3 min. czytania

Pomysł na biznes "po kosztach". Czy to ma sens?

pit
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wielu osobom wydaje się, że założenie własnej firmy wymaga ogromnego wkładu własnego. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Nie musimy dysponować dziesiątkami tysięcy złotych. Jak zorganizować swój biznes minimalnym nakładem kosztów?

Pracuj z domu!

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koszty prowadzenia działalności to nie tylko podatki. Nasz portfel może skutecznie wydrenować na przykład wynajem biura. W dużych miastach stawki potrafią dosłownie zwalić z nóg. Ceny rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych za niewielki metraż nie dziwią nikogo.

A gdyby tak przenieść główną oś działalności do swojego miejsca zamieszkania? Jeśli po prostu pracujemy z wykorzystaniem komputera PC, to nic nie stoi na przeszkodzie. Oznacza to, że graficy, programiści czy specjaliści SEO bez trudu mogą "pracować w kapciach". Czy to z kuchni, czy z sypialni. Byle tylko wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Praca z domu uczy też odpowiedzialności oraz umiejętnego zarządzania swoim czasem. Musimy odpowiednio balansować, by nie zapomnieć o ważnych zadaniach, jakie mamy zrobić w rodzinie oraz o obowiązkach zawodowych. Aby pracowało nam się lepiej, zawsze powinniśmy zawrzeć porozumienie z partnerem lub partnerką, by czas, jaki spędzamy w pracy, uznawał(a) za taki, jakby nie było nas w domu. Dzięki temu będziemy pracować o wiele wydajniej.

Skorzystaj z programów pomocowych, jakie oferuje państwo

Mimo tego, że w opinii przedsiębiorców, państwo służy głównie do tego, by pobierać podatki, to można jednak wskazać na kilka kwestii, gdzie wychodzi ono firmom naprzeciw. Możemy na przykład skorzystać z programu Mały ZUS+ oraz z Ulgi na Start.

ZOBACZ TEŻ: Konkurs dla innowacyjnych firm z Podkarpacia

Dzięki zapisaniu się do tych dwóch programów dla firm, łącznie przez 3,5 roku będziemy płacić o wiele niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, w parze z niższymi składkami, idzie też niższa emerytura w przyszłości, jednak dla młodej firmy konieczność zapłaty niespełna 400 złotych w miejsce 1500, to spora ulga. Zaoszczędzone w ten sposób środki można inwestować w rozwój firmy.

Zawsze warto zainteresować się też programami pomocowymi, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy. Młode firmy często mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji, której wartość przekracza 6 tysięcy złotych. Możemy też starać się o fundusze pomocowe z KSOW oraz z Unii Europejskiej.

Inwestuj pieniądze z głową

Zawsze warto stosować się do starej zasady rekinów biznesu. Kluczowe jest to, by nie "wyjmować" większości pieniędzy firmy, czyli jej kapitału, w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat. Pieniądze, które tam zostaną, mogą uratować naszą działalność w razie kłopotów, na przykład kolejnego lockdownu.

Zawsze warto dwa razy przemyśleć, czy aby na pewno potrzebujemy zatrudniać pracowników. A jeśli, to czy koniecznie musimy współpracować z nimi na zasadach umowy o pracę. Z punktu widzenia młodej firmy o wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie rozliczanie się na zasadach B2B.

Powinniśmy też zainteresować się programami wsparcia, dzięki którym można skorzystać z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. W większości województw w Polsce Powiatowe Urzędy Pracy, przez pewien czas pokrywają wynagrodzenie takiej osoby. Można też wtedy skorzystać z dotacji celowej na wyposażenie stanowiska pracy. To całkiem spore oszczędności, które zostają na koncie firmy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier