2 min. czytania

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

odliczenie psa od podatku
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
10 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z nim związane od podatku. Jak się jednak okazało, na odliczenie psa od podatku nie może liczyć… informatyk, który poprosił o indywidualną interpretację fiskusa. O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Odliczenie psa od podatku?

O tym ciekawym przypadku informatyka, który liczył na odliczenie psa od podatku, napisała poniedziałkowa Rzeczpospolita. Jak donosi dziennik, o interpretacje przepisów w tej sprawie zawnioskował do skarbówki przedsiębiorca zajmujący się sprawami cyberbezpieczeństwa, który prowadzi swoją działalność w szeregowcu. Jak zaznaczył, posiada na wyposażeniu specjalistyczny sprzęt, a także przechowuje dane swoich klientów, które należy traktować jako poufne.

Praca tego informatyka polega na częstych wyjazdach do swoich klientów. Pod jego nieobecność, nieruchomości, sprzętu i danych strzeże pies rasy american stafford terier. W sam raz do ochrony domowego biura przed złodziejami. W związku z powyższym przedsiębiorca chce odliczyć podatek VAT od kosztów utrzymania czworonożnego stróża. Mowa o wyżywieniu, leczeniu oraz akcesoriach.

CZYTAJ TAKŻE – czy można odliczyć VAT od akcesoriów do smartfona?

Pies w firmie

Informatyk zaznaczył, że posiadanie psa uważa za kluczowe. Przyznaje, że ewentualna utrata sprzętu i nośników danych wiązałaby się z poważnymi konsekwencjami. Wymieńmy przy tym kary za zerwanie kontraktów, utratę sprzętu, brak przychodów, problemy wizerunkowe etc.

Informatyk nie odliczy psa od VAT

Lista argumentów była dłuższa. Stanowisko wydaje się całkiem przytomne… ale nie dla fiskusa. W ocenie skarbówki posiadanie psa stróżującego nie jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa firmowego majątku. To znaczy, że wydatków ponoszonych na czworonoga nie da się powiązać z osiąganymi przychodami z działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.

Urzędnicy skarbówki zauważają, że pies strzeże nie tylko biura, ale także prywatną przestrzeń budynku. Stąd wniosek, że wydatki na jedzenie, leczenie, akcesoria są zakupami osobistymi i pod żadnym pozorem od VAT-u odliczyć ich nie można.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier