magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

1 grudnia wchodzą w życie zaostrzone limity covidowe. Choć minister Niedzielski nakazuje przedsiębiorcom kontrolować paszporty covidowe osób odwiedzających np. restauracje, czy kina to właściciele takich miejsc nie mają możliwości sprawdzenia certyfikatów UCC.

Paszporty covidowe a obostrzenia

Jak czytamy w serwisie prawo.pl, wprowadzone od 1 grudnia nowe limity osób w restauracjach, czy kinach, nie będą przestrzegane. Nawet jeśli ktoś miałby być ukarany, to sprawa zostanie umorzona, zanim na dobre trafi do sądy. Wszystko dlatego, że zmiana limitów wprowadzana jest rozporządzeniem, a nie ustawą.

Zdaniem ministra Niedzielskiego, ograniczenie liczby osób można wprowadzić, jeśli przedsiębiorca zawrze w swoim regulaminie wewnętrznych odpowiednie zapisy. I tak, od 1 grudnia do 17 grudnia w siłowniach, klubach i centrach fitness, solariach, salonach masażu, na widowniach w kinach, teatrach, w sklepach może przebywać 1 osoba na 15 mkw. W weselach, czy konsolacjach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Czy mogę sprawdzać paszporty covidowe?

Kłopot w tym, że nie istnieje podstawa prawna, która pozwala przedsiębiorcom na kontrolę paszportów covidowych u odwiedzających- Problem weryfikacji paszportów covidowych pojawił się już ponad cztery miesiące temu i jak do tej pory wciąż jest aktualny – ocenia Krzysztof Łyszyk, radca prawny, partner w kancelarii LWW Łyszyk, Wesołowski i Wspólnicy, cytowany przez prawo.pl.

Prawnicy przypominają, że zgodnie z art.32 konstytucji wszyscy są równi wobec prawa, dlatego tego rodzaju segregacja jest niezgodna z prawem.

Organizacje branżowe o weryfikacji certyfikatów

Ze względu na to, że przepisy są nieegzekwowalne kilka organizacji branżowych, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, czy Izba Gospodarcza Hotelarstwa przekonują, że nie będą weryfikowały paszportów covidowych u klientów i gości. Wszystko dlatego, że dane o zaszczepieniu są wrażliwą daną medyczną i nie można ich ot tak sobie przetwarzać.

- Wbrew temu, co mówi minister zdrowia, usługodawca nie ma jak zweryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona, nawet gdyby wprowadził taki wymóg w regulaminie – dodaje mec. Łyszczyk, cytowany przez prawo.pl

I właśnie dlatego, nawet jeśli sklep czy muzeum odwiedzi więcej osób, niż powinno, sprawa i tak będzie umorzona. Wszystko przez to, że obostrzenia wprowadzane są właśnie rozporządzeniem, a nie ustawą.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier