2 min. czytania

Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

rejestr faktur
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
23 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2022, każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawić e-faktury ustrukturyzowanych w Krajowy Rejestr Faktur. Co ciekawe, możliwości takiego rozwiązania można przetestować już teraz, dzięki roboczej struktury logicznej takiego dokumentu

Nowe przepisy ws. e-faktur

Na początek warto zapoznać się z przepisami, które są na razie projektem, ale wiele wskazuje na to, że w niezmienionym kształcie wejdą do porządku prawnego. Zarys ustawy regulującej kwestie e-faktur można przeczytać tutaj.

Jak tłumaczy ministerstwo finansów „faktury ustrukturyzowane, wystawione i udostępnione za pomocą KSeF, będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych”.

TOP 5 tabletów dla handlowca do 2000 zł

Jak sprawdzić działanie e-faktur?

Co prawda, w początkowym okresie e-faktury w ramach KSeF będą rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym. Jako właściciel firmy sam zdecydujesz, czy chcesz wystawiać elektroniczne faktury ustrukturyzowane, czy zostawić tę sferę „po staremu”. Niemniej, jeśli chcesz spróbować, jak ten system będzie działał w Twojej firmie, możesz zupełnie bezkosztowo przeprowadzić... „eksperyment”.

Krajowy Rejestr Faktur - jak go znaleźć

Wielu przedsiębiorców zgłaszało w toku konsultacji potrzebę przetestowania systemu e-faktur. Ministerstwo Finansów, dla wszystkich chętnych opublikowało roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT. Dzięki temu, można z wyprzedzeniem dostosować systemy informatyczne do wprowadzanej nowości.

Aby pobrać roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT należy wejść na stronę Krajowej Administracji Cyfrowej oraz zakładkę dedykowaną Krajowemu Systemowi e-Faktur. Dla ułatwienia zamieszczamy tutaj link „na skróty”.

„W związku z przewidywanym zainteresowaniem dostawców oprogramowania spoza Polski, udostępniamy dokumentację struktury logicznej e-Faktury w angielskiej wersji językowej, jako materiał pomocniczy do celów wdrożeniowych” – napisano na stronie MF.

Gdzie znaleźć przykładowe pliki e-faktury?

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają pliki KSeF mogą skorzystać z tego linku. Udostępniono tam zestaw przykładowych plików e-faktur, wystawionych w różnych wariantach.

To Cię zainteresuje

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Zaległości podatkowe liczone w miliardach. Podatnicy winni fiskusowi ogromną sumę.

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu…
zaległości podatkowe

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…
26 04 23

Dodatkowe 550 zł z ZUS. Nowy dodatek bez ograniczenia wiekowego

Dodatkowe 550 zł można dostać z ZUS. Dodatek przeznaczony jest nie tylko dla emerytów ale i dla osób…
zus

Netflix w kosztach firmy

Czy korzystanie z platformy Netflix można wliczyć w koszty działalności i dzięki temu obniżyć podatek? Sprawdźmy. Przedsiębiorca prowadzi…
netflix

Świadectwo energetyczne. Nie masz? Będzie kara

Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie nieruchomości na energię. To coś w rodzaju etykiety energetycznej znanej ze sprzętu AGD. Co…
swiadectwo-energetyczne

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier