowę krótszy dystans (ok. 15 km) dzieli Jaworzno i Chrzanów (ta sama sytuacja). Oznacza to, że dla wielu zakładów fryzjerskich oraz kosmetycznych z wymienionych powiatów, w sposób znaczący urośnie baza potencjalnych klientów oraz obroty z dniówki.

Które powiaty mogą zarobić na regionalizacji obostrzeń?

Zapewne wraz z kolejnymi rozporządzeniami mapa ta będzie się zmieniała (jeśli regionalizacja zostanie utrzymana). Po 26 kwietnia, z pewnością skorzystają usługodawcy znajdujący się w 33 powiatach zaznaczonych na opracowanej przez nas mapie kolorem ciemnozielonym.

LISTA POWIATÓW, W KTÓRYCH ZAKŁADY FRYZJERSKIE I SALONY KOSMETYCZNE MOGĄ SKORZYSTAĆ NA REGIONALIZACJI OBOSTRZEŃ PO 26. KWIETNIA.

województwo lubuskie:

Powiaty: żarski, żagański, nowosolski, wschowski, zielonogórski, świebodziński, międzyrzecki, strzelecko-drezdeński,

województwo zachodniopomorskie:

Powiaty: wałecki, drawski, szczecinecki,

województwo pomorskie:

Powiat: człuchowski

województwo kujawsko-pomorskie:

Powiaty: sępoleński, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski, radziejowski, włocławski

województwo mazowieckie:

Powiaty: gostyniński, sochaczewski, żyrardowski, grójecki, przysuski,

województwo świętokrzyskie:

konecki, włoszczowski, jędrzejowski,

województwo małopolskie:

miechowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, suski.

Na czym polega regionalizacja obostrzeń?

Rząd dzieląc kraj na strefę „z fryzjerem” oraz strefę „bez fryzjera” wziął pod uwagę średnią dzienną zachorowalność na COVID-19 w poszczególnych województwach. I tak wszędzie tam, gdzie wskaźnik ten w momencie wydawania rozporządzenia przekraczał 35 zakażeń na 100 tys. osób, podtrzymał obowiązujące obostrzenia. Mowa o województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim.

Wszędzie tam, gdzie przyjęty wskaźnik był niższy niż 35, poluzowano obostrzenia dotyczące branży beauty oraz wprowadzono nauczanie hybrydowe dla klas I-III. To częściowe „odmrożenie” dotyczy 11 pozostałych województw tj. lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier