3 min. czytania

Droższe umowy zlecenia - pracodawcy zapłacą więcej?

Oskładkowanie umów zlecenia
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
03 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Pełne oskładkowanie umów zlecenia, to pomysł, który wraca jak bumerang. Tym razem zawarty został w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 rok. Pracodawcy mówią wprost - to droga pod prąd tendencji zwiększania elastyczności zatrudnienia.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia – co jest w planie?

Pełne oskładkowanie umów zlecenia - ten pomysł znów powraca. Wszystko za sprawą projektu Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia. Przedstawiło go właśnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To obszerny program, który już trafił do konsultacji społecznych. Jedną z organizacji zainteresowanych jego zawartością jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. ZPP już teraz skupił się na jednym pomyśle zawartym w programie, a dotyczącym właśnie umów zlecenia. Co szczególnie rzuca się w oczy? Kolejny pomysł związany właśnie z umowami cywilnoprawnymi.

W Krajowym Planie Działania mowa o objęciu wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenia społeczne. I to niezależnie od osiąganych przychodów. Mówi się także o zniesieniu zasady opłacania składki na ubezpieczenie społecznie z umowy zlecenia do wysokości najniższego wynagrodzenia. ZPP ma już kilka przemyśleń dla takiego scenariusza.

Oskładkowanie umów zlecenia – jak jest obecnie?

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, umowy zlecenia podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, a także wypadkowemu i zdrowotnemu. Każdy zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Jeśli ma zatem etat, lub inną umowę, na której zarabia minimalną krajową, to kolejna umowa zlecenia nie powoduje konieczności oskładkowania. Obowiązkowa jest wyłącznie składka zdrowotna.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie w Polskim Ładzie

ZPP zwraca uwagę, że to dobre rozwiązanie dla osób, które w firmie X pracują na etacie, a u zleceniodawcy Y dorabiają do pensji. W takim układzie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie netto. Chyba, że ktoś chce płacić ubezpieczenie społeczne – decyzja należy do niego.

Jeśli nowy pomysł wejdzie w życie, dorabianie do pensji stanie się mniej opłacalne. Według niektórych- nieopłacalne. Niewykluczone, że część zleceniobiorców zrezygnuje. A to może być początkiem szerszych problemów.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia

Ile razy słyszeliśmy już hasła „walka ze śmieciówkami”, a także inne - „etat najlepszym rozwiązaniem”. Pracodawcy pytają jednak, czy w sytuacji, w której w Polsce mamy bardzo niskie bezrobocie (jedno z najniższych w UE) walka z umowami cywilnymi ma  sens. Realizacja tego planu „z pewnością przyniesie (…) dodatkowe wpływy do budżetu państwa, ale nie należy się spodziewać, by były one bardzo wysokie. Walka ta jednocześnie doprowadzi do pogorszenia sytuacji zleceniobiorców, co ma zachęcić ich do przechodzenia na umowy o pracę” – czytamy w opinii ZPP.

Dodatkowo organizacja zwraca uwagę, że od początku 2022 roku spora grupa zleceniobiorców i tak mierzy się z trudną sytuacją wynikającą z wprowadzenia Polskiego Ładu.

Zdaniem ekspertów:

Wprowadzenie zmian w zakresie odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od umów zlecenia może nieść ze sobą jeszcze jedno, istotne ryzyko. Wiele osób, dla których umowy cywilnoprawne są dodatkowym zajęciem może zostać zniechęcona do podejmowania tego rodzaju aktywności zawodowej z powodu zmniejszenia kwoty netto, jaką mieli by uzyskiwać z tego tytułu. W sytuacji niedostatecznej podaży pracowników na rynku, którą obserwujemy od dłuższego czasu w naszym kraju, rozwiązanie takie może doprowadzić do pogłębienia problemu” – czytamy w stanowisku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

To Cię zainteresuje

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Zaległości podatkowe liczone w miliardach. Podatnicy winni fiskusowi ogromną sumę.

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu…
zaległości podatkowe

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier