Z tego artykułu dowiesz się:

Setki, czy tysiące firm poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną nad Odrą? Taki rząd wielkości, póki co wydaje się zbyt wygórowany. Jak wynika z komunikatu ZUS, do tej pory napłynęło zaledwie kilkadziesiąt wniosków o pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Czyżby warunki uzyskania pomocy były zbyt wygórowane, czy raczej skala strat dla biznesu faktycznie nie jest duża?

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd wielkości, o którym wspomnieliśmy, nie jest jednak ostateczny. ZUS przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani przez sytuację ekologiczną na Odrze latem 2022 roku wciąż mogą wnioskować o wsparcie. Mają czas jeszcze do końca roku. To oznacza, że nikt nie zamknął listy chętnych na pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Liczba wniosków złożonych do tej pory do ZUS szczególnie nie powala.

Trzeba przyznać, że ZUS wypłaca wsparcie dość szybko. Według deklaracji ZUS, pierwsze przelewy już trafiły na konta firm.

Dla kogo pomoc?

Reguły uzyskania pomocy określa ustawa o szczególnym wsparciu pomiotów poszkodowanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. Prezydent podpisał ją 29 września 2022 r. Szczegółowe wytyczne dla podmiotów uprawnionych do świadczenia rząd określił  w rozporządzeniu.  Zawiera ono listę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest ona niezwykle ważna. Przedsiębiorca, który ubiega się o wsparcie, musi posiadać przeważającą działalność właśnie w jednym z wymienionych przez rząd obszarów. Kolejna lista dotyczy powiatów, które są objęte wsparciem. To właśnie na ich terenie musi być prowadzona działalność, a zatem równie istotne jest kryterium geograficzne.

O pomoc mogą się ubiegać płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze, a więc działający na terenach, przez które przepływa ta rzeka. Jest także kilka warunków ogólnych, które trzeba będzie spełnić:

  • prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca),
  • termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca),
  • data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.),
  • zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczenia (i utrzymanie tego ubezpieczenia)” – informuje ZUS.

Musisz wykazać utratę przychodów o połowę

Co istotne przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi wykazać, że w sierpniu br. jego przychód był co najmniej o 50% niższy w stosunku do tego, jaki udało mu się wypracować w lipcu 2022, czerwcu 2022, albo sierpniu 2021.

Jaka pomoc dla przedsiębiorców znad Odry?

Jednorazowe świadczenie wynosi zgodnie z zapowiedziami, tyle ile pensja minimalna, czyli 3.010 zł. Pomoc przysługuje za każdego ubezpieczonego pracownika, który spełnia warunki ustawowe. Od świadczenia fiskus nie będzie pobierał podatku dochodowego od osób fizycznych. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma mowy o potrąceniach, a także objęciu tej sumy postępowaniem egzekucyjnym.

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier