Rząd wielkości, o którym wspomnieliśmy, nie jest jednak ostateczny. ZUS przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani przez sytuację ekologiczną na Odrze latem 2022 roku wciąż mogą wnioskować o wsparcie. Mają czas jeszcze do końca roku. To oznacza, że nikt nie zamknął listy chętnych na pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Liczba wniosków złożonych do tej pory do ZUS szczególnie nie powala.
Trzeba przyznać, że ZUS wypłaca wsparcie dość szybko. Według deklaracji ZUS, pierwsze przelewy już trafiły na konta firm.
Reguły uzyskania pomocy określa ustawa o szczególnym wsparciu pomiotów poszkodowanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. Prezydent podpisał ją 29 września 2022 r. Szczegółowe wytyczne dla podmiotów uprawnionych do świadczenia rząd określił w rozporządzeniu. Zawiera ono listę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest ona niezwykle ważna. Przedsiębiorca, który ubiega się o wsparcie, musi posiadać przeważającą działalność właśnie w jednym z wymienionych przez rząd obszarów. Kolejna lista dotyczy powiatów, które są objęte wsparciem. To właśnie na ich terenie musi być prowadzona działalność, a zatem równie istotne jest kryterium geograficzne.
„O pomoc mogą się ubiegać płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze, a więc działający na terenach, przez które przepływa ta rzeka. Jest także kilka warunków ogólnych, które trzeba będzie spełnić:
- prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca),
- termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca),
- data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.),
- zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczenia (i utrzymanie tego ubezpieczenia)” – informuje ZUS.
Co istotne przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi wykazać, że w sierpniu br. jego przychód był co najmniej o 50% niższy w stosunku do tego, jaki udało mu się wypracować w lipcu 2022, czerwcu 2022, albo sierpniu 2021.
Jednorazowe świadczenie wynosi zgodnie z zapowiedziami, tyle ile pensja minimalna, czyli 3.010 zł. Pomoc przysługuje za każdego ubezpieczonego pracownika, który spełnia warunki ustawowe. Od świadczenia fiskus nie będzie pobierał podatku dochodowego od osób fizycznych. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma mowy o potrąceniach, a także objęciu tej sumy postępowaniem egzekucyjnym.