2 min. czytania

Pieniądze dla małych księgarni

pieniądze-dla-księgarni
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Będą pieniądze dla małych księgarni. Do końca roku małe księgarnie mogą liczyć na dofinansowanie do 30 tys. złotych – ogłosił resort kultury. Ministerstwo wspólnie z Instytutem Książki ogłosiło program wsparcia „Certyfikat dla małych księgarni”. Łącznie na ten cel z budżetu przeznaczono 3 mln złotych.

Jakie wsparcie dla małych księgarni?

W ocenie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, w wielu miejscach małe księgarnie pełną funkcję lokalnych centrów kulturalnych. Właśnie dlatego niebawem uruchomiony zostanie nowy projekt, który umożliwi pomoc finansową dla tego typu firm. Wsparcie ma być proste i bezpośrednie.

Niewykluczone, że to dopiero początek większych działań na rzecz małych księgarni - „To będzie ta pierwsza pomoc, uruchomiona pilotażowo. Chcemy jednak, aby program był utrzymany, niezależnie od wyników pilotażu” – powiedział wicepremier.

Pieniądze dla księgarni. Dlaczego księgarnie dostaną pieniądze

W ocenie pomysłodawców programu chodzi o wsparcie małych księgarni, które jak pokazuje doświadczenie są jednym z najważniejszych elementów rynku książki oraz pełnią rolę kulturotwórczą uzupełniając funkcje bibliotek. Pomoc ma także związek z trudną sytuacją związaną z pandemią.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy opłaca się otworzyć żłobek?

Ile pieniędzy dla księgarni?

Póki co, program zakłada jednorazową pomoc, która może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych. Warunkiem jest to, by księgarnia miała charakter stacjonarny, a co najmniej 50% jej przychodów musi pochodzić ze sprzedaży książek. Co więcej musi ona działać poza krajowymi oraz międzynarodowymi sieciami, a oferta powinna być samodzielnie budowana przez księgarza.

To jednak zarys planu wsparcia, bowiem ostateczny kształt regulaminu tego programu ma być wypracowany wspólnie z przedstawicielami środowiska księgarskiego w Polsce.

Na co przeznaczyć pomoc dla księgarni?

Właściciele małych księgarni, którzy otrzymają pomoc, będą mogli przeznaczyć te pieniądze m.in. na consulting, promocję firmy, opłacenie czynszu oraz innych stałych opłat, które związane są z utrzymaniem lokalu. Program ma umożliwić także inwestycje w sprzęt oraz wyposażenie. Co ważne, nie będzie w tym przypadku wymagany żaden wkład własny.

„Certyfikat dla księgarni jest przyznawany na dwa lata, ale wsparcie finansowe jest udzielone tylko w pierwszym roku. Drugi rok służy ocenie, czy środki, które otrzymała księgarnia, przyniosły oczekiwany efekt według określonych standardów” – informuje ministerstwo kultury.

Informacje o naborze mają zostać udostępnione we właściwym czasie na stronie internetowej Instytutu Książki.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier