Z tego artykułu dowiesz się:

E-Doręczenia to odpowiednik elektronicznego listu poleconego. Usługa e-Doręczenia to dla wielu wciąż nowość. Jak działają e-Doręczenia Poczty Polskiej?

Cyfryzacja wielu usług sprawia, że tradycyjne przesyłki zmieniają swoją funkcję. Tak jak podpis elektroniczny wypiera ten odręczny, e-recepty zastępują tradycyjne, tak e-Doręczenia mają zmienić rynek listów.

E-Doręczenia – jak to działa?

E-Doręczenia to rejestrowane doręczenia elektroniczne. Mówiąc inaczej to odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

E-Doręczenia pozwalają wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne przez internet. Nie trzeba czekać na listonosza, nie będziesz też musiał gnać po przesyłkę z „awizo” w ręku. Odbierasz przesyłkę elektroniczne o każdej porze i w każdym miejscu. Dzięki e-Doręczeniom przesyłki mogą być wysyłane i odbierane znacznie szybciej.

Potwierdzenie e-Doręczeń

W ramach usługi e-Doręczenia, dokumenty są rejestrowane. Wiadomo więc kto wysłał określoną wiadomość, czy nie podszywa się pod jakąś osobę lub instytucję. Co istotne, przesłane dokumenty są nienaruszone. Możliwe jest też pobranie dowodu nadania i odbioru, które mają moc prawną.E-Doręczenia. Jak skorzystać?

Z e-doręczeń mogą korzystać osoby prywatne, urzędy, a także firmy. Najpierw trzeba założyć adres do e-Doręczeń na stronie gov.pl

Ci, którzy nie mają adresu do e-Doręczeń, usługa realizowana jest w formie hybrydowej, czyli elektroniczno-papierowej. Działa to w ten sposób, że urząd wysyła dokument w formie elektronicznej. Ten trafia do placówki pocztowej, jest automatycznie drukowany i poczta przekazuje go adresatowi. Można więc powiedzieć, że poczta polska drukuje maile, które przychodzą z urzędów i dostarcza je do adresatów. Pisma drukowane są w specjalnej strefie z kontrolą dostępu. Usługa hybrydowa przeznaczona jest jednak tylko dla podmiotów publicznych, które są nadawcami. To tzw. system PURDE.

CZYTAJ TAKŻE: Poczta Polska. Łatwiej wysłać list na Wyspy Salomona niż do Kaliningradu

Elektroniczne przesyłki dla adwokatów

W rzeczywistości usługa daje jednak więcej możliwości niż można się spodziewać. Stopniowo wszystkie urzędy mają używać e-Doręczeń do komunikacji z firmami i obywatelami.

Dzięki Q-Doręczeniom można bezpiecznie i szybko komunikować się m.in. z osobami fizycznymi czy firmami, otrzymując dowód m.in. nadania i odbioru z kwalifikowanym znakiem czasu. Adres do doręczeń elektronicznych (ADE) jest nadawany na wniosek przez Ministra właściwego ds. informatyzacji, po weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej. Dzięki temu mamy pewność, że korespondencja trafi do wskazanego odbiorcy, a także, że została nadana przez zidentyfikowanego nadawcę. Ponadto dzięki zastosowaniu kwalifikowanego znacznika czasy mamy również gwarancję, dokładnego określenia czasu wysyłki i odbioru korespondencji.

Więcej o usłudze można przeczytać na dedykowanej stronie Poczty Polskiej.

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier