Z tego artykułu dowiesz się:

Dotacje PFR okazały się pułapką dla wielu firm. W sumie mają do oddania kilka miliardów złotych. Sporej grupy firm na to nie stać. Już niedługo może do nich zapukać komornik.

29 mld złotych. To kwota, którą firmy korzystające z tarcz finansowych muszą zwrócić. Problem w tym, że wielu przedsiębiorców nie ma tych pieniędzy. I to nie ze swojej winy.

Gdy pandemia zablokowała wiele biznesów, ratunkiem dla nich okazały się tzw. tarcze finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Właściciele firm korzystali z nich chętnie. Teraz okazuje się, że dla niektórych takie wsparcie było bombą z opóźnionym zapłonem. Spora grupa przedsiębiorców będzie musiała oddać pieniądze. Problem w tym, że ich nie mają więc niedługo zapuka do nich komornik.

Rozliczenie dotacji PFR

Dotacje PFR były przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących firmy w określonych branżach, m.in. gastronomicznej. Pieniądze otrzymane z PFR trzeba było wydać do końca marca 2021. Problem w tym, że lokale gastronomiczne zostały objęte lockdownej do maja. W efekcie niektórzy właściciele firm zdecydowali, że wydadzą pieniądze później. Efekt? Działanie niezgodne z regulaminem PFR i konieczność zwrotu środków. Na oddanie pieniędzy pozostało niewiele czasu. Termin zwrotu mija 30 czerwca 2022.

CZYTAJ TAKŻE:Będzie trzeba oddawać dotacje na działalność? Problemem faktura uproszczona

PFR wiedząc o problemach przedsiębiorców i tak wydłużył okres na zwrot nadwyżki dotacji. Pierwotny termin mijał 15 marca 2022.

Zwrot dotacji PFR

Jak przekonują przedsiębiorcy, problem jest naprawdę poważny. Nie dość, że wiele firm nie odbiło się po obostrzeniach Covidowych, to na dodatek szaleje inflacja i rosną raty kredytów, maleje zdolność kredytowa. Nawet gdyby przedsiębiorcy chcieli pieniądze pożyczyć z banku, to nie będzie to łatwe właśnie przez rosnące stopy procentowe i coraz wyższe koszty kredytu.

Problem jest naprawdę poważny. PFR pod koniec kwietnia podsumował program tarcz finansowych. Wynika z niego, że przedsiębiorcy muszą oddać prawie 29,5 mld złotych. Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG, cytowany przez Rzeczpospolitą jest przerażony tym, w jak ciężkiej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy:

- Skoro z danych PFR wynika, że łączna kwota umorzeń w ramach rozliczeń subwencji finansowych to ok. 43,8 mld zł, to do zwrotu jest prawie połowa wsparcia. To gigantyczna skala, która może świadczyć, że wiele firm miało problem z prawidłowym odczytaniem zasad przyznawania środków. Oczywiście spora część tego, co wróci do PFR, pewnie leży na kontach beneficjentów, bo są to nadwyżki środków, których przedsiębiorcy po prostu nie wydali. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu wydało środki i tylko przez jakieś przeoczenie czy formalny błąd będzie musiało je oddać. A to może doprowadzić do fali bankructw – ocenia ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

Do kiedy trzeba oddać pieniądze z tarczy

Szczególnie, że wiele programów dotacyjnych opiera się o system, w którym nie ma możliwości zastosowania niestandardowych rozwiązań. Jest konkretny zestaw elementów, których spełnienie bądź nie decyduje o określonych krokach postępowania.

Optymizmem napawa fakt, że przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji liczyć jednak na odszkodowanie od państwa. Zdaniem prawników, skoro termin wydawania środków PFR nie był tożsamy z okresem lockdownu, to można pozwać Skarb Państwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie sprawy kosztują i trwają bardzo długo. Na takie działanie mało który przedsiębiorca będzie mógł sobie pozwolić.

O sprawie wie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Niestety formalnie nie może zrobić nic ponieważ za realizację programu odpowiada minister rozwoju i technologii w porozumieniu z ministrem finansów.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier