Z tego artykułu dowiesz się:

Setki, czy tysiące firm poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną nad Odrą? Taki rząd wielkości, póki co wydaje się zbyt wygórowany. Jak wynika z komunikatu ZUS, do tej pory napłynęło zaledwie kilkadziesiąt wniosków o pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Czyżby warunki uzyskania pomocy były zbyt wygórowane, czy raczej skala strat dla biznesu faktycznie nie jest duża?

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd wielkości, o którym wspomnieliśmy, nie jest jednak ostateczny. ZUS przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani przez sytuację ekologiczną na Odrze latem 2022 roku wciąż mogą wnioskować o wsparcie. Mają czas jeszcze do końca roku. To oznacza, że nikt nie zamknął listy chętnych na pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Liczba wniosków złożonych do tej pory do ZUS szczególnie nie powala.

Trzeba przyznać, że ZUS wypłaca wsparcie dość szybko. Według deklaracji ZUS, pierwsze przelewy już trafiły na konta firm.

Dla kogo pomoc?

Reguły uzyskania pomocy określa ustawa o szczególnym wsparciu pomiotów poszkodowanych z sytuacją ekologiczną na Odrze. Prezydent podpisał ją 29 września 2022 r. Szczegółowe wytyczne dla podmiotów uprawnionych do świadczenia rząd określił  w rozporządzeniu.  Zawiera ono listę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest ona niezwykle ważna. Przedsiębiorca, który ubiega się o wsparcie, musi posiadać przeważającą działalność właśnie w jednym z wymienionych przez rząd obszarów. Kolejna lista dotyczy powiatów, które są objęte wsparciem. To właśnie na ich terenie musi być prowadzona działalność, a zatem równie istotne jest kryterium geograficzne.

O pomoc mogą się ubiegać płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze, a więc działający na terenach, przez które przepływa ta rzeka. Jest także kilka warunków ogólnych, które trzeba będzie spełnić:

  • prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca),
  • termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca),
  • data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.),
  • zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczenia (i utrzymanie tego ubezpieczenia)” – informuje ZUS.

Musisz wykazać utratę przychodów o połowę

Co istotne przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi wykazać, że w sierpniu br. jego przychód był co najmniej o 50% niższy w stosunku do tego, jaki udało mu się wypracować w lipcu 2022, czerwcu 2022, albo sierpniu 2021.

Jaka pomoc dla przedsiębiorców znad Odry?

Jednorazowe świadczenie wynosi zgodnie z zapowiedziami, tyle ile pensja minimalna, czyli 3.010 zł. Pomoc przysługuje za każdego ubezpieczonego pracownika, który spełnia warunki ustawowe. Od świadczenia fiskus nie będzie pobierał podatku dochodowego od osób fizycznych. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma mowy o potrąceniach, a także objęciu tej sumy postępowaniem egzekucyjnym.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier