Z tego artykułu dowiesz się:

Twoja firma zużywa dużo energii? Masz szansę na państwowe wsparcie (WIDEO)

Twoja firma zużywa dużo energii? Jest szansa, że dostaniesz państwowe wsparcie. MRiT rozpoczyna prekonsultacje specjalnego rządowego programu. Chodzi o pomoc przedsiębiorcom, którzy działają w branżach energochłonnych i mają problemy z wysokimi kosztami cen energii

Firma zużywa dużo energii? Szansa na wsparcie

Krótko mówiąc, jeśli firma zużywa dużo energii, ma szansę na pieniądze z państwowej puli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wypłacić firmom energochłonnym publiczną pomoc. Ma ona związek ze wzrostem cen prądu, a także gazu powyżej 150% zeszłorocznej średniej ceny. Resort przypomina, że będzie to druga runda państwowego wsparcia dla firm, które do codziennej działalności zużywają dużo energii. Do przekazania jest około 5 miliardów złotych.

Szybkie prekonsultacje

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji. Dość szybkich, bo na propozycje zmian resort czeka do końca tego tygodnia roboczego, a zatem do 25.11. Program został już przesłany do Komisji Europejskiej, która na tym etapie może już prenotyfikować rozwiązanie. Chodzi o potwierdzenie jego zgodności z obowiązującym w UE prawem pomocy publicznej. Zatem zielone światło Brukseli będzie w tym wypadku niezwykle ważne, a także kluczowe do uruchomienia wsparcia.

CZYTAJ TAKŻE: Na czym polega program Energia plus?

Założenia pomocy dla firm energochłonnych

Autorzy rozwiązania zakładają, że do uzyskania pomocy uprawnieni będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność energochłonną. Mowa o sytuacji, w której ponieśli koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu na poziomie minimum 3% wartości sprzedanej w 2021 r. albo 6% w pierwszym półroczu br.

Drugi warunek dotyczy działalności w sektorach, które Komisja Europejska klasyfikuje jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu, a zatem mówimy jedynie o wybranych gałęziach gospodarki. Mowa o firmach, których co najmniej 50% przychodu z lat 2021-2022 pochodzi z działalności w jednym lub kilku sektorach. To m.in. takie sektory jak produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego i gospodarczego”.– informuje MRiT.

Propozycje zmian w zasadach Programu można zgłaszać na adres michal.ciesielski@mrit.gov.pl

Szczegóły projektowanych rozwiązań dostępne są tutaj.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…
16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier