2 min. czytania

Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

rejestr faktur
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
23 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2022, każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawić e-faktury ustrukturyzowanych w Krajowy Rejestr Faktur. Co ciekawe, możliwości takiego rozwiązania można przetestować już teraz, dzięki roboczej struktury logicznej takiego dokumentu

Nowe przepisy ws. e-faktur

Na początek warto zapoznać się z przepisami, które są na razie projektem, ale wiele wskazuje na to, że w niezmienionym kształcie wejdą do porządku prawnego. Zarys ustawy regulującej kwestie e-faktur można przeczytać tutaj.

Jak tłumaczy ministerstwo finansów „faktury ustrukturyzowane, wystawione i udostępnione za pomocą KSeF, będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych”.

TOP 5 tabletów dla handlowca do 2000 zł

Jak sprawdzić działanie e-faktur?

Co prawda, w początkowym okresie e-faktury w ramach KSeF będą rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym. Jako właściciel firmy sam zdecydujesz, czy chcesz wystawiać elektroniczne faktury ustrukturyzowane, czy zostawić tę sferę „po staremu”. Niemniej, jeśli chcesz spróbować, jak ten system będzie działał w Twojej firmie, możesz zupełnie bezkosztowo przeprowadzić... „eksperyment”.

Krajowy Rejestr Faktur - jak go znaleźć

Wielu przedsiębiorców zgłaszało w toku konsultacji potrzebę przetestowania systemu e-faktur. Ministerstwo Finansów, dla wszystkich chętnych opublikowało roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT. Dzięki temu, można z wyprzedzeniem dostosować systemy informatyczne do wprowadzanej nowości.

Aby pobrać roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT należy wejść na stronę Krajowej Administracji Cyfrowej oraz zakładkę dedykowaną Krajowemu Systemowi e-Faktur. Dla ułatwienia zamieszczamy tutaj link „na skróty”.

„W związku z przewidywanym zainteresowaniem dostawców oprogramowania spoza Polski, udostępniamy dokumentację struktury logicznej e-Faktury w angielskiej wersji językowej, jako materiał pomocniczy do celów wdrożeniowych” – napisano na stronie MF.

Gdzie znaleźć przykładowe pliki e-faktury?

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają pliki KSeF mogą skorzystać z tego linku. Udostępniono tam zestaw przykładowych plików e-faktur, wystawionych w różnych wariantach.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier