3 min. czytania

Pomysł na biznes "po kosztach". Czy to ma sens?

pit
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
24 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wielu osobom wydaje się, że założenie własnej firmy wymaga ogromnego wkładu własnego. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Nie musimy dysponować dziesiątkami tysięcy złotych. Jak zorganizować swój biznes minimalnym nakładem kosztów?

Pracuj z domu!

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koszty prowadzenia działalności to nie tylko podatki. Nasz portfel może skutecznie wydrenować na przykład wynajem biura. W dużych miastach stawki potrafią dosłownie zwalić z nóg. Ceny rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych za niewielki metraż nie dziwią nikogo.

A gdyby tak przenieść główną oś działalności do swojego miejsca zamieszkania? Jeśli po prostu pracujemy z wykorzystaniem komputera PC, to nic nie stoi na przeszkodzie. Oznacza to, że graficy, programiści czy specjaliści SEO bez trudu mogą "pracować w kapciach". Czy to z kuchni, czy z sypialni. Byle tylko wywiązywali się z powierzonych im zadań.

Praca z domu uczy też odpowiedzialności oraz umiejętnego zarządzania swoim czasem. Musimy odpowiednio balansować, by nie zapomnieć o ważnych zadaniach, jakie mamy zrobić w rodzinie oraz o obowiązkach zawodowych. Aby pracowało nam się lepiej, zawsze powinniśmy zawrzeć porozumienie z partnerem lub partnerką, by czas, jaki spędzamy w pracy, uznawał(a) za taki, jakby nie było nas w domu. Dzięki temu będziemy pracować o wiele wydajniej.

Skorzystaj z programów pomocowych, jakie oferuje państwo

Mimo tego, że w opinii przedsiębiorców, państwo służy głównie do tego, by pobierać podatki, to można jednak wskazać na kilka kwestii, gdzie wychodzi ono firmom naprzeciw. Możemy na przykład skorzystać z programu Mały ZUS+ oraz z Ulgi na Start.

ZOBACZ TEŻ: Konkurs dla innowacyjnych firm z Podkarpacia

Dzięki zapisaniu się do tych dwóch programów dla firm, łącznie przez 3,5 roku będziemy płacić o wiele niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, w parze z niższymi składkami, idzie też niższa emerytura w przyszłości, jednak dla młodej firmy konieczność zapłaty niespełna 400 złotych w miejsce 1500, to spora ulga. Zaoszczędzone w ten sposób środki można inwestować w rozwój firmy.

Zawsze warto zainteresować się też programami pomocowymi, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy. Młode firmy często mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji, której wartość przekracza 6 tysięcy złotych. Możemy też starać się o fundusze pomocowe z KSOW oraz z Unii Europejskiej.

Inwestuj pieniądze z głową

Zawsze warto stosować się do starej zasady rekinów biznesu. Kluczowe jest to, by nie "wyjmować" większości pieniędzy firmy, czyli jej kapitału, w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat. Pieniądze, które tam zostaną, mogą uratować naszą działalność w razie kłopotów, na przykład kolejnego lockdownu.

Zawsze warto dwa razy przemyśleć, czy aby na pewno potrzebujemy zatrudniać pracowników. A jeśli, to czy koniecznie musimy współpracować z nimi na zasadach umowy o pracę. Z punktu widzenia młodej firmy o wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie rozliczanie się na zasadach B2B.

Powinniśmy też zainteresować się programami wsparcia, dzięki którym można skorzystać z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. W większości województw w Polsce Powiatowe Urzędy Pracy, przez pewien czas pokrywają wynagrodzenie takiej osoby. Można też wtedy skorzystać z dotacji celowej na wyposażenie stanowiska pracy. To całkiem spore oszczędności, które zostają na koncie firmy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier