Z tego artykułu dowiesz się:

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek założenia profilu na PUE ZUS. Jeśli ktoś sobie nie radzi z tym systemem, może uzupełnić swoją wiedzę. Przez internet.

PUE ZUS obowiązkowe

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) była jednym z pierwszych e-usługowych narzędzi w Polsce. Dość powiedzieć, że jej historia sięga kilkunastu lat wstecz. Nic więc dziwnego, że ustawodawca stwierdził, że od teraz to obowiązkowe rozwiązanie dla wszystkich płatników składek. Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS będzie obowiązywał już od Nowego Roku, a to oznacza, że do 31 grudnia 2022 powinni złożyć je wszyscy.

Jeśli jednak ktoś nie radzi sobie z obsługą PUE ZUS, lub po prostu chciałby uzupełnić wiedzę na temat funkcji zaszytych w tym systemie, może zapisać się na… korepetycje. Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystartuje z bezpłatnymi, a także bardzo przydatnymi webinariami.

Webinaria na temat platformy

Każdy, kto chciałby poznać lepiej funkcje PUE ZUS może wziąć w nich udział. Wystarczy zapisać sobie jeden z dwóch terminów. Nie ma wymagań dotyczących wcześniejszej rejestracji. W zależności od wybranego terminu klikamy jeden link i… to wszystko. Co ważne „korepetycje” z PUE ZUS nie trwają długo. Każde szkolenie zaplanowano jako 1,5-godzinne spotkanie, a to przecież dość krótki czas jak na wykład.

Webinaria będą przeprowadzone na platformie „Webex”.

30 listopada 2022 r. godz. 9.00 – 10.30

https://zus.webex.com/zus/j.php?MTID=mf3f5cd24dc7f03820f6cdc1029d77e82

13 grudnia 2022 r. godz. 9.00 – 10.30
https://zus.webex.com/zus/j.php?MTID=me5400724cda7ed813a367bc1df571a91

Dodajmy, że webinaria będą przeprowadzone w taki sposób, by chętni przedsiębiorcy nie musieli instalować żadnej aplikacji, czy programu. Jedyne co jest potrzebne to przeglądarka internetowa i sprzęt podłączony do sieci. To wszystko.

Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji - wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

Dlaczego warto założyć PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych faktycznie umożliwia dostęp online do wielu usług oferowanych przez ZUS. Z jednej strony to źródło informacji, ale także narzędzie do samodzielnego tworzenia ważnych dokumentów.

Co można załatwić przez Platformę Usług Elektronicznych?

Z platformą wiele spraw można załatwić ze swojego domu lub biura bez konieczności dojazdu do placówki ZUS i czekania w kolejkach. To prawdopodobnie największa zaleta całego systemu. „Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu)” – zachęca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier