3 min. czytania

Pomysł na biznes "po kosztach". Czy to ma sens?

pit
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wielu osobom wydaje się, że założenie własnej firmy wymaga ogromnego wkładu własnego. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Nie musimy dysponować dziesiątkami tysięcy złotych. Jak zorganizować swój biznes minimalnym nakładem kosztów?

Pracuj z domu!

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koszty prowadzenia działalności to nie tylko podatki. Nasz portfel może skutecznie wydrenować na przykład wynajem biura. W dużych miastach stawki potrafią dosłownie zwalić z nóg. Ceny rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych za niewielki metraż nie dziwią nikogo.

A gdyby tak przenieść główną oś działalności do swojego miejsca zamieszkania? Jeśli po prostu pracujemy z wykorzystaniem komputera PC, to nic nie stoi na przeszkodzie. Oznacza to, że graficy, programiści czy specjaliści SEO bez trudu mogą "pracować w kapciach". Czy to z kuchni, czy z sypialni. Byle tylko wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Praca z domu uczy też odpowiedzialności oraz umiejętnego zarządzania swoim czasem. Musimy odpowiednio balansować, by nie zapomnieć o ważnych zadaniach, jakie mamy zrobić w rodzinie oraz o obowiązkach zawodowych. Aby pracowało nam się lepiej, zawsze powinniśmy zawrzeć porozumienie z partnerem lub partnerką, by czas, jaki spędzamy w pracy, uznawał(a) za taki, jakby nie było nas w domu. Dzięki temu będziemy pracować o wiele wydajniej.

Skorzystaj z programów pomocowych, jakie oferuje państwo

Mimo tego, że w opinii przedsiębiorców, państwo służy głównie do tego, by pobierać podatki, to można jednak wskazać na kilka kwestii, gdzie wychodzi ono firmom naprzeciw. Możemy na przykład skorzystać z programu Mały ZUS+ oraz z Ulgi na Start.

ZOBACZ TEŻ: Konkurs dla innowacyjnych firm z Podkarpacia

Dzięki zapisaniu się do tych dwóch programów dla firm, łącznie przez 3,5 roku będziemy płacić o wiele niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, w parze z niższymi składkami, idzie też niższa emerytura w przyszłości, jednak dla młodej firmy konieczność zapłaty niespełna 400 złotych w miejsce 1500, to spora ulga. Zaoszczędzone w ten sposób środki można inwestować w rozwój firmy.

Zawsze warto zainteresować się też programami pomocowymi, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy. Młode firmy często mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji, której wartość przekracza 6 tysięcy złotych. Możemy też starać się o fundusze pomocowe z KSOW oraz z Unii Europejskiej.

Inwestuj pieniądze z głową

Zawsze warto stosować się do starej zasady rekinów biznesu. Kluczowe jest to, by nie "wyjmować" większości pieniędzy firmy, czyli jej kapitału, w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat. Pieniądze, które tam zostaną, mogą uratować naszą działalność w razie kłopotów, na przykład kolejnego lockdownu.

Zawsze warto dwa razy przemyśleć, czy aby na pewno potrzebujemy zatrudniać pracowników. A jeśli, to czy koniecznie musimy współpracować z nimi na zasadach umowy o pracę. Z punktu widzenia młodej firmy o wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie rozliczanie się na zasadach B2B.

Powinniśmy też zainteresować się programami wsparcia, dzięki którym można skorzystać z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. W większości województw w Polsce Powiatowe Urzędy Pracy, przez pewien czas pokrywają wynagrodzenie takiej osoby. Można też wtedy skorzystać z dotacji celowej na wyposażenie stanowiska pracy. To całkiem spore oszczędności, które zostają na koncie firmy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier