Z tego artykułu dowiesz się:

Wyobraź sobie zwykły dzień w swoim biurze. Nagle rozdzwaniają się telefony od niezadowolonych klientów, którym nie dostarczyłeś zamówionego i opłaconego towaru. Nerwowo przeszukujesz faktury, przepytujesz pracowników. Tymczasem wyjaśnienie może być zupełnie inne. Oszuści mogą podszyć się pod Twoją firmę!

Oszuści podszywają się przed legalne firmy

Możesz przez lata budować swoją reputację, markę, zdobywać klientów. Wszystko może zostać popsute w okamgnieniu. Nagle dostajesz informacje o rzekomo niezrealizowanych zamówieniach, przyjęciu pieniędzy, urwaniu kontaktu z pracownikiem. Sytuacja robi się mocno nerwowa. Może się też zdarzyć, że do twoich drzwi zapuka policja… Nikomu nie życzymy takich przypadków, jednak trzeba je brać pod uwagę. Tym bardziej że oszuści starają się na wszelki możliwy sposób uwiarygadniać swoje fikcyjne oferty.

Czytaj także: Plaga oszustw inwestycyjnych w internecie

Oszust podszywa się pod firmę z sąsiedztwa

Dokładnie taki przypadek bada w ostatnich dniach policja z Jeleniej Góry. Mieszkaniec tego miasta był przekonany, że zamawia węgiel od firmy, którą dobrze znał i której siedziba mieści się właśnie w Jeleniej Górze. W ten sposób chciał kupić 4 tony opału. Nie podejrzewając podstępu, wpłacił nawet 1100 złotych tytułem zaliczki. Niestety. Szybko się okazało, że towar nie został dowieziony, a internetowy kontakt ze sprzedawcą się urwał.

Okazało się, że oszuści podszywali się jedynie pod prawdziwą firmę i nie mieli z nią nic wspólnego

Jak przestępcy typują firmy?

W opisanym wyżej przypadku, oszuści, publikując ogłoszenie, mogli posiłkować się kluczem geograficznym. Podszywając się pod lokalną firmę, skutecznie oszukali przynajmniej jednego mieszkańca. Czy ofiar było więcej? Na razie nie wiadomo.

Inną formą może być losowe wybieranie firm, w różnych lokalizacjach. Dociekliwi klienci mogą przecież sprawdzić NIP, REGON, adres i… wszystko się zgadza. Jeśli jednak nie zadzwonią bezpośrednio pod numer firmowy i nie potwierdzą autentyczności ogłoszenia, mogą stracić pieniądze. A Ciebie, drogi przedsiębiorco mogą czekać nieprzyjemności. Z przesłuchaniem przez organy ścigania włącznie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier