Z tego artykułu dowiesz się:

1 grudnia wchodzą w życie zaostrzone limity covidowe. Choć minister Niedzielski nakazuje przedsiębiorcom kontrolować paszporty covidowe osób odwiedzających np. restauracje, czy kina to właściciele takich miejsc nie mają możliwości sprawdzenia certyfikatów UCC.

Paszporty covidowe a obostrzenia

Jak czytamy w serwisie prawo.pl, wprowadzone od 1 grudnia nowe limity osób w restauracjach, czy kinach, nie będą przestrzegane. Nawet jeśli ktoś miałby być ukarany, to sprawa zostanie umorzona, zanim na dobre trafi do sądy. Wszystko dlatego, że zmiana limitów wprowadzana jest rozporządzeniem, a nie ustawą.

Zdaniem ministra Niedzielskiego, ograniczenie liczby osób można wprowadzić, jeśli przedsiębiorca zawrze w swoim regulaminie wewnętrznych odpowiednie zapisy. I tak, od 1 grudnia do 17 grudnia w siłowniach, klubach i centrach fitness, solariach, salonach masażu, na widowniach w kinach, teatrach, w sklepach może przebywać 1 osoba na 15 mkw. W weselach, czy konsolacjach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Czy mogę sprawdzać paszporty covidowe?

Kłopot w tym, że nie istnieje podstawa prawna, która pozwala przedsiębiorcom na kontrolę paszportów covidowych u odwiedzających- Problem weryfikacji paszportów covidowych pojawił się już ponad cztery miesiące temu i jak do tej pory wciąż jest aktualny – ocenia Krzysztof Łyszyk, radca prawny, partner w kancelarii LWW Łyszyk, Wesołowski i Wspólnicy, cytowany przez prawo.pl.

Prawnicy przypominają, że zgodnie z art.32 konstytucji wszyscy są równi wobec prawa, dlatego tego rodzaju segregacja jest niezgodna z prawem.

Organizacje branżowe o weryfikacji certyfikatów

Ze względu na to, że przepisy są nieegzekwowalne kilka organizacji branżowych, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, czy Izba Gospodarcza Hotelarstwa przekonują, że nie będą weryfikowały paszportów covidowych u klientów i gości. Wszystko dlatego, że dane o zaszczepieniu są wrażliwą daną medyczną i nie można ich ot tak sobie przetwarzać.

- Wbrew temu, co mówi minister zdrowia, usługodawca nie ma jak zweryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona, nawet gdyby wprowadził taki wymóg w regulaminie – dodaje mec. Łyszczyk, cytowany przez prawo.pl

I właśnie dlatego, nawet jeśli sklep czy muzeum odwiedzi więcej osób, niż powinno, sprawa i tak będzie umorzona. Wszystko przez to, że obostrzenia wprowadzane są właśnie rozporządzeniem, a nie ustawą.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier